Logo

Električni autobusi u Novom Sadu

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Novom Sadu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Električni autobusi u Novom Sadu

Postod cone » Ned Maj 16, 2021 9:42 pm

Ovo je nova tema koja će biti namenjena diskusiji o uvođenju električnih autobusa u sistem javnog prevoza u Novom Sadu.
Ovde ćemo pratiti dešavanja vezana za kupovinu autobusa i instaliranje punionica. Na vama je da slobodno diskutujete o tome kakve autobuse očekujete u voznom parku ili koje biste električne autobuse želeli da vidite na ulicama Novog Sada.

Isto tako, pišite da li po vama treba da se napravi potpuno nova linija koja bi bila namenjena isključivo električnim autobusima ili biste neku od postojećih linija pretvorili u "električnu".

:)

Novi Sad uzima kredit da kupi prvih 10 električnih autobusa

Grad Novi Sad će se kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) zadužiti osam miliona evra kako bi kupio 10 električnih autobusa i sagradio dva ili tri punjača za ova vozila, saznaje 021.rs.

Kako se može videti na sajtu[/url] EBRD-a, ovo će biti povećanje već postojećeg zajma od sedam miliona evra koji je uzet za kupovinu 29 autobusa na gas, koji su nedavno isporučeni Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP).

Gradonačelnik Miloš Vučević kaže da su prošle nedelje dobili od republičkog ministarstva dozvolu da počne nabavka 10 autobusa na električni pogon sa punjačima. On je objasnio da se radi o kreditu od osam miliona evra sa kamatom od 1,1 odsto, što je, kako je naveo, povoljnije nego da se na neki drugi način nabavljaju ova vozila.

Nabavku će sprovesti EBRD, a njoj će prethoditi potpisivanje ugovora.

S obzirom kakvi su rokovi kada su u pitanju javni tenderi i isporuke autobusa, može se očekivati da ovih 10 autobusa u Novi Sad stigne krajem ove ili početkom naredne godine, pod uslovom da ne bude odlaganja.

GSP u voznom parku nema ni jedno električno vozilo, mada planovi o njihovoj kupovini postoje već nekoliko godina. Razgovori sa EBRD su počeli tokom 2019. godine, dok je pismo o namerama potpisano polovinom 2020. godine.

Izvor: 021.rs

Zgodno je da ovde na istom mestu stoji i vest da je 14. juna 2020. godine sa EBRD potpisano pismo o namerama kupovine električnih autobusa:

Potpisano pismo o namerama kupovine deset električnih autobusa za GSP u Novom Sadu

Pismo o namerama kupovine deset električnih autobusa za Gradsko saobraćajno preduzeće potpisali su danas predstavnici Grada i Evropske banke za obnovu i razvoj.

Direktorka Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za zapadni Balkan Žužana Hargitai ocenila je da se dogodio značajan preokret u funkcionisanju GSP-a i to ka zelenim i pametnim tehnologijama.

"Nikada ovoliko nije bilo investirano u GSP, a posebno imajući u vidu da su to CNG autobusi. To će omogućiti bolje uslove za vozače i bolje usluge građanima, a uštedeće se 9.000 tona CO2 emisije i izbeći nezdrave čestice koje oslobađaju dizel autobusi. EBRD će biti uz Grad Novi Sad da finansira i kupovinu električnih autobusa, da što pre napravimo akcioni plan za Zeleni grad", izjavila je Hargitai.

Izvor: 021.rs
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Električni autobusi u Novom Sadu

Sponzor

 

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Marko INN-NS » Pon Maj 17, 2021 12:45 am

Kredit je sasvim dovoljan da se nadam da ce mozda doci i eCitaro posto bi se on najbolje slozio sa Conectima :D
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1994
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Nikola Pejasinovic » Pon Maj 17, 2021 7:00 pm

Woof.. zar nije eCitaro malo skuplja insvesticija za nas region? :mrgreen:
danilo je napisao:Pa kad ti na tako nekoj jakoj liniji između dva privatnika (solaša) dođe lepo šihta isto solo, uuu ne da je milina, nego nema reči. Sauna i pena parti unutra, a sve češće imamo to zadovoljstvo na ulicama grada!
Nikola Pejasinovic
Član
 
Postovi: 1050
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 10:53 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Marko INN-NS » Pon Maj 17, 2021 11:51 pm

Nikola ovaj kredit je dovoljan za 10 eCitara i ostane jos dosta kusura, jedan kosta oko 600.000 eura solo. Za auta najprostija stanica za punjenje u kuci malo bolja kosta oko 2.000 eura. Neka za bus jedna kosta i 200.000 eura opet moze da se kupi od tih para.
Nekad je bolje dati vise para za ispitanu i jako kvalitetnu stvar nego kupiti nesto sto ce praviti samo stetu i biti ne pouzdano u gradskom prevozu :D
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1994
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod MILE » Uto Maj 18, 2021 9:35 am

Pre će biti Solaris jer je preko EBRD kredit, oni favorituju Iveco i Solaris iz nekih samo njima potnatih razloga.


iPhone 8 uz pomoć Tapatalka
MILE
Član
 
Postovi: 12938
Pridružio se: Pon Mar 15, 2010 10:57 pm
Lokacija: Šabac

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Sloba » Uto Maj 18, 2021 12:04 pm

Nema dana da ne pročitam ovako nešto na nekom forumu:

MILE je napisao:Pre će biti Solaris jer je preko EBRD kredit, oni favorituju Iveco i Solaris iz nekih samo njima potnatih razloga.

Ovakva je bila priča i kada je NS raspisao tender, pa je na kraju kupljen BMC iz tog istog kredita.

Obratite pažnju na to da ovo finansiranje mora da pokrije i troškove prateće opreme (pre svega punjača i opreme za održavanje) i obuke. U Beogradu je 2016. godine to koštalo između 450 i 500 hiljada evra sa pet Higera. Kako je ovde reč o deset vozila, zaista se vidi da postoji mnogo veći izvor novca.

Što se mene tiče, ja bih najviše voleo da se ovom investicijom Volvo vrati u grad. :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod cone » Uto Maj 18, 2021 1:38 pm

A, inače, ti Higeri u Beogradu nisu originalni električni autobusi, već dizel autobusi koji su prepravljani da budu električni. Taj posao radi bugarska firma Chariot Motors. Ja se nadam da takvo rešenje neće ići za Novi Sad. :|

U ovom članku portal Sustainable Bus donosi vest o kupovini novih 10 električnih autobusa za Beograd.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod AleksandarNeobus 98 » Uto Maj 18, 2021 11:56 pm

Znam da nije za ovu temu ali ne znam de bi mogao pitati i interesuje me šta vi mislite?Kupuju se vozila na gas,sad se planiraju na struju,šta mislite da li će GSP kupovati vozila na dizel ili je Ikarbus #989 zadnje vozilo na dizel koje je došlo u firmu?Pošto sam video da ima u ponudi Mercedes Conecto sa dizel motorom Euro 6 koji bi dugoročno bio možda bolje rešenje zbog puno dužeg veka motora/celog autobusa nego ovi na gas.Hvala.
AleksandarNeobus 98
Član
 
Postovi: 37
Pridružio se: Ned Nov 08, 2020 4:59 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod cone » Sre Maj 19, 2021 12:15 am

Svetski i evropski trendovi idu u pravcu izbacivanja i proterivanja dizela i prelazak na alternativna goriva kao što su CNG, LPG, biodizel i pre svega struja. I kod nas su odlučili da prate taj trend. Prošlo je vreme dugotrajnih autobusa, kupuju se nova vozila koja će biti zamenjena za 6-7 godina opet nekim novim. Videćemo kakva će situacija biti sa električnim autobusima, koliko će koštati njihova eksploatacija, koliko će trajati paket baterija u jednom autobusu pre nego što treba da se zameni.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Marko INN-NS » Sre Maj 19, 2021 1:05 am

Mile pre je EBRD favorizovao EU Proizvodjace sad pobedjuje svako ziv samo da je sto jeftinija ponuda kao sto je i svrha tih tendera nazalost ne gleda se kvalitet.

Volvo je bio pionir alternativnih pogona pogotovu medju prvima su izbacili hibride i elektro buseve ali izvan skandinavije se nisu bas najbolje snasli, sto zbog jako slabe servisne mreze sto je najvaznije u tom poslu.
Ja se iskreno nadam da ce Mercedes da pobedi posto ima ubedljivo najkvaliteniji e bus trenutno , nisu ni oni bez problema pogotovu zimi ali kad se gleda ukupan kvalitet ubedljivo su broj 1.
Ako vec ne mogu oni neka makar bude neki evropski proizvod.
Ako se dobro secam baterije se moraju negde da menjaju na 300.000 km, onda idu na dalju namenu da sluze kao stanice na solarnim elektranama :D
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1994
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod bili » Sre Maj 19, 2021 8:58 am

Mislim da naša sveukupna situacija nije dorasla trenutku uvođenja e-buseva tako da milsim da je bilo bolje da su za iste pare uzeli još 30 do 40 buseva na CNG.

Ovo mislim jer električna energija ne pada sa neba. Svi su sada u fazonu utaknem se u struju i baš je fensi, ekološki... Ali pitajte ljude u Obrenovcu ili Velikim Crljenima da li misle da je struja ekološka...

Prema podacima za 2011. Srbija je 75% struje dobila iz termoelektrana (obeležene kao najveći zagađivači u Evropi). Doduše sada je procenat nešto manji, poslednji zvanočni podatak koji sam našao je oko 65%. Moglo bi se tačno izračunati šta je ekološkije (ako se tako kaže), struja ili CNG.

Pošto sam radio neke proračune na tu temu, verujem da je bolji CNG. Tako da smo mogli sačekati jedan životni vek vozila bio on 7, 10 ili 15 god., ono bar dok nam struja u Srbiji ne pozeleni, a pitanje je da li će i u ovom razdoblju jer se planorsju i nove termoelektrane.
bili
Član
 
Postovi: 61
Pridružio se: Uto Dec 01, 2015 10:12 am

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Marko INN-NS » Uto Maj 25, 2021 11:24 pm

To se slazem sa tobom naravno , sto bi rekao jedan moj profesor fizike na fakultetu: nema kuce neke u Tirolu da nema solarne panele a ustvari imaju ovde efikasnost od 55-60 posto. Posto ima znatno manje sunca nego u pravim uslovima kao u drugim zemljama. Kaze posle te solarne ploce koje su izuzetno otrovne zavrse u Africi ali bitno da se vode kao ekoloske.
Posto ima malo zelene struje nadam da ce makar da pobedi Mercedes da ne budu duplo bacene pare :lol:
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1994
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod cone » Pon Okt 18, 2021 10:25 am

Stiže 10 električnih autobusa

Grad Novi Sad i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) oglasili su prethodno obaveštenje o raspisivanju tendera za nabavku 10 električnih autobusa i prateće infrastrukture za njihovo punjenje.

Vrednost nabavke koja se finansira iz zajma EBRD-a je osam miliona evra, piše Ekapija.
Planirano je da tender bude raspisan 11. oktobra.
Kako je ranije ove godine izjavio gradonačelnik Miloš Vučević, reč je o zajmu sa kamatom od 1,1%, podseća portal.
Ovo će biti prva potpuno ekološka vozila u voznom parku novosadskog gradskog saobraćajnog preduzeća.

Izvor: B92, 07.10.2021.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod Aleksa083 » Pon Okt 18, 2021 10:16 pm

Nabavka je odložena za sledeću godinu. Nikada mi njih izgleda nećemo dočekati. :D
Sva prava zadržava Aleksa083. Upotreba mojih fotografija u medijima je zabranjena bez moje pismene saglasnosti. Za više fotografija —> https://www.flickr.com/photos/189767500@N03/
Korisnikov avatar
Aleksa083
Član
 
Postovi: 569
Pridružio se: Ned Nov 24, 2019 11:08 pm

Re: Električni autobusi u Novom Sadu

Postod cone » Pon Okt 18, 2021 10:54 pm

Mislim da se neke stvari tumače pogrešno. Prvo, nije Grad Novi Sad taj koji raspisuje tender, već je to EBRD. Proces je takav da se sada nakon objave prethodnog raspisa objavljuje i sam tender za nabavku na sajtu EBRD. Nakon mesec dana roka za podnošenje ponuda radi se evaluacija pristiglih ponuda i objavljuje pobednik tendera. Nakon žalbenog roka se potpisuje ugovor sa odabranim ponuđačem. To je potpuno u skladu sa navodima u tekstu o odlaganju nabavke da je potpisivanje ugovora planirano za decembar. Znači, pošto jednostavno nema vremena da se u ovoj godini te pare potroše, rebalansom je to trošenje para prebačeno u 2022. godinu. Da ne zaboravimo da rok za isporuku električnih vozila nikada nije kratak, nekad zna da bude i godinu dana.

U nastavku je današnji članak iz 021.rs:

Električni autobusi još ne stižu u Novi Sad, nabavka odložena

Novi Sad će prvih 10 električnih autobusa nabaviti tek naredne godine, jer su se odužili postupci oko javne nabavke.

Samim tim pomeren je i datum potpisivanja ugovora o zaduživanju Grada od osam miliona evra.

Ovim se na tri godine odužila kupovina ovih autobusa, jer je Grad razgovore o tome pokrenuo 2019. godine sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), koja je već tada dala sedam miliona evra zajma za kupovinu 29 autobusa na gas koji su uveliko na gradskim ulicama.

Potvrda o odlaganju nabavke je vidljiva iz rebalansa ovogodišnjeg budžeta, kao i iz izmena odluka o planu poslovanja GSP-a i programa investicija gradskog prevoznika gde se kupovina 10 električnih autobusa i gradnja prateće infrastrukture odlaže.

Trošenje 950,4 miliona dinara prebacuje se u narednu budžetsku godinu, dok je prvobitno bio plan da se ove godine utroši 192 miliona, a ostatak u 2022.

Takođe, menja se i odluka o zaduživanju Novog Sada kod EBRD koja je doneta proletos. U novoj se vrednost zajma zaokružuje na osam miliona evra i precizira da će ugovor Novog Sada i EBRD biti potpisan u decembru.

- Tehnička kompleksnost projekta, angažovanje konsultanta koji sprovodi tehničku analizu, pripremu tenderske dokumentacije i procena uticaja na životnu sredinu uticali su da se aktivnosti oko projekta produže i neke prenesu u 2022. godinu. Sve je to uticalo na pomeranje roka za zaključivanje ugovora o kreditu između Grada Novog Sada i Evropske banke za obnovu i razvoj za decembar 2021. godine, a samim tim Grad Novi Sad neće imati obaveza po ovom kreditu do kraja 2021. godine - stoji u obrazloženju izmene odluke koja će biti pred odbornicima u utorak, 19. oktobra.

Podsetimo da je okvirno predviđeno da 10 solo niskopodnih autobusa sa pogonom na električnu energiju voze na dve ili tri gradske linije, pri čemu bi oprema za punjenje bila građena u okviru GSP-a, a verovatno i na još nekoj okretnici, ali javnosti još nisu saopšteni ti detalji. Nabavka električnih autobusa, kao i posedovanje već više od 100 autobusa na gas, treba da gradskom prevozniku pomogne da smanji troškove za gorivo i pomogne da se smanji emisija štetnih gasova u Novom Sadu.

Žarko Bogosavljević, 021.rs
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Sledeća

Povratak na Gradski prevoz u Novom Sadu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju