Logo

Novi sistem naplate karata

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Novom Sadu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Ned Jun 14, 2020 2:28 pm

Sistem zvanično kreće sutra, pa ćemo videti. Trebaće očigledno dosta vremena da se stvari uhodaju.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Sponzor

 

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Pon Jun 15, 2020 12:35 pm

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST – Sistem elektronske naplate prevoza

JGSP „Novi Sad“ je pokrenuo sistem elektronske naplate i informisanja putnika NSMART, koji će omogućiti lakše i brže korištenje javnog prevoza. Sistem predstavlja integrisanu informatičku celinu koja objedinjuje više funkcija u cilju obezbeđivanja razvoja i unapređenja kvaliteta pružanja usluge javnog prevoza, načina upravljanja sistemom prevoza, kao i organizaciju i efikasnost rada preduzeća i nadzora nad troškovima.

Modernizacija načina plaćanja prevoza odvijaće se postepeno zbog složenosti celokupnog sistema, pa će celokupan proces prelaska trajati nekoliko meseci.
Sistem podrazumeva nekoliko načina plaćanja prevoza:

Beskontaktnim čip karticama
1. personalizovanim – izdaju se za određeni period i mogu da budu građanske, đačke (učenici/studenti), za zaposlene građane („Radničke“), penzionerske (sa penzijom višom i nižom od prosečne penzije), povlašćene kategorije, karte za nosioce prava na novčanu socijalnu pomoć.
2. nepersonalizovanim - elektronskim novčanikom (vozna karta sa upisanim avansnim sredstvima na korisničkom nalogu kartice koja donosiocu omogućava vožnju na linijama prevoza u skladu sa uplaćenim iznosom).

Elektronskom kartom - Кupuje se putem „veb portala“ preduzeća i mobilne aplikacije i aktivira putem validatora u vozilu.

Papirnom kartom - za jednu vožnju, dnevna i višednevna (kupuju se u vozilu ili na prodajnim mestima preduzeća).

Putnici NA GRADSКIM LINIJAMA svoju voznu kartu moraće OBAVEZNO da validiraju prilikom ulaska u vozilo na validatoru, tako što će svoju beskontaktnu karticu, odnosno mobilni telefon, prisloniti uređaju za validaciju. U slučaju da je vozna karta ispravna na validatoru će se aktivirati zeleno svetlo i odgovarajući zvuk, a ukoliko je neispravna na validatoru će se aktivirati crveno svetlo i odgovarajući zvuk.

Na PRIGRADSКIM I MEĐUMESNIM linijama kartica će se davati na uvid i validaciju voznom osoblju.
Personalizovane i nepersonalizovane vozne karte moći će da se dopunjuju na prodajnim mestima preduzeća, putem veb portala preduzeća i mobilne aplikacije NSMART.

Svi korisnici koji uplate odgovarajući iznos za mesečnu ili godišnju dopunu vozne karte, u skladu sa cenovnikom preduzeća, imaće pravo na neograničeni broj vožnji na linijama javnog prevoza u skladu sa vrstom kupljene vozne karte. Mesečna dopuna vozne karte važiće od prvog do poslednjeg dana u mesecu za koji je uplaćena, a godišnja vozna karta važi godinu dana od dana izdavanja. U slučaju dopune putnik dobija potvrdu o iznosu kredita na voznoj karti.

Prelazak na novi sistem počeo je izradom NSMART godišnjih povlašćenih kartica za 11 kategorija korisnika usluga i godišnjih đačkih kartica. Кada dobiju izrađenu NSMART karticu, putnici moraju OBAVEZNO da je validiraju prilikom ulaska u vozilo.

Zamena ostalih pretplatnih karata obavljaće se sukcesivno narednih meseci. O početku zamene karata, kao i o aktiviranju elektronskog novčanika i ostalih pogodnosti (kupovina i dopuna kartice putem aplikacije za mobilne uređaje i „veb“ aplikacije NSMART, uvid u mrežu autobuskih linija, trenutnu poziciju vozila na liniji i procenu vremena dolaska vozila na određeno stajalište), korisnici usluga će biti blagovremeno obaveštavani.

UVOĐENJE NSMART SISTEMA JE VELIК I SLOŽEN POSAO, ZBOG ČEGA MOLIMO PUTNIКE ZA RAZUMEVANJE I UNAPRED IM SE IZVINJAVAMO UКOLIКO NJIHOVA КARTICA NE BUDE IZRAĐENA U PREDVIĐENOM VREMENU.

Image
Image

JGSP "Novi Sad", 15. 06. 2020.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Uto Jul 07, 2020 8:10 pm

Izgleda da su aparati (ne validatori) za elektronsku naplatu karata ugrađeni i u autobuse koji voze u prigradu.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod miljkovac » Uto Avg 04, 2020 1:08 pm

Da li još uvek postoji mogućnost da se kod vozača kupi papapirna karta za jednu vožnju?
Moji postovi na ovom forumu predstavljaju moje lično mišljenje, iskustva, preporuke ili kritike i savete.
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Uroš___ » Uto Avg 04, 2020 2:23 pm

Naravno, uz to da se sada izdaje pomoću elektronskog aparata jer više ne viđam da iko koristi Almex mašinicu.
Korisnikov avatar
Uroš___
Član
 
Postovi: 766
Pridružio se: Pon Dec 26, 2016 12:15 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod miljkovac » Uto Avg 04, 2020 2:49 pm

Hvala na odgovoru, Uroše.
Moji postovi na ovom forumu predstavljaju moje lično mišljenje, iskustva, preporuke ili kritike i savete.
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Uroš___ » Uto Avg 04, 2020 5:23 pm

Evo fotografija sveže karte :D
Image
Korisnikov avatar
Uroš___
Član
 
Postovi: 766
Pridružio se: Pon Dec 26, 2016 12:15 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Pet Okt 09, 2020 10:03 am

Plan za GSP vredan 65 miliona dinara: Na svim linijama audio-razglas, plaćanje karticom, elektronska dopuna vožnje

Gradsko saoraćajno preduzeće nastavlja da uvodi elektronski sistem naplate u preostale autobuse - posao za nadogradnju postojećeg, novog e-sistema na tenderu su dobili očekivani ponuđači, požarevački "Bus Logic" i "Telekom Srbija".

Dvojac je očekivano dobio posao jer je prethodno izradio novi sistem naplate, koji je za sada implementiran u gradskim linijama. Ovaj, samo dodatno unapređen sistem, trebalo bi da se u narednim mesecima nađe u svim autobusima i na svim linijama GSP.

Posao vredan 65 miliona dinara obuhvata dosta novina u "dotrajalom" GSP: izradu softvera za upravljanje sistemom naplate karata, upravljanje displejima na autobuskim stanicama i u samim busevima, e-blagajnu, podsistem za prodaju i dopunu voznih karata (a koja podrazumeva onlajn i mobilnu aplikaciju za android i ajfon), softver za dispečerski centar, kupovinu vozačkih uređaja za prodaju i validaciju karata, čip kartice, GPS uređaje, rutere, ali i izradu posebnog sajta sa pregledom linija prevoza i procenom dolaska autobusa na određenu stanicu.

Planira se podsistem koji će obuhvatiti audio-najavu narednih stajališta u autobusu (razglas u busu), brojanje putnika, praćenje vožnje, plaćanje platnim karticama, video nadzor i zoniranje.

Gradski prevoznik je prošle zime kupio opremu za 105 autobusa po ceni od 64,9 miliona dinara, a posao su dobili pomenuti "Telekom Srbija" i "Bus Logic".

Autor: Gorica Nikolin - gorica@021.rs
Izvor: 021.rs
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod miljkovac » Čet Okt 29, 2020 10:28 pm

Danas mi se dogodila jedna neprijatnost. Na MAS-u sam danas preuzeo svoju godišnju Nsmart voznu kartu i prilikom prve validacije sve je bilo u redu. Medjutim, par sati kasnije u drugom vozilu mi je validator pokazao da je vsalidacija neuspešna i da je kartica u "crvenoj listi". Da li se još nekome ovo dogodilo i da li neko ima predstavu šta to treba da znači?
Moji postovi na ovom forumu predstavljaju moje lično mišljenje, iskustva, preporuke ili kritike i savete.
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Čet Okt 29, 2020 10:47 pm

Prijavi to odmah tamo gde su ti izdali kartu. To oni moraju da reše.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Čet Okt 29, 2020 10:49 pm

To se stalno dešava, ili piše da kartica nije učitana ili da kartica nije ispravna. To je izgleda do aparata.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod miljkovac » Pet Okt 30, 2020 8:59 am

Hvala na odgovorima. Svakao sam planirao da odem na Mas.
Inače, taj "incident" se desio u #1024
Moji postovi na ovom forumu predstavljaju moje lično mišljenje, iskustva, preporuke ili kritike i savete.
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Re: Novi sistem naplate karata

Postod miljkovac » Pon Nov 02, 2020 9:30 pm

Aleksa083 je napisao:To se stalno dešava, ili piše da kartica nije učitana ili da kartica nije ispravna. To je izgleda do aparata.


Gle čuda... :shock: danas mi je validacija bila uspešna...
Izgleda da je stvarno do aparata :?
Moji postovi na ovom forumu predstavljaju moje lično mišljenje, iskustva, preporuke ili kritike i savete.
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Čet Mar 04, 2021 2:57 pm

"Pametno" plaćanje u novosadskim autobusima još uvek nije potpuno zaživelo, validatori uskoro u svim vozilima

Sistem "pametnog" plaćanja autobuskog prevoza u Novom Sadu, nazvan NSmart, još uvek nije u potpunosti zaživeo - nadležni naglašavaju da se radi o vrlo složenom sistemu koji treba da se primeni i koji će doneti mnoge pogodnosti putnicima, a koji podrazumeva uvođenje čip kartica za sve.

Prvi validatori (aparati za očitavanje kartice) postavljeni su u junu prošle godine u 105 autobusa na gradskim linijama, a prve godišnje kartice izdate su đacima i putnicima u povlašćenim kategorijama. To je učinjeno nakon tendera GSP na kojem su ovaj posao, vredan 65 miliona dinara, dobili "Telekom Srbija" i "Bus Logic" iz Požarevca.

Sam tender je bio zanimljiv, uz zapažanje drugog učesnika da su uslovi prilagođeni pobedniku javne nabavke, a čemu detaljnije čitajte OVDE.

Prema rečima nadležnih u GSP, krajem prošle godine nabavljeni su softveri, uređaji i sistemi elektronske naplate voznih karata i za autobuse u prigradskom i međumesnom autobuskom prevozu putnika.

"Validatori su zasad stavljeni u funkciju u gradskom prevozu, a u narednom mesecu to će u sklopu druge faze biti urađeno i u autobusima na prigradskim i međumesnim linijama. Do sada su beskontaktne čip kartice imali priliku da za 5.000 dinara izrade učenici i studenti koji kupuju godišnje karte (oko 7.500 putnika), kao i oni koji imaju pravo na godišnje povlašćene karte, među kojima su nabrojniji građani stariji od 65 godina (28.000 putnika). Ovih dana počeće primanje zahteva za izradu mesečnih građanskih i đačkih NSMART kartica, tako da će ova kategorija putnika od aprila dopunjavati karte po novom sistemu. Dopuna će biti jednostavna, a obavljaće se kao i dosad, na prodajnim mestima preduzeća. Na kraju će se u sistem elektronske naplate uvesti i preostale, mesečne karte za radnike, o čemu ćemo putnike blagovremeno obavestiti", kažu u Gradskom saobraćajnom preduzeću.

NSmart sistem podrazumeva četiri načina plaćanja karte u autobusu. Postoje beskontaktne čip kartice: personalizovane i nepersonalizovane kartice, gde se personalizovane prodaju na određeni period i slične su sadašnjoj mesečnoj kartici, s markicom. One mogu biti obične građanske, đačke, radničke (namenjene zaposlenima), penzionerske, povlašćene i kartice za nosioce prava na socijalnu pomoć.

Nepersonalizovane kartice ili "elektronski novčanik" su kartice na koje je uplaćen novac i koje se koriste tokom vožnje onoliko koliko sredstava ima na kartici. Ove beskontaktne čip kartice izrađuju se na šalterima GSP. Koriste se tako što putnici na gradskim linijama svoje karte obavezno validiraju prilikom ulaska u vozilo na validatoru. Dobiće odobravajuće (zeleno) ili neodobravajuće (crveno) svetlo. Na prigradskim i gradskim linijama kartica se daje na uvid vozaču, a dopunjuju se na prodajnim mestima GSP, na sajtu preduzeća ili putem mobilne aplikacije (koja još uvek nije zaživela).

Elektronska karta se kupuje onlajn na sajtu GSP ili putem mobilne aplikacije i aktivira se putem validatora u autobusu.

Postoje i papirne karte koje se kupuju u busu i važe za jednu vožnju, kao i dnevna karta.

Ono što je prošle godine najavljeno kao mogućnost je da se putem mobilne aplikacije dobije uvid u mrežu autobuskih linija, trenutnu poziciju busa i procenu vremena dolaska na određenu stanicu. Na pitanje 021.rs kada će ova opcija zaživeti, u GSP navode da je planirano do leta.

"Molimo putnike za razumevanje zbog faznog uvođenja sistema koji je izuzetno složen, a koji će nakon potpune implementacije doneti značajne benefite korisnicima usluga prevoza", poručuju u GSP za naš portal.

Autor: Gorica Nikolin - gorica@021.rs
Izvor: 021.rs
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Ned Jul 11, 2021 3:44 pm

Upravo u #1067 ušla dva kontrolora, očitali svoje kratice na validator i na razglas u busu se čuje:
"Kontrola u vozilu, pripremite vaše karte."
Ja sad ne znam odakle ide taj razglas, da li iz validatora ili odakle već, ali svakako veliko iznenađenje. :D
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

PrethodniSledeća

Povratak na Gradski prevoz u Novom Sadu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju