Logo

Ulaganje u kupovinu autobusa...

Sve što je vezano za autobuse, a ne spada u kategorije iznad.

Ulaganje u kupovinu autobusa...

Postod bojan » Sre Feb 18, 2009 3:33 pm

Pre svega veliki pozdrav za sve forumase i evo moga pitanja ustvari vise me zanima da li je to tako i da li ima 'leba tu?

Radi se o tome da proslu godinu kada sam putovao ne more udjem u neku pricu sa vozacem i on mi kaze da su skoro uzeli autobus valjda on i jos jedan pajtos pa su krenuli da voze ture ali samo sa turistickim agencijama prave dilove i idu jos na neke ekskurzije po evropi i za osnovce i slicno...bilo mi nesto glupo da ga sad ispitujem da li mu je isplativo ili ne pa rekoh daj da vidim sada verovatno ima ljudi koji se malo bolje upoznati sa materijom od mene....pozdrav i nadam se dugom pisaniju na ovome forumu pozdrav....
bojan
Član
 
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 10:42 pm

Ulaganje u kupovinu autobusa...

Sponzor

 

Postod cone » Čet Feb 19, 2009 1:27 pm

Pozdrav, Bojane i dobrodošao! :)
Ovde ima dosta vozača i privatnika koji su i te kako upućeni u sve prilike, siguran sam da ćeš dobiti prave odgovore od pravih ljudi.

E sad, da li će ti odgovori biti ohrabrujući za tebe ili ne, to već ne znam...
:D
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod bojan » Čet Feb 19, 2009 3:14 pm

Ok tu sam, valjda ce naici neko ko ce prokomentarisati temu...
bojan
Član
 
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 10:42 pm

Postod Luka » Čet Feb 19, 2009 3:20 pm

Malo se vec pricalo na tu temu na forumu sto se tice medjunarodnog saobracaja, i zakljuceno je da bi to bila cista propast ako se uzme u obzir da linija mora da se razradi, da se ulozi u autobus, plate i ostalo.. E sad, za domaci prevoz ne znam, sacekajmo jos malo pa da vidimo sta ce reci ostatak koji se razume u to. :wink:
Luka
Gazda
 
Postovi: 409
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:36 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod sasa-74 » Čet Feb 19, 2009 3:39 pm

idividualna stvar Bojane, sve zavisi od grada do grada. ,zatim koji bus planiras da kupis za linijski moze nesto malo stariji bus za turizam moras noviji . Sam da otvoris liniju je izuzetno tesko da uzmes da radis neciju liniju je nezahvalno zbog toga sto kad je razradis iti ispadas a taj cija je nastavlja (u vecinu slucajeva se to dogodi ). Da radis turizam trebaju ti ljudi koji drze agencije oni opet ucenjuju sa cenama i placanjem jer i oni rade na rate pa i isplacuju na rate i odlozeno (vozis celu sezonu more ili ekskurzije a para kad bude ) sve to treba izdrzati finansijski . Ovaj posao radi samo onaj ko voli autobuse. Potreban je veliki entuzijazam i hrabrost da se udje u ove vode . Da ti odmah kazem da tu nema nekih preterano velikih para kao sto se prica a velikog rada i odricanja ima kolko hoces . Posao je dinamican lep uzbudljiv obidjes vise nego ostali smrtnici ali i to ima svoju cenu . I ono glavno prvo nadji posao za bus pa tek onda kupi bus, kupovina je najlaksi deo a vecina nas je uradila suprotno (bas iz te ljubavi prema autobusima ) prvo je kupila bus pa posle trazila posao za njega . nadam se da sam bar malo pomogao ako te nesto konkretno zanima pitaj ima tu jos pametnih glava koje ce rado da odgovore .
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod joza » Pet Feb 20, 2009 12:05 am

Kao i obicno, slazem se sa vecinom stvari koje je rekao Sasa.U pravu je da zavisi od grada do grada, to znam i ja iz licnog iskustva. Prvo moras nam objasniti koja je vrsta prevoza u pitanju, ( medjunarodni, domaci, .....) Trenutno zbog mog posla sam upucen u dosta zakona koji su ti potrebni pa ako mogu rado bih ti pomogao kao i vecina ljudi ovde.
Korisnikov avatar
joza
Član
 
Postovi: 1133
Pridružio se: Čet Dec 25, 2008 1:54 am
Lokacija: Backa Palanka

Postod bojan » Pet Feb 20, 2009 5:31 pm

Pre svega hvala na odgovorima...moje interesovanje je pre svega za medjunarodni saobracaj,tacnije za prevoz putnika iz turistickih agencija...zanima me kakva su iskustva u saradnji sa agencijama,laicki gledano cini mi se da tu ima posla,gresim li ili ne?

Znam da svaki put kada gledam neki aranzman postoji deo za smestaj i za prevoz ako je u pitanju autobuski prevoz...da li je ceo taj deo namenjen prevozniku ili je to cisto fore radi za turiste i slicno...ustvari sto vise informacija na ovu temu to bolje
bojan
Član
 
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 10:42 pm

Postod bojan » Pon Feb 23, 2009 11:49 am

Sta bi sa odgovorima,da li sam mozda ja postavio nejasna pitanja ili ne...nista zlonamerno vec posle prvog javljanja bilo je vise reakcija a za sada nista,pozdrav i nadam se nekim korisnim odgovorima
bojan
Član
 
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 10:42 pm

Postod s215hdh » Pon Feb 23, 2009 12:04 pm

Agencije ti uvek traze sto novije autobuse. Kada kupis bus, moras da imas sertifikat da moze da radi medjunarodni prevoz, da registrujes firmu i sve. Za linijski medjunardoni saobracaj moras da radis prvo 3 godine u domacem linijskom (po sadasnjem zakonu, to ce se promeniti u novom zakonu koji se ceka) pa tek onda da trazis dozvolu za medjunarodni i to s eradi jednom godisnje pri usaglasavanju redova voznje.

Ako imas para da kupis bus, racunaj da ti ostane jos minimum 30 000e, dok ne krenes da razradjujes posao, da ne dodjes do toga da imas bus, ali nemas da sipas gorivo, popravis ga, servisiras i slicno. Treba da stvarno budes jak i uporan da se probijes i sve to izdrzis, a hleba... hm...

Ja kada bih imao para, uzeo bih nekog dobro dekera. Agencije ga vole zbog vise sedista, a i kilometar se dobro placa.
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod bojan » Pon Feb 23, 2009 4:31 pm

Hvala puno, korisne informacije...

i ja sam se isto nosio mislju za novijim autobusom i deckerom,interesuje me kako je sto se tice placanja,da li tu zatezu,mislim oko naplate...logicno mi je da ako prilikom uplate aranzmana postoji deo koji se odnosi na smestaj i na prevoz da ceo deo koji se odnosi na prevoz,da li gresim ili se i agencije ugradjuju nesto u tu cenu...i da li mozda ima bilo kakvu racunicu, da li se neko nesto raspitivao?
bojan
Član
 
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 10:42 pm

Postod djole » Pon Feb 23, 2009 6:37 pm

Ugradjuju se agencije u cenu posto su nekad u plusu,a nekad u minusu jer one placaju ceo autobus,nezavisno od toga dali je prazan ili pun.Mislim da se cena kreće oko 1e/km.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod joza » Pon Feb 23, 2009 8:36 pm

Evo ja sam radio neke dozvole za prevoz prosle godine, pa cu ti sve objasniti.
1. Ako hoces da je firma na tvoje ime, moras imati minimum D.O.O. i SSS. (4 stepen )
2. Firma ( tu mala ispravka za Duleta) bez obzira radis linijski ili vanlinijski medjunarodni prevoz mora da radi u drzavi tu istu delatnost 3god.
3. Za vanlinijski prevoz( Prevoz za agencije koji tebe interesuje ) moras da imas minimum 2 autobusa na svoje ime ( znaci nista lizing, nego ili kes ili kredit) jer se lizing smatra zakupom. Tek ako imas 2 svoja mozes recimo imati 2 na lizing, ali nikad vise nego sto imas ti svojih u vlasnistvu.
4. Depozit od 100E po sedistu autobusa( ili min 2500E ako autobus ima manje od 25 sedista). To moras imati na racunu firme , ali kad sve prodje mozes da radis sa tim parama.
5. Silnih taksi za koje ti treba bar 3-4 meseca, izlazi saobr. inspektora da zaprime vozila, sertifikati za svako vozilo itd.
6. Iz ovoga svega postoji i resenje kako raditi sa novom firmom ili busom a da nemas sve ovo. To je fazon da radis za neku firmu na koju ce ti ici papiri ( primer Feniks ). Ali ja to nebih nikom preporucio.
7. Ideja za veci turisticki ili deker je dobra, ali za to ti treba dobra agencija ili da si vec razradio posao sa necim drugim, a to je malo teze. Sto kaze Dule treba ti dosta para sa strane, jer da bi se probio u neku agenciju, moras imati bolji autobus i bolju cenu za pocetak, ali ta cena u pocetku ti je mozda dovoljna samo za gorivo i radnike. Ne daj Boze drugog troska, pocetna cena da bi se probio nece ti pokriti te troskove.
Sve u svemu to ti je to, ja sam to radio prosle godine, tako da je to sve 100% istina oko tih uslova. Sto se tice medjunarodnih linija, to ovde ima kompetentnijih ljudi od mene. Evo Dule ti je vec nesto objasnio, ali ima i drugih, samo da se razbude u ovoj temi.
Korisnikov avatar
joza
Član
 
Postovi: 1133
Pridružio se: Čet Dec 25, 2008 1:54 am
Lokacija: Backa Palanka

Postod Neo » Uto Feb 24, 2009 7:31 am

Cao Bojane, moram se nadovezati na ovu pricu jer sam bio u istim cipelama prije nepunih 5 godina gdje si ti sad.

Slazem se sa Sasom ovaj posao ako ne volis nemoj pocinjati ni raditi, jer ces vidjeti problema sa strane more koje ja nisam vidjeo jer sam bio zaslepnjem autobusima.

Rad preko turistickih agencija je mene natjerala da otvorim sopstvenu agenciju jer sam bio sit ucijena i kojekakvih malverzacija od strane istih.

Ne znam kakva je situacija na podrucju Srbije ali znam da je kod nas haos sto se tice placanja i ucjena za koju cijenu da vozis i na kraju sam odlucio da nisu oni pametniji od mene i otvorim agenciju. Koja hvala bogu ide na bolje svakim danom.

Slozio bi se sa Duletom za kes sa strane to ako nemas ides dole, propadas kao Grcka, ja sam sreca imao nesto sa strane i tako sam opstao inace sad kad se vratim nazad i pogledam jao boze, samo kazem koja je to ljubav prema autobusima pa da to otrpim sve, sto je najgore i moja porodica zbog toga ispasta.

To je ono ukratko sto bi se moglo reci da ti treba i da se prpremis na sta sve mozes ocekivati..

Ja ima i ovo sta sve od drzave mozes ocekivati kojekave licence atesti i ostala sra*** za to se posebno pripremi...:)
Image
Korisnikov avatar
Neo
Gazda
 
Postovi: 408
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 7:12 am
Lokacija: Tuzla, BiH

Postod cone » Uto Feb 24, 2009 10:57 am

Bogami, kad sam pročitao sva vaša objašnjenja i smernice, ja bih već odustao... :P
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod s215hdh » Uto Feb 24, 2009 12:54 pm

Ma mora da bude muke za sve sto se radi :)
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Sledeća

Povratak na Autobusi generalno

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron