Logo

(Ne)pismenost na forumu!

Sve teme vezane za bilo šta. Samo ime kaže :)

(Ne)pismenost na forumu!

Postod ArthasUE » Sre Nov 14, 2012 10:30 am

Ruzna pojava koju cesto srecem, i vrlo me iritira. Voleo bih da se sto vise ljudi ukljuci u ovu diskusiju da bar malo uticemo da se ovo iskoreni.
Korisnikov avatar
ArthasUE
Član
 
Postovi: 332
Pridružio se: Ned Avg 12, 2012 10:51 am

(Ne)pismenost na forumu!

Sponzor

 

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod profa_chb » Sre Nov 14, 2012 11:16 am

A đe me naaaaađe :mrgreen:

Par zapažanja:
-"jel", pravilno "je l' ", nastalo od "je li", koristi se kada postavljamo pitanje, npr "Je l' 1352 redovan na 75?"
-"jer" nije isto što i "jel", koristi se kada uvodimo neku vezu između uzroka i posledice, npr "1352 nije redovan jer ima problema sa motorom"
-ne kaže se "po meni" već "po mom mišljenju"
-ne kaže se "ja i Pera" već "Pera i ja"
-ne kaže se "trebali smo" već "trebalo je", "trebati" je impersonalni glagol (bezličan)
-ne piše se "samnom" već "sa mnom"
-kada se koristi skraćeni oblik "s" od "sa", ne piše se zajedno sa drugom reči, npr ne treba "sobzirom" već "s obzirom" (upotreba apostrofa nakon "s" nije obavezna)
-upotreba glagola "biti": ja bih, ti bi, on (ona, ono) bi, mi bismo, vi biste, oni(one, ona) bi
-upotreba glagola u futuru, postoje 2 načina da se kaže ista stvar: "ja ću raditi" i "radiću" (ne "radi ću"), bitno je obratiti pažnju na ovaj drugi oblik, ne piše se odvojeno već zajedno
-velik nedostatak znakova interpunkcije ( ! ? . , : ; )
-loša konstrukcija rečenica, koja u najvećem broju slučajeva dovodi do zabune

Bitno je uzeti u obzir da je ovo forum, da se svi mi služimo neformalnom komunikacijom, tako da su ovakve pojave sasvim normalne... Upotreba velikih i malih slova se može zanemariti, jer velika slova mnogi ne koriste zbog brzine kucanja. Takođe uzeti u obzir da postoje tipografske greške, pa se neko slovo proguta, nestane...

Nemojte shvatiti pogrešno, nikoga ne teramo da se izražava pravilno, ovo je samo malo zapažanje. Ko voli nek' izvoli, ko neće, ne mora.
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod arandjelovic » Sre Nov 14, 2012 12:03 pm

E profo svaka ti cast, stvarno si profa! :mrgreen: Mene to takodje iritira i samo sam cekao da neko pocne tu pricu. Vidim da se dosta koriste reci kao sto su: neznam, nedolazi, nesme, jeli, itd. Ovde je pravilno odvojiti ne od ostatka reci.
Takodje treba obratiti paznju, kao sto si rekao, na interpunkcijske znake, odnosno na stavljanje razmaka.
- ...paznju,kao sto si rekao,na interpunkcijske znake,odnosno... - nepravilno
- ...paznju ,kao sto si rekao ,na interpunkcijske znake , odnosno... - nepravilno
- ...paznju, kao sto si rekao, na interpunkcijske znake, odnosno... - pravilno

To bi isto bilo kao kad bismo napisali ovu recenicu bez zapeta ( zareza )
- ...paznjukao sto si rekaona interpunkcijske znakeodnosno...

Takodje ima dosta gresaka sto se tice koriscenja slova j u pojedinim slucajevima:
- relaciske table - relacijske table - nastalo od imenice relacija a ne od relacia
- hemiska olovka - hemijska olovka - nastalo od reci hemija a ne od hemia
Mercedes-Benz... The best or nothing!
Korisnikov avatar
arandjelovic
Član
 
Postovi: 1823
Pridružio se: Uto Mar 13, 2012 11:09 pm
Lokacija: Velika Plana - Podgorica

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod miham » Sre Nov 14, 2012 1:22 pm

ili gracki i prigracki saobracaj.. :mrgreen:
miham
Mehaničar
 
Postovi: 3258
Pridružio se: Ned Dec 12, 2010 10:52 pm
Lokacija: Niksic,Montenegro

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod profa_chb » Sre Nov 14, 2012 1:59 pm

Jezik je živa norma. To i jeste najveći problem (upravo sam se setio, kod superlativa se "naj" piše zajedno sa pridevom). Sve ono što se proteklih 50ak godina smatralo nepravilnim, ušlo je u novi pravopis, i sada je to pravilno! A zašto? Zato što je jezik živa norma. Kako je došlo do toga? Lepo, najnormalnije, velik broj tih grešaka se odomaćio u govoru, u literaturi (čak i stručnoj), na televiziji, internetu, cela stvar je nezaustavljiva, i eto nama novog pravopisa, koji je "afirmisao" sve te kvazi izraze i gluposti.

Iako postoji starosna granica na forumu, od 15 godina, to se ne poštuje. Imamo dosta članova koji su još u osnovnoj školi, i jednostavno su isuviše mladi da bi razumeli ovakve stvari. Misle da su pravopis i gramatika ono što mora da se nauči za ocenu, i da se prođe prijemni, a čim su van škole, sve to je potpuno nebitno. Ne krivim ih, mladi su i ne razumeju, a ima profesora koji lagano dižu ruke od toga (ili ni sami ne znaju šta je pravilno a šta ne).

Zašto je pravilno izražavanje na forumu onda bitno? Zato što ljudi ovde provode dosta vremena, i lako mogu izgubiti osećaj za takve stvari. Kao što su mnogi od nas učili engleski jezik putem filmova, igrica, itd, tako mnogi poprimaju osećaj za pravilno pisanje sa foruma, facebook-a i ostali društvenih mreža. Rećiće neko: "Šta će to meni, ja sam vozač/automehaničar/magacioner/inženjer/policajac...", što na prvi pogled deluje sasvim normalno. Ali, šta će biti za nekoliko godina? Kada se jezik još više iskvari?

Sa jedne strane se svugde priča o očuvanju ćirilice (iako su i ćirilica i latinica zvanična pisma u našem jeziku), a sa druge strane se gramatika i pravopis stavljaju na dud!

Ali, šta je tu je, ne možemo terati ljude da pišu pravilno... Možemo samo da se pravimo važni svojim znanjem i gledamo brod kako tone...
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod arandjelovic » Sre Nov 14, 2012 2:33 pm

miham je napisao:ili gracki i prigracki saobracaj.. :mrgreen:


Aaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuu tek ovo kag vidim, brate ovo je vrh nepismenosti, pa ***CENZURISANO*** kao da su pojedini isli u skolu u Rumuniji... :?:
Mercedes-Benz... The best or nothing!
Korisnikov avatar
arandjelovic
Član
 
Postovi: 1823
Pridružio se: Uto Mar 13, 2012 11:09 pm
Lokacija: Velika Plana - Podgorica

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod ArthasUE » Sre Nov 14, 2012 4:04 pm

Evo ja sam sa Filoloskog fakulteta. Ako imate neku nedoumicu, rado cu da pomognem.
P.S. Slazem se u potpunosti sa profom. ;)
Korisnikov avatar
ArthasUE
Član
 
Postovi: 332
Pridružio se: Ned Avg 12, 2012 10:51 am

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod bokili » Sre Nov 14, 2012 4:46 pm

Pitanje za sve. Da li se pise, samnom ili sa mnom? Ja mislim samnom.
Korisnikov avatar
bokili
Član
 
Postovi: 527
Pridružio se: Uto Okt 04, 2011 7:04 pm
Lokacija: Krusevac

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod Kassbohrer » Sre Nov 14, 2012 4:47 pm

Čovjek se uči dok je živ :) Prije 20 godina, u školi smo učili da se jeli piše skupa, a skraćeni oblik jel', ali kao što profa reče jezik je živa materija i mijenja se. Naravno da često koristimo neformalno izražavanje na forumu, nekada namjerno a nekada iz navike, pa i ja sam često pogriješim i npr. napišem neznam, iako znam da je to nepravilno. Ono što mi najviše smeta je upotreba jer umjesto jel' (te dvije riječi imaju potpuno različito značenje) i izostavljanje slova j (neki izgleda nikako da se naviknu na reformu Vuka Karadžića i to mrsko j), to već nije pitanje pravopisa već elementarnog nepoznavanja maternjeg jezika. Ako se neko našao prozvan, neka se ne ljuti već shvati ovo kao dobronamjeran savjet :wink:
Kassbohrer
Član
 
Postovi: 2532
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 12:20 am
Lokacija: Bileća

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod arandjelovic » Sre Nov 14, 2012 4:55 pm

Sa mnom - bez dileme.

Trebalo bi da je Je li zbog toga sto ovo je predstavlja skraceni oblik reci jeste.
Mercedes-Benz... The best or nothing!
Korisnikov avatar
arandjelovic
Član
 
Postovi: 1823
Pridružio se: Uto Mar 13, 2012 11:09 pm
Lokacija: Velika Plana - Podgorica

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod Miki » Sre Nov 14, 2012 5:13 pm

profa_chb je napisao:Iako postoji starosna granica na forumu, od 15 godina, to se ne poštuje. Imamo dosta članova koji su još u osnovnoj školi, i jednostavno su isuviše mladi da bi razumeli ovakve stvari. Misle da su pravopis i gramatika ono što mora da se nauči za ocenu, i da se prođe prijemni, a čim su van škole, sve to je potpuno nebitno. Ne krivim ih, mladi su i ne razumeju, a ima profesora koji lagano dižu ruke od toga (ili ni sami ne znaju šta je pravilno a šta ne).


Koliko vidim, nema više starosne granice pri registrovanju. :wink:

No, ne slažem se u potpusnosti sa ovim jer ako se pogleda forum, vidi se da mnogo više su stariji članovi ti koji ne pišu pravilno. Ja se trudim koliko mogu da to uvek bude gramatički ispravno, ali ne znam ni ja sve. A to što imam četiri iz srpskog, pa pišem ispravnije od onih koji imaju ili su imali pet, to je drugo... :|
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod Kassbohrer » Sre Nov 14, 2012 6:00 pm

arandjelovic je napisao:Sa mnom - bez dileme.

Trebalo bi da je Je li zbog toga sto ovo je predstavlja skraceni oblik reci jeste.

Znam da je tako pravilno, ali godine navike šta ćeš :) Nismo svi lingvisti, da toliko obraćamo pažnju na izmjene pravopisa, evo po novim pravilima je recimo ispravno napisati auto-prevoznik i auto-mehaničar, a spojeno, bez crtice, se pišu samo složenice kod kojih jedna riječ ne može stajati samostalno. Jedno su, da se tako izrazim, finese, a drugo je elementarna nepismenost i nepoznavanje jezika.
Kassbohrer
Član
 
Postovi: 2532
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 12:20 am
Lokacija: Bileća

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod bokili » Sre Nov 14, 2012 6:55 pm

Sa mnom...
Covek se uci dok je ziv...
Pronasao sam jako lepo i detaljno objasnjenje na jednom od foruma,
koje je me je definitivno ubedilo da gresim...
Korisnikov avatar
bokili
Član
 
Postovi: 527
Pridružio se: Uto Okt 04, 2011 7:04 pm
Lokacija: Krusevac

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod PEX » Čet Nov 15, 2012 10:47 am

miham je napisao:ili gracki i prigracki saobracaj.. :mrgreen:

Samo kad si se ti javio da kazes kako je ispravno :), a od skole imas samo letnji raspust :mrgreen:
PEX
Profesionalni vozač
 
Postovi: 7618
Pridružio se: Čet Apr 02, 2009 1:37 am
Lokacija: Stara Pazova

Re: (Ne)pismenost na forumu!

Postod miham » Čet Nov 15, 2012 11:57 am

legendo,za tebe sam doktor nauka.. :mrgreen: p.s. imam i zimski raspust.. :mrgreen:
miham
Mehaničar
 
Postovi: 3258
Pridružio se: Ned Dec 12, 2010 10:52 pm
Lokacija: Niksic,Montenegro

Sledeća

Povratak na Pricaonica

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju