Logo

Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Novom Sadu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Uto Jan 09, 2018 11:13 pm

U ovoj temi možete da komentarišete VOZNI PARK KROZ ISTORIJU - Spisak po garažnim brojevima.
Možete da postavite pitanje, date komentar, postavite fotografiju ili informaciju koja će pomoći da se naš spisak ažurira i da zajedno dobijemo što potpunije podatke o istoriji voznog parka u Novom Sadu.
:)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Sponzor

 

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod David » Sre Jan 10, 2018 1:08 am

Sta da ti kazem Cone,odusevio si me a verovatno i ostale clanove ovakvim korakom :D :D
David
Član
 
Postovi: 22
Pridružio se: Uto Okt 24, 2017 9:36 pm

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Čet Jan 11, 2018 1:27 am

Hvala! :)
Upravo sam ubacio fotografiju garažnog broja #21, mislim da je to najstariji identifikovani garažni broj čiju fotografiju imamo. :D

Naknadno sam dodao i sliku Alfa Romeo / Goša #53.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Čet Jan 11, 2018 12:34 pm

Cone, neizmerno hvala na ovoj temi!

Nadam se da ćeš istrajati do kraja, jer verujem da će što su brojevi viši, biti i više materijala, te će biti potrebno i mnogo više vremena. Još jednom hvala što ove podatke deliš sa nama.

Ujedno bih iskoristio priliku da zamolim Slobu ili nekog ko ima pristup da malo ažurira postojeći vozni park kad ugrabi vremena (#757 je još rashodovan zbog saobraćajke, #790-799 u procesu rekarosiranja, itd)
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod ferdinand » Sub Jan 13, 2018 11:13 am

Cone, ovo je sjajno, jasno, pregledno, interesantno :)
Veliko hvala i javi ako ti bude trebala pomoc oko teme, bice mi zadovoljstvo :)
Korisnikov avatar
ferdinand
Član
 
Postovi: 1025
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 4:26 pm
Lokacija: Dubai

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Sub Jan 13, 2018 2:34 pm

Hvala vam svima! Svaka pomoć je dobrodošla, ferdinander, jer nemaju svi sve informacije, pa je ova tema baš pogodna za tako nešto. Ako ispliva neka informacija ili fotografija, ili treba da se identifikuje neki garažni broj, ili sam ja nešto propustio, ovo je pravo mesto za to. :)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Pon Jan 15, 2018 11:01 am

#107 – 122 (16 kom) --- Mercedes, solo autobus, tip vozila nepoznat.

Meni najviše liče na predratni mercedes OP3750, ali ko zna. Pitanje je da li su bili novi ili polovni, da li su rekarosirani...

http://www.konrad-auwaerter.de/auwaerte ... OP3750.pdf
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Uto Jan 16, 2018 10:27 am

Da, podsećaju. Da su bili polovni, to je 100%, ali je pitanje ko ih je karosirao i odakle su došli. Nemamo te podatke.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Uto Jan 16, 2018 10:43 am

Mada, mene više podseća na ovaj: Mercedes Benz O321H, s tim što ovaj nema prozore na rubu krova.

Image
Foto http://www.seriouswheels.com
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Uto Jan 16, 2018 2:41 pm

Da li je kod ovih naših motor bio napred ili nazad. To će rešiti dilemu. Nisam siguran na osnovu ove dve slike.

Ako je bio nazad šasija je O6600H/O320H (predstavljena 1951.) ili O321H (predstavljena 1954.), prva mercedes autobuska šasija, karosirana ko zna gde.

Ako je motor napred onda je neka kamionska šasija, koje su korišćene i za autobuse do pojave O320H.
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Uto Jan 16, 2018 3:14 pm

Dobro pitanje. Rekao bih da je motor bio pozadi, pošto su prednja vrata ispred osovine. To bi značilo da putnik nije imao prepreku da uđe kod vozača, a i prvi red sedišta je odmah iza vrata.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Pet Jan 19, 2018 12:13 am

Mislim da si u pravu za položaj motora. Rekao bih da onda možemo da pišemo i šasija O320H/O321H. Čini mi se da sam na wiki pročitao da je ovakvih šasija napravljeno preko 20.000, deo kao autobusa, a deo kao šasija za dalje karosiranje.

Naleteh pre par dana na sledeću sliku. Mislim da je neki od TAM- ova. Loša je rezolucija, ali je slika u boji.
http://www.novisadinfo.info/2014/06/istorija-ns-foto-1970-bus-ceka-putnike.html?m=1
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod amfan » Pet Jan 19, 2018 5:32 am

Cone, prvo bih pohvalio temu. Isto ovo ja radim sa splitskim (pra)starim voznim parkom već više godina, ali problem mi je što Promet Split nema ništa dokumenata starijih od osamdesetih godina (ili su po nekim šupama), a i sačuvali su jako malo slika. Vidim da ti imaš puno više materijala pa samo naprijed!

E, sad, koliko si ti siguran da se uopće radi o Mercedesu? Ja bih rekao da se radi o autobusu proizvođača Krauss-Maffei. Nikad čuo? Nisam ni ja dok nisam naletio na više slika točno ovakvog modela na splitskim ulicama:

Image

Nakon puno traženja jedan moj kolega uspio je pronaći identičan autobus sa slike na internetu. Pomogao je znak s velikim ispruženim krilima, identičan onom na objavljenoj fotografiji. Autobusi Krauss-Maffeija su bili dosta napredni za svoje vrijeme s motorima straga i samonosivim šasijama. S MAN-om su 1959. godine napravili model 640 HO koji je vrlo brzo prerastao u poznati MAN 750 HO. Oko 1960. godine iz Njemačke (moguće Postbusa) je uvezeno nešto polovnih autobusa ovog proizvođača. Nisam našao dokaz da ih je bilo igdje u Jugoslaviji osim u Autoprijevozu Sinj i Prometu iz Splita. Slike iz Sinja:

Image

Image

Desno na donjoj slici je jugoslavenski autobus, također zasad nepoznatog modela. Iza autobusa na prvoj slici i u prvom planu na drugoj slici, razglednici koja je putovala 1964. godine, je još jedan Krauss-Maffeijev model, pomalo urbaniji Krauss-Maffei KMO 160. Karoserije su im radili Kässbohrer i Waggonfabrik Josef Rathgeber, a motori su najčešće bili Mercedesovi.

U Prometovom listu iz 1973. navodi se da su oko 1960. kupovali "Mercedese". Sumnjam da se radi o ovim autobusima te da su isti imali Mercedesove motore. Nažalost, na internetu ne pronalazim KM-ov model koji bi ličio onom sa slike, ali samih slika ima jako malo. Zbog stražnjeg motora, vremena dolaska i ponajviše znaka rekao bih da se radi o autobusima tog proizvođača.
amfan
Član
 
Postovi: 177
Pridružio se: Sre Jun 10, 2015 1:21 am
Lokacija: Split

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod Kesha » Pet Jan 19, 2018 8:34 am

Jako lepa i korisna tema, i pratim je sa velikom pažnjom i uživanjem. Gledam sve što je došlo u Novi Sad od Alfa Romeo-a, Csepel-a, FAP Sauer-a i FAP-a G80, kao i TAM-a A3000, i primetna je velika sličnost u podvozju među njima, mada mi je teško da procenim da li ima razlike u međuosovinskom rastojanju. Rekao bi čovek da su svi u nekoj tesnoj vezi preko licenci ili su ih možda određeni standardi onog vremena uslovljavali, kao što je to 70-tih i 80-tih činio nemački VÖV standard. I Amfan je sa nama podelio dosta korisnih informacija. Ni ja nisam čuo do sad za proizvođača Krauss Mafei :)
Kesha
Član
 
Postovi: 1015
Pridružio se: Pon Nov 30, 2015 9:07 pm

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Pet Jan 19, 2018 6:58 pm

Hvala svima što pratite, kao i na svim ovim informacijama i slikama! :)
Pošto sam navratio na Forum na kratko, samo ću na brzinu da odgovorim Amfanu da sam povezao da je Mercedes na osnovu spiska i garažnog broja koji nosi na sebi.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Sledeća

Povratak na Gradski prevoz u Novom Sadu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju