Logo

Novi sistem naplate karata

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Novom Sadu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Pet Dec 31, 2021 5:28 pm

Evo novina:

Krenula je ugradnja validatora na treća i četvrta vrata.
Validatori od nedavno ispisuju tekst na latinici, umesto do sada, na ćirilici.
Kroz nekoliko nedelja se uvodi sistem da se karta preko validatora može kupiti sa kreditnom karticom, kao i preko interneta.
Na novim stajalištima sa displejima od nedavno više ne piše kada vozilo kreće sa okretnice, već kada dolazi na to stajalište.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Sponzor

 

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Pet Dec 31, 2021 5:52 pm

Ovo je odlična vest!

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod miljkovac » Pet Jun 17, 2022 10:47 am

Ne znam gde da stavim, pa ću ovde ;)
Zanimljiv članak 021
https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti ... vniji.html
Moji postovi na ovom forumu predstavljaju moje lično mišljenje, iskustva, preporuke ili kritike i savete.
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Čet Dec 29, 2022 1:21 pm

Od sledeće godine kreće sistem elektronskog novčanika, koji je sada u završnici testiranja. Sistem nepersonalizovanih kartica na koje se samo uplaćuje iznos i skida validiranjem na aparate u autobusu, najavio direktor Radojičić. Mislim da je ovo najozbiljniji korak do sada za konačno rešenje naplate karata u Novom Sadu, uskoro će biti i detaljnijih informacija.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Čet Dec 29, 2022 1:33 pm

Džabe novih i lepih autobusa, kad javni prevoz nije efikasan dokle god vozač mora da naplaćuje karte. Valjda će se uvođenjem elektronskog novčanika neke stvari promeniti nabolje.

Destimulisati kupovinu karata kod vozača većom cenom obavezno.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Čet Dec 29, 2022 1:42 pm

Koliko sam od vozača čuo pokusaće da potpuno destimulišu prodaju karata kod vozača, moći će pojedinačne karte da se uzmu i na trafikama koliko sam čuo a prodaja kod vozača biće po najvišoj ceni. Videćemo svakako uskoro kada budu predstavili ceo sistem, ali za sada mi se ovo čini okej.
Najavio je inače da će sledeće godine doći do optimizacije mreže linija i uvodjenje novih.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Čet Dec 29, 2022 1:52 pm

Odlično!
Inače, zaista je neophodan jedan dobar "reset" gradskih linija, s obzirom da postojeći traje još od perioda kada je Novi Sad imao manji broj stanovnika sa drugačijim potrebama za putovanjima i sa drugačijim centrima interesa u gradu.

Da ne zaboravimo da će uskoro početi da se gradi garaža u Šafarikovoj, pa će se i sam terminal rasformirati, te će tu morati da dođe do pregrupisavanja.

Isto tako, da podsetimo da je FTN sa još jednom privatnom firmom dobio posao da uradi studiju uvođenja BRT-a, tj sistema ekspresnog autobuskog sistema sa prioritetom u saobraćaju, za Novi Sad. Rezultate te studije ćemo videti u drugoj polovini naredne godine.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Uto Jan 24, 2023 11:30 pm

Po pričama u preduzeću, sistem elektronskog novčanika startuje na proleće. Javnost će o svemu uskoro biti obaveštena koliko sam skapirao.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Sre Nov 01, 2023 2:18 pm

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
UVOĐENJE ELEKTRONSKIH KARATA

Od 1. januara elektronske karte - cena za kupovinu van vozila ostaje nepromenjena

JGSP "Novi Sad" od 1. januara 2024. godine uvodi novinu u prodaji karata za prevoz. U cilju unapređenja bezbednosti putnika i tačnosti polazaka, uz dosadašnje papirne karte koje se kupuju kod vozača, od početka naredne godine biće uvedene elektronske karte. Ova vrsta karata moći će da se kupi i dopunjuje na 30 prodajnih mesta, kao i preko aplikacije za mobilni telefon i preko e-portala na sajtu preduzeća, a njima će moći da se plaćaju pojedinačne karte za prevoz.

„Pojedinačna vozna karta do sada je mogla da se kupi isključivo kod vozača. Uvođenje novog načina plaćanja neće promeniti cenu prevoza. Prevoz na gradskim linijama ostaće 65 dinara, a na prigradskim linijama 110 dinara, a samo će radi povećanja bezbednosti putnika i unapređenja tačnosti prevoza papirna karta kupljena kod vozača biti 100 dinara na gradskim, odnosno 150 dinara na prigradskim linijama“, objasnio je nov način plaćanja direktor JGSP „Novi Sad“ Ivan Radojičić. On je istakao da svakog dana u saobraćaj izađe do 250 autobusa koji prevezu 170.000 putnika, te da se na dnevnom nivou proda između 25.000 i 33.000 karata.

„Vozači su mnogo vremena gubili na prodaji karata i vraćanju kusura. Uvođenjem elektronskih karata i svođenjem prodaje papirnih karata kod vozača na minimum, ostvarićemo dva važna cilja - poboljšaćemo tačnost prevoza i dodatno povećati bezbedost putnika“, naveo je Radojičić i istakao da će nova usluga doneti niz olakšica putnicima.

„Naši putnici će moći na lakši i praktičniji način da kupe vozne karte, izbegava se čekanje u redu kod vozača, priprema sitnijeg novca i, pre svega, izbeći će se gužve koje se nepotrebno stvaraju u prednjem delu autobusa. Predmetna razlika ne predstavlja povećanje cene voznih karata, već afirmiše prodaju voznih karata van vozila po dosadašnjim cenama, kako bi se dodatno podigao kvalitet prevoza i bezbednost svih učesnika u saobraćaju, kao što je praksa u svim gradovima Evrope“, rekao je direktor Radojičić.

Izvor: JGSP NOVI SAD
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Pon Dec 11, 2023 12:18 am

Vozači počev od sutra, kreću na obuke za novi sistem naplate karata koji startuje od februara.
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod cone » Pon Jan 15, 2024 3:01 pm

Kako će funkcionisati elektronske karte za gradski prevoz u Novom Sadu?

Novosađani će od sledeće nedelje moći da kupuju elektronsku kartu za gradski prevoz po promotivnoj ceni, a primena počinje od 5. februara, kada će poskupeti karte koje se kupuju u autobusima.

Elektronska karta će se prodavati od ponedeljka, 22. januara po promotivnoj ceni od 375 dinara na prodajnim mestima JGSP "Novi Sad", kao i u 23 kioska na autobuskim stajalištima u gradu.

Prvih 3.000 korisnika usluge koji, počevši od ponedeljka, 15. januara, sakupe pet pojedinačnih karata za prevoz, moći će da ih besplatno zamene za takozvani e-novčanik od 22. januara do 4. februara na prodajnim mestima preduzeća, kao i na 23 kioska "Maxim Box" na gradskim stajalištima.

Ova izmena je, kako su u Javnom gradskom saobraćajnom preduzeću "Novi Sad" naveli, uvedena kako bi se pojednostavila naplata prevoza i ubrzao protok putnika.

Međutim, ona je sa sobom povukla i promenu cena karata koje se kupuju u samom autobusu, pa će tako papirna karta kod vozača na gradskoj liniji koštati 100 dinara, a na prigradskim linijama 150 dinara.

Cena elektronske karte će biti kao i dosadašnja papirna, odnosno 65 dinara na gradskim linijama, odnosno 110 na prigradskim linijama.

Usluga nazvana "e-novčanik" je zapravo nepersonalizovana kartica na koju se uplaćuju sredstva za plaćanje prevoza čekiranjem na validatoru u autobusu.

E-novčanik mogu da koriste osobe starije od 10 godina na svim linijama gradskog i prigradskog prevoza, a za kupovinu nije potrebno priložiti lični dokument.

Kako se koristi e-novčanik?

Građani koji budu želeli da koriste elektronsku kartu treba da izrade nepersonalizovanu kartu, koja je slična personalizovanim kartama koje se koriste za NSmart. Razlika između ove dve elektronske karte je što personalizovana ima i fotografiju i podatke korisnika.

Na kupljeni e-novčanik korisnik uplaćuje novčani iznos za plaćanja pojedinačne karte u vozilu. E-novčanik može da se kupi na prodajnim mestima preduzeća i kioscima "Maxim Box" na gradskim stajalištima.

Putnik ima mogućnost da e-novčanik dopuni na svim prodajnim mestima JGSP "Novi Sad", na kioscima "Maxim Box" na gradskim stajalištima, preko NSmart portala i mobilne aplikacije NSmart.

Minimalni iznos sredstava koji može da se uplati je 200 dinara, a maksimalni iznos je 10.000 dinara (na prodajnim mestima maksimalni iznos dopune je 5.000 dinara, a preko NSmart portala i e-naloga mobilne aplikacije NSmart 10.000 dinara).

Stanje na e-novčaniku može da se proveri prilikom svakog čekiranja (ispis na validatoru), na svim prodajnim mestima, kao i putem korisničkog naloga na mobilnoj NSmart aplikaciji.

Prilikom ulaska u vozilo korisnik mora da prisloni e-novčanik na validator, nakon čega se na validatoru ispisuje poruka o uspešnoj/neuspešnoj validaciji.

Pre izlaska iz vozila korisnik obavezno mora da uradi chek out kako bi sa kartice bio skinut iznos do cilja putovanja.

Izvor: 021.rs
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Miodrag » Pon Jan 15, 2024 6:56 pm

cone je napisao:Pre izlaska iz vozila korisnik obavezno mora da uradi chek out kako bi sa kartice bio skinut iznos do cilja putovanja.


Jedva čekam da vidim kako ovo funkcioniše :lol:
Miodrag
Član
 
Postovi: 1254
Pridružio se: Ned Apr 03, 2011 10:26 am
Lokacija: Žabalj

Re: Novi sistem naplate karata

Postod Aleksa083 » Pon Jan 15, 2024 7:53 pm

Ovo je glupost na više nivoa. Zašto je toliko teško prekopirati sisteme iz drugih gradova, pa u krajnjem slučaju može i iz Beograda….
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Novi sistem naplate karata

Postod suikar » Uto Jan 16, 2024 4:04 pm

Aleksa083 je napisao:Ovo je glupost na više nivoa. Zašto je toliko teško prekopirati sisteme iz drugih gradova, pa u krajnjem slučaju može i iz Beograda….

Tako je i u Subotici sa e-novčanikom.
suikar
Član
 
Postovi: 825
Pridružio se: Ned Jan 10, 2010 10:56 pm
Lokacija: Subotica

Re:

Postod cone » Sre Jan 17, 2024 8:23 am

Malo je loše objašnjeno. Kad uradiš check-in, sistem ti rezerviše maksimalni iznos cene na toj relaciji ako je prigrad u pitanju ili npr. 100 dinara ako je grad u pitanju. Kad izlaziš, uradiš check-out i sistem ti npr. od 100 dinara naplati 65 dinara i ostatak oslobodi. Ako se ne "odčekiraš", sistem ti na poslednjoj stanici naplati svih 100 dinara.

Ako koristiš prigradski autobus za vožnju po gradu, npr od železničke stanice do mosta Slobode, sistem ti rezerviše 150 dinara, a kad se "odčekiraš", naplati ti se samo 65 dinara, a ostatak se oslobodi.

Ovaj sistem nije ništa novo, koristi se u dosta evropskih gradova. Npr. u Amsterdamu pri najavi stanica podsećaju putnike preko razglasa "don't forget to check out". :)

Miodrag je napisao:
cone je napisao:Pre izlaska iz vozila korisnik obavezno mora da uradi chek out kako bi sa kartice bio skinut iznos do cilja putovanja.


Jedva čekam da vidim kako ovo funkcioniše :lol:
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

PrethodniSledeća

Povratak na Gradski prevoz u Novom Sadu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju