Logo

Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Novom Sadu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Pet Jan 19, 2018 9:46 pm

Da, na putu smo da otkrijemo o kom se modelu radi, ali nećemo još pisati ništa dok ne otklonimo sve nedoumice. Ja sam gotovo siguran da se radi o Mercedesu sa tom šasijom, samo je pitanje ko je bio karoserista. Izgleda da je Amfan na dobrom putu. :wink:

Da, na toj slici je TAM A3000. Ta slika se već objavljivala i ovde i po socijalnim mrežama. Ja je imam sa nešto većom rezolucijom, ali je i dalje garažni broj nečitljiv. Najverovatnije je slika skenirana iz nekog prospekta ili monografije, ali zbog ondašnje tehnologije štampe, kad uveličaš dobijaš samo tačkice... Ipak, baš zbog toga što si mi skrenuo pažnju da je u boji, staviću je, jer sam i zaboravio na nju. :)

bili je napisao:Mislim da si u pravu za položaj motora. Rekao bih da onda možemo da pišemo i šasija O320H/O321H. Čini mi se da sam na wiki pročitao da je ovakvih šasija napravljeno preko 20.000, deo kao autobusa, a deo kao šasija za dalje karosiranje.

Naleteh pre par dana na sledeću sliku. Mislim da je neki od TAM- ova. Loša je rezolucija, ali je slika u boji.
http://www.novisadinfo.info/2014/06/istorija-ns-foto-1970-bus-ceka-putnike.html?m=1
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Sponzor

 

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Pet Jan 19, 2018 10:21 pm

Hvala, Amfan! :)
Da, sad kad ponovo na miru pročitao sve što si izložio, shvatio sam zašto si me pitao da li sam siguran da se radi o Mercedesu. Zaista je moguće da je neko ko je u GSP-u vodio (ili tumačio) zapise o vozilima i njihovim garažnim brojevima napisao da se radi o Mercedesu samo na osnovu tipa motora. Ono što je definitivno i oko čega se svi slažemo, to je da se ne radi o orginalnom Mercedesovom autobusu, već o vozilu nekog karoseriste. Moguće je da se radi o karoseristi Krauss-Maffei i da je on nadogradio Mercedesovu šasiju, jer je vozilo po vidljivim karakteristikama slično Mercedesu O320H/O321H kada je u pitanju oblik prednjeg dela, zadnjeg dela, krivine stuba na vozačkim, odnosno prednjim putničkim vratima i drugo. Sa druge strane, moguće je da se radi i o sopstvenoj šasiji u koju je ugrađen Mercedesov motor. Na ovim tvojim slikama su uglavnom modeli sa motorom napred, rekao bih po veoma kratkom prednjem prepustu, osim onog na poslednjoj fotografiji. Iako imaju taj karakteristični znak koji podseća na krila, ni na jednom nema one karakteristične Mercedesove krivine A stuba. Svi su dosta kockasti. Mislim da su inače takva krila bila popularna kod dosta proizvođača. :)

amfan je napisao:Cone, prvo bih pohvalio temu. Isto ovo ja radim sa splitskim (pra)starim voznim parkom već više godina, ali problem mi je što Promet Split nema ništa dokumenata starijih od osamdesetih godina (ili su po nekim šupama), a i sačuvali su jako malo slika. Vidim da ti imaš puno više materijala pa samo naprijed!

E, sad, koliko si ti siguran da se uopće radi o Mercedesu? Ja bih rekao da se radi o autobusu proizvođača Krauss-Maffei. Nikad čuo? Nisam ni ja dok nisam naletio na više slika točno ovakvog modela na splitskim ulicama:

https://myntransportblog.files.wordpres ... .jpg?w=840

Nakon puno traženja jedan moj kolega uspio je pronaći identičan autobus sa slike na internetu. Pomogao je znak s velikim ispruženim krilima, identičan onom na objavljenoj fotografiji. Autobusi Krauss-Maffeija su bili dosta napredni za svoje vrijeme s motorima straga i samonosivim šasijama. S MAN-om su 1959. godine napravili model 640 HO koji je vrlo brzo prerastao u poznati MAN 750 HO. Oko 1960. godine iz Njemačke (moguće Postbusa) je uvezeno nešto polovnih autobusa ovog proizvođača. Nisam našao dokaz da ih je bilo igdje u Jugoslaviji osim u Autoprijevozu Sinj i Prometu iz Splita. Slike iz Sinja:

https://www.autobusi.org/forum/index.ph ... 0668;image

https://www.autobusi.org/forum/index.ph ... 0667;image

Desno na donjoj slici je jugoslavenski autobus, također zasad nepoznatog modela. Iza autobusa na prvoj slici i u prvom planu na drugoj slici, razglednici koja je putovala 1964. godine, je još jedan Krauss-Maffeijev model, pomalo urbaniji Krauss-Maffei KMO 160. Karoserije su im radili Kässbohrer i Waggonfabrik Josef Rathgeber, a motori su najčešće bili Mercedesovi.

U Prometovom listu iz 1973. navodi se da su oko 1960. kupovali "Mercedese". Sumnjam da se radi o ovim autobusima te da su isti imali Mercedesove motore. Nažalost, na internetu ne pronalazim KM-ov model koji bi ličio onom sa slike, ali samih slika ima jako malo. Zbog stražnjeg motora, vremena dolaska i ponajviše znaka rekao bih da se radi o autobusima tog proizvođača.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Pet Jan 19, 2018 10:24 pm

Probaćemo da iskopamo neke dimenzije, to je i meni palo na pamet. :)

Kesha je napisao:Jako lepa i korisna tema, i pratim je sa velikom pažnjom i uživanjem. Gledam sve što je došlo u Novi Sad od Alfa Romeo-a, Csepel-a, FAP Sauer-a i FAP-a G80, kao i TAM-a A3000, i primetna je velika sličnost u podvozju među njima, mada mi je teško da procenim da li ima razlike u međuosovinskom rastojanju. Rekao bi čovek da su svi u nekoj tesnoj vezi preko licenci ili su ih možda određeni standardi onog vremena uslovljavali, kao što je to 70-tih i 80-tih činio nemački VÖV standard. I Amfan je sa nama podelio dosta korisnih informacija. Ni ja nisam čuo do sad za proizvođača Krauss Mafei :)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod amfan » Sub Jan 20, 2018 12:14 am

Da, i napisao sam da se u Prometovom listu spominju Mercedesi iako ih vjerojatno u Splitu nije bilo. Pretpostavljam da se radi o vozilima tog proizvođača. Možda je ista greška napravljena i u Novom Sadu. Inače, koliko sam skužio po njemačkim tekstovima, KM nije bio karoserist, nego je samo izrađivao šasije. Napisao sam u onom postu da su Kässbohrer i Rathgeber uglavnom radili njihove karoserije, dakle izgled nije kriterij po kojem puno toga možemo odrediti. Pitao sam na jednom njemačkom forumu o ovom autobusu i nadam se da će oni nešto okriti. Zasad su mi javili da autobus na slici ima 3 krila, a KM-ov znak je imao 4, no lako je moguće da mu je donji koji nedostaje razbijen.

Da komentiram i druge tipove koje si sad uvrstio u popis:

#226 (1 kom) --- TAM A3000, solo autobus
karoserist: TŽV Boris Kidrič, Maribor

#227 (1 kom) --- Mercedes, turistički minibus
#228 (1 kom) --- Mercedes, turistički minibus
Šteta što ne piše model, nemam pojma što bi to moglo biti.

#229 (1 kom) --- FAP G100 Automat, solo autobus
Pretpostavljam da se ovo Automat odnosilo na njegov automatski mjenjač i da mu to nije bilo u oznaci.

#300 (1 kom) --- Mercedes O302 D, turistički autobus
Lako je moguće da se radi o O302 iz Autokaroserije Zagreb (kasnije TAZ). Njihova oznaka za taj autobus bila je D20, ali se rijetko pisala u dokumentima.
amfan
Član
 
Postovi: 177
Pridružio se: Sre Jun 10, 2015 1:21 am
Lokacija: Split

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod roadcrasher » Sub Jan 20, 2018 1:36 am

Evo nesto to bih vam moglo pomoci:
https://myntransportblog.com/2014/05/04 ... n-germany/

Lici na:
1952 KRAUSS – MAFFEI KMO 160 Bus orig. Sammelbild
roadcrasher
Član
 
Postovi: 1027
Pridružio se: Sre Jan 22, 2014 7:05 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod amfan » Sub Jan 20, 2018 4:01 am

Na njega podsjeća, ali ipak jako više sliči na autobus s opisom "1955 Krauss-Maffeii KMO 160 body Vetter"
amfan
Član
 
Postovi: 177
Pridružio se: Sre Jun 10, 2015 1:21 am
Lokacija: Split

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Sub Jan 20, 2018 8:52 am

Što se tiče slike u boji TAM-a.

Uveličao sam tvoju sliku i skoro sam siguran da je broj 15? (0, 3, 6,8 ili 9).

Onda sam gledao ostale slike i primetio da serija 143-150 ima prozorčić za broj linije na zadnjoj strani, a serja 162-185 nema. Serija između nema slika zadnje strane.
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Sub Jan 20, 2018 11:15 am

A zadnja svetla ima kao od 151 pa na dalje, a ne kao prethodna serija... Tako da sam ubeđen da je 15x.
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod branik » Sub Jan 20, 2018 3:17 pm

Sve do kraja osamdesetih kod nas je postojala praksa da se vozila zovu ne prema komercijalnim oznakama, vec prema genetskim vezama sa velikim proizvodjacima: tako su tamovi bili dajcevi ( dojcevi), ikarusovi autobusi rabe, itd. Tako da ne bih rekao da je to bila greska u oznacavanju, vec samo tadasnja praksa gde je karoserija bila manje vazna.
Proizvodjac motora imao je svoju oznaku na volanu j na predjem delu. To je i verovatno uzrok.
Fapovi o kojima pisete imali su zute maglenke specificnog oblika.
branik
Profesionalni vozač
 
Postovi: 6664
Pridružio se: Čet Jul 26, 2012 3:51 pm
Lokacija: Uzice

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Sub Jan 20, 2018 10:15 pm

Dobro zapažanje, premsetio sam sliku u pripadajuću seriju. :)
bili je napisao:Što se tiče slike u boji TAM-a.

Uveličao sam tvoju sliku i skoro sam siguran da je broj 15? (0, 3, 6,8 ili 9).

Onda sam gledao ostale slike i primetio da serija 143-150 ima prozorčić za broj linije na zadnjoj strani, a serja 162-185 nema. Serija između nema slika zadnje strane.


bili je napisao:A zadnja svetla ima kao od 151 pa na dalje, a ne kao prethodna serija... Tako da sam ubeđen da je 15x.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Sub Jan 20, 2018 10:17 pm

I meni sve to liči, ali ništa nije isto. :?
roadcrasher je napisao:Evo nesto to bih vam moglo pomoci:
https://myntransportblog.com/2014/05/04 ... n-germany/

Lici na:
1952 KRAUSS – MAFFEI KMO 160 Bus orig. Sammelbild


amfan je napisao:Na njega podsjeća, ali ipak jako više sliči na autobus s opisom "1955 Krauss-Maffeii KMO 160 body Vetter"
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Sub Jan 20, 2018 10:23 pm

Dopunio sam podatak za #226, hvala! :wink:
Za #300 je verovatno Autokaroserija Zagreb, ali vratićemo se na taj tip autobusa kasnije. :)

amfan je napisao:Da komentiram i druge tipove koje si sad uvrstio u popis:

#226 (1 kom) --- TAM A3000, solo autobus
karoserist: TŽV Boris Kidrič, Maribor

#227 (1 kom) --- Mercedes, turistički minibus
#228 (1 kom) --- Mercedes, turistički minibus
Šteta što ne piše model, nemam pojma što bi to moglo biti.

#229 (1 kom) --- FAP G100 Automat, solo autobus
Pretpostavljam da se ovo Automat odnosilo na njegov automatski mjenjač i da mu to nije bilo u oznaci.

#300 (1 kom) --- Mercedes O302 D, turistički autobus
Lako je moguće da se radi o O302 iz Autokaroserije Zagreb (kasnije TAZ). Njihova oznaka za taj autobus bila je D20, ali se rijetko pisala u dokumentima.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod amfan » Čet Jan 25, 2018 11:14 pm

Za Volvo B58: Koliko vidim, autobus na slici ima Volvo znak na desnom krilu prednjih vrata! Možda je to detalj s kojim bi ga se moglo identificirati. To je svakako poprilično čudno mjesto za znak. Sumnjam da je znak uspio dugo potrajati.
A onima u rashodu promijenjeni su žmigavci u međuvremenu.
amfan
Član
 
Postovi: 177
Pridružio se: Sre Jun 10, 2015 1:21 am
Lokacija: Split

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod cone » Pet Jan 26, 2018 1:02 am

Svi su imali Volvo znak na prednjem krilu prednjih vrata. :wink:
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Komentari na VOZNI PARK KROZ ISTORIJU

Postod bili » Pet Jan 26, 2018 7:24 pm

u temi o vozilima koja više ne voze na 5. strani ima ova slika #83.

http://i38.tinypic.com/143g9xy.jpg
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

PrethodniSledeća

Povratak na Gradski prevoz u Novom Sadu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju