Logo

Gradski prevoz u Pragu

Slike i rasprave o gradskom prevozu u gradovima u Srbiji i regionu.

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Sre Sep 06, 2017 12:39 am

Hvala! :D
Koga mrzi da čita sve komentare, može da baci oko na podebljane koji se tiču zanimljivosti njihovog prevoza, a koje se nalaze u njihovim vozilima u vidu malih plakata. Samo za vas, ja sam zapisao neke. 8-)


Dopravní podnik hlavního města Prahy
Image


Škoda 14T

Lokacija: Čechův most
Za mene, već tradicionalno, prilično neuhvatljiv model tramvaja. Ipak, imao sam sreće da se provozam ovim dve-tri stanice i da ga uslikam. Solidan broj ih vozi na liniji 17, na ostalim ne videh ni jednog. :)
Image


Škoda 15T

Lokacija: Sparta
Prvo malo starije verzije, ne baš omiljene u Pragu zbog nemanja klime i malih prozora. :)
Image

Lokacija: Sparta
Linija 26, najveći broj, što se tiče redovnih tramvajskih linija. :)
Image

Lokacija: Sparta
Malo i sa druge strane. Inače, iz ovog tramvaja je izašlo 30-ak huligana sa majicama oko glave. Kasnije je došla policija, pa su ih jurili preko ulice, dok sam ja u miru forografisao tramvaje. :mrgreen:
Image

Lokacija: Sparta
Red je da se vidi stadion gde je Ričmond Boaći obradovao veći deo Srbije i celog sveta. :D
Image

Lokacija: Sparta
Red je neki i zguza da slikam. :mrgreen:
Image

Lokacija: Sparta
Mrak je već počeo da pada, a za pola sata je počinjao meč u Krasnodaru. :lol:
Image

Lokacija: Sparta
Jedna iz ladovine stadiona. :)
Image

Lokacija: Sídliště Barrandov
Dosta navijačkih strasti, vreme je za Barrandov. :)
Image

Lokacija: K Barrandovu
Prilazi plavoj stanici.
Image

Lokacija: Masarykovo nádraží
Jedna iz centra. 8-)
Image

Lokacija: Sparta
Krećemo sa novijom verzijom. Baš ih je mnogo u gradu, prilično su dosadni.
Image
Image

Lokacija: Sparta
Jedna za razglednicu. S ovom predivnom fotografijom, završavamo sa serijom slika se Letne.
Image

Lokacija: Sídliště Barrandov
Pristiže na poslednu stanicu. Zelenila koliko hoćete. 8-)
Image

Lokacija: Sídliště Barrandov
Da li znate... ...da je prosečno rastojanje između tramvajskih stanicu (dnevne linije) iznosi 476 metara?
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Već dobro poznata lokacija, mada je grmlje dosta poraslo. :)
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Da li znate... ...da kada bi se zakuplovali svi tramvaji praškog gradskog prevoznika napravila bi se kolona dugačka 17,8 kilometara?
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Jedna sa same stanice. Moja omiljena linija 20, jedina koja saobraća samo sa leve strane Vltave. 8-)
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Ima dosta mesta gde sa određene visine možete da fotografišete. Ovo je jedna od tih. ;)
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Da li znate... ...da je u 2014. godini uhvaćeno 276 640 ljudi bez važeće karte?
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Sa zelene na crvenu stanicu. Inače, tramvaji na Barrandovu u idu na dva-tri minuta, a kako nigde ne čekaju na semafor, odlično zamenjuju nepostojanje metroa u ovom delu Praga. :D
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Da li znate... ...da gradski prevoz u Pragu postoji već 140 godina?
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Na Barrandov pored linija 5, 12 i 20, vozi i linija 4. Ona saobraća samo u špicu i to kad nisu raspusti, tako da nije bilo moguće slikati neki tramvaj sa ove linije. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Isti tunel, ali sa visine. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
I sa druge strane. :D
Image
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Da li znate... ...da snaga jedne Škode 15T iznosi 745 kW?
Image
Image

Lokacija: K Barrandovu
Isti tunel, ali sa druge strane. Ovaj je nešto duži od tunela između crvene i zelene stanice, pa mu je i radius krivine manji.
Image

Lokacija: K Barrandovu
Da li znate... ...da se na 184 semaforizovane raskrsnice automatski uključuje zeleno za tramvaje?
Image

Lokacija: K Barrandovu
Šta je sve skriveno na krovu, a sa zemlje se ne vidi. :)
Image

Lokacija: K Barrandovu
Da li znate... ...da u Pragu ima ukupno 585 tramvajskih stanica?
Image

Lokacija: K Barrandovu
Da li znate... ...da je prvobitna ideja bila da se umesto podzemnog metroa uvede podzemni tramvaj?
Image

Lokacija: Radlická
Na ovoj okretnici pored sedmice, od skoro, okreće i linija 21. Nažalost, kao i četvorka, i ova "špic" ili "šihtaš" linija ne vozi za vreme raspusta, pa nemam sliku. :)
Image
Image

Lokacija: Anděl
Previše je usko, pa autobus ne može da prođe.
Image

Lokacija: Anděl
Da li znate... ...da vozila praškog gradskog prevozika godišnje pređu ukupno 158 379 000 kilometara?
Image

Lokacija: Anděl
Ovde je kao na Zelenom vencu, ljudi prelaze gde stignu i teško je fotografisati tramvaje. :)
Image

Lokacija: Na Knížecí
Sedmica stiže na jednu od manjih autobuskih stanica sa koje kređu gradski, prigradski, ali i međugradski autobusi. :)
Image

Lokacija: Na Knížecí
Tramvaj prolazi skretanje za okretnicu sedmice (Radlická) i nastavlja pravo ka Barrandovu. U pozadini je Staropramen pivara. 8-)
Image
Image

Lokacija: Na Knížecí
Da li znate... ...da je najduža noćna linija 911 dugačka 38 kilometara?
Image
Image
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Sponzor

 

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Kesha » Sre Sep 06, 2017 8:10 am

Svaka čast Miki 8) Uvek sa uživanjem pratim tvoje objave iz raznih gradova Evrope :D
Kesha
Član
 
Postovi: 1015
Pridružio se: Pon Nov 30, 2015 9:07 pm

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod SGB » Sre Sep 06, 2017 1:48 pm

I od mene čestitke, svaki put uživam u reportaži. :)
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Sre Sep 06, 2017 3:26 pm

Hvala puno. I ja zaista uživam u pravljenju istih, a ove reči mnogo znače. :)
Današnji deo reportaže je možda i najzanimljiviji. 8-)


Dopravní podnik hlavního města Prahy
Image


Karosa B 951

Lokacija: Högerova
Polako počinje špic. Karosa se upućuje na terminus Pražská čtvrť gde će se uključiti na liniju 170. :D
Image

Lokacija: Malvazinky
Jedna od retkih Karosi u Pragu koju možete videti da vozi u trećoj smeni. Redovna je na liniji 137, a razlog zašto vozi u kasnim satima je to da posle nastavlja da vozi na noćnoj liniji 908. :)
Image
Image

Lokacija: Anděl
I da potvrdim svoje pisanje. Trasa linije 908 je skroz indentična trasi dnevne linije 137, samo se krajnji terminus razlikuje, pa zbog lakšeg presedanja ide to terminusa Anděl, a ne do Na Knížecí. Vozi jedan autobus na sat vremena, pravac ka jednoj okretnici je oko 15 minuta, a ka drugoj oko 45 minuta, tako da je prilično dosadna za vožnju. Kako se stigne za 10-ak minuta, vozači obično parkiraju autobus na okretnicu Na Knížecí, kako ne bi smetao ovde na ulici. Ja sam imao sreće da je ovaj put autobus čekao vreme ovde, pa sam mogao na miru da ga uslikam. 8-)
Image
Image


Karosa B 951E

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Da krenemo sa slikama iz zanimljivog naselja u Pragu smeštenog između Berounke i Vltave - Zbraslav. :D
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Što se tiče prevoza do ovog naselja, dosta podseća na Umku ili Ralju. Ima gradske linije 129 i 241 koje završavaju malo posle Zbraslava i staju na svim stanica i dosta prigradskih linija koje voze još dugo i staju samo na bitnijim stanicama. :)
Image

Lokacija: Anděl
Na slici, u uglu, se vidi da im kaldrma na stajalištima nije u baš najboljem stanju. :|
Image

Lokacija: Na Knížecí
Neki beskućnik je zaspao u autobusu, pa je potrajalo njegovo isterivanje napolje. :|
Image


Irisbus Karosa Citybus 12M

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Na drugoj slici se vidi spomenik posvećem Prvom svetskom ratu. Nažalost, sunce nije bilo moj saveznik. :)
Image
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Reklamiranje na autobusima se uglavnom svodi na ove male reklame. :)
Image

Lokacija: Pražská čtvrť
Tradicionalo, neka slika sa terminus 170-ice. Ni ovaj put se ne provozah celom trasom, što traje nešto manje od sat vremena. 8-)
Image

Lokacija: Štěpařská
Na Barrandovu postoji veliki broj ovih manjih pešačkih nadvožnjaka, idealnih za dobre slike. Zelenilo ostavlja bez teksta. 8-)
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Inače, na ovoj slici se vidi koliko je vozač uzdignut u autobusu, tako da za njega nema neke razlike u odnosu na srednjepodni autobus. :)
Image
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Skreće u unutrašnjost naselja i odvaja se od tramvajskih linija. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Sa strane viri crvena tramvajska stanica. U pozadini midi Solaris sa linije 130 čeka vreme za polazak ka Zličinu. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Jedan i sa druge strane. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Jedan preko tramvajskog tunela. :D
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Jedini kružni tok na Barrandovu. Idealan za zanimljive sličice. :)
Image
Image
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
I sa druge strane. Ovaj put linija 120, koja skreće levo, pa se na moje zadovoljstvo duže zadržava u kružnom toku. 8-)
Image
Image
Image
Image
Image

Lokacija: Malvazinky
Privremena linija 153, uvedena zbog sređivanja stanice metroa B Jinonice i njene okoline. Linija je išla na pola sata, a bila je usklađena sa linijom 137 (koja ide na pet minuta), jer im se trasa poklapala 95%. Čak su i vozila na liniji skinuta sa 137-ice. Tačnu poentu linije nisam ukapirao. :)
Image

Lokacija: Malvazinky
Nakon što je sređeno sve oko metro stanice, linija 153 je ukinuta, a linija 137 trajno produžena za tri stanice do Jinonica. Glavni razlog je što se u predelu stare okretnice U Waltrovky, na mestu bivše fabrike motora, igradio ogroman stambeni kompleks. Ipak, linija je i dalje kratka i ceo pravac se odradi za manje od petnaest minuta. :)
Image

Lokacija: Jinonice
Poslednja stanica, čeka se vreme za polazak. :D
Image

Lokacija: Anděl
Noćna linija 901. Nekada je trasu 901 i 908 pokrivala jedna linija, ali su ih od skoro podelili, pa obe završavaju na ovom terminusu. :)
Image

Lokacija: Náměstí Republiky
Jedna od retkih autobuskih linija koje prolaze kroz sam centar grada. 8-)
Image
Image


Irisbus Karosa Citybus 18M

Zglobni i solo jedan iza drugog. :)
Image


Irisbus Citelis 12M

Lokacija: Anděl
Jedini vozač koji mi se "javio". Sirena im je kao od broda, malo sam se i uplašio kad je svirnuo. :mrgreen:
Image
Image

Lokacija: U Waltrovky
Do skoro terminus linije 137. Sada mislim da tu završavaju samo prvi i poslednji polazak u danu. :)
Image


Irisbus Crossway LE 12.8M

Napokon i ovaj autobus od mene, a da nije mutan na slici. Uglavnom voze na ovoj liniji i liniji za osobe sa invaliditetom. Linija AE je slična kao naša A1, povezuje železničku stanicu sa aerodromom, važe posebne karte i (kao i A1) u smeru ka železničkoj ide kroz sam grad. :)
Image
Image
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Pet Sep 08, 2017 12:01 am

Dopravní podnik hlavního města Prahy
Image


SOR NB 12 CITY

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Krećemo sa slikama sa ove lokacije. Biće dosta slika odavde, posebno prigradskih autobusa. :)
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Vraća se ka centralnom delu Praga, tačnije ka železničkoj stanici Smíchov. :)
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Reklama za turističku agenciju "Alexandria", mislim da 50% SOR-ova ima istu. :|
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Reklama je pritom veoma ružna, ali barem ne ide preko prozora. :)
Image

Lokacija: Pražská čtvrť
Upravo krenuo sa okretnice, u pozadini se vidi Citybus koji obavlja sledeći polazak. Okretnica je obilazak oko parkinga, kao na Bežanijskoj kosi, ništa specijalno. :)
Image

Lokacija: Záhorského
A ovaj prolazi pretposlednje stajalište. :D
Image

Lokacija: Štěpařská
Da spomenemo opet - imaju Novatronic displeje. Izgleda da još nisu čuli za čuveni FAZI. :lol:
Image

Lokacija: Štěpařská
Linija 130 na kojoj voze i solo autobusi i midibusi. Saobraća samo radnim danima u špicu. :)
Image
Image

Lokacija: Poliklinika Barrandov
Malo sam smorio sa ovom linijom, ali nadam se da ne smeta. :)
Image
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Nažalost, opet ne uslikah neki midibus SOR BN 9.5. Više sreće drugi put. :|
Image

Lokacija: Högerova
Jedan SOR sa 170-ice (ne ovaj sa slike) je imao čukanje sa automobilom u pozadini, pa je tu došla i ova bela Škoda, službeno vozilo DPP-a. Stvorila se manja gužva, a ovaj SOR je morao malo da manevriše. :)
Image

Lokacija: Högerova
I jedan na ulazu u Barrandov, u ulici K(a) Barrandovu. :D
Image

Lokacija: Malvazinky
Vraćamo se na 137-icu i pozatu krivinu (za slikanje). :D
Image

Lokacija: Malvazinky
I dalje postoje dva polaska (od 12-ak polazaka) u satu voze produženo, samo ne više do Velike, već do Male Ohrade. :)
Image

Lokacija: Jinonice
Linija 149 koja prolazi pored novog terminusa 137-ice i koja se u ovom delu Praga često prepliće i ukršta sa njom. :)
Image

Lokacija: Vidoule
Privremeni terminus linije 153, u normalnim okolnostima prolazno stajalište linija 137 i 149. :)
Image
Image

Lokacija: Na Knížecí
Rezerva na terminusu. :)
Image
Image

Lokacija: Nádraží Radotín
Jedna iz perifernog, ali veoma živog dela Praga. Imaju brojne autobuske linije, mada se najviše koristi prigradska železnica. :)
Image


SOR NB 18 CITY

Lokacija: Anděl
Jedna interesantna dok ovaj dugajlija "hvata" krivinu. 8-)
Image

Lokacija: Smíchovské nádraží
Jedan sa zglobni sa reklamom sa linije 190. To je, u stvari, bivša linija 253, ali je prenumerisana kako bi se gradske linije svele do broja 250, a naredni brojevi koristili sa školske linije (koje su isto prenumerisane). :)
Image

Lokacija: Radlická
Noćna linija 904. Za razliku od ostalih noćnih linija kojim sam se vozio (94 i 908) i koje se poklapaju sa dnevnim linijama i ne pružaju neki doživljaj, ova linija je sve to nadomestila. Razlog je što krak ka okretnici sedmice nije pokriven nekom tramvajskom noćnom linijom, već to radi upravo ova linija. Voziti se autobusom kroz ulicu gde danju vozi samo tramvaj i gde samo tramvaje možete da vidite je za mene bio poseban doživljaj. Linija saobraća na 30 minuta i voze solidno popunjeni zglobovi. Uglavnom su to starije zglobne karose, a na par polazaka označenih niskopodnim vozilom saobraćaju SOR-ovi. Ovaj auto me je malo zeznuo, ali je slika odlična s obzirom na vreme i osvetljenje. 8-)
Image
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Pet Sep 08, 2017 5:53 pm

Završavamo sa glavnim prevoznikom. :)


Dopravní podnik hlavního města Prahy
Image


Solaris Urbino 8.9 LE

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Linija 246, nekada 255. Veliki broj autobusa u isto vreme na stanici, što je zaista retkost u Pragu. :)
Image

Lokacija: Štěpařská
Lokalna linija 230, povezuje Barrandov i Holyně, s tim da mnogo kruži. Peške od okretnice tramvaja do Holyně treba pet minuta, tako da ne znam ko koristi ovu liniju. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Autobus sa linije 130 na poslednjem stajalištu. Iskorišćena prilika za bolje sličice. :D
Image
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Stiglo je svih 40 komada. Od midibusa imaju još četiri Ikarusa E91 i 21 SOR BN 8.5. :)
Image

Lokacija: Chaplinovo náměstí
Ne vidi se lepo na slici, ali i u Pragu vozači nekad pričaju na mobilnom. :)
Image

Lokacija: Högerova
I da završimo sa fotografijama vozila DPP-a. :)
Image


I par objašnjenja za one zanimljivosti.

Da li znate... ...da je najduža noćna linija 911 dugačka 38 kilometara?


Ovo je interesantno pošto je u pitanju gradska noćna linija, što znači da ona ovoliko kilometražu pređe unutar samog grada. Možemo je uporediti sa našim linijama 74, 85 ili 95 (ne sa 408, 551) koje kod nas važe za dugačke linije, a opet su prilično kraće od praške 911-ice. Inače, od početnog do poslednjeg stajališta, u sred noći, se putuje 80 minuta. :)

Da li znate... ...da je prvobitna ideja bila da se umesto podzemnog metroa uvede podzemni tramvaj?


Tačnije, nije bila ideja već je podzemni tramvaj, tj infrastruktura za podzemni tramvaj, počela da se gradi 7. januara 1966. godine. Međutim, u leto 1967. godine doneta odluka da to ipak bude metro, tako da je došlo do prenamene izgrađene infrastrukture. :)

Da li znate... ...da gradski prevoz u Pragu postoji već 140 godina?


Prvi tramvaj sa konjskom vučom pušten je u saobraćaj 23. septembra 1875. godine. :)
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Sloba » Pet Sep 08, 2017 6:00 pm

Fantastična i izuzetno zanimljiva reportaža!
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod profa_chb » Pet Sep 08, 2017 6:38 pm

Pohvale za reportažu, a posebno za zanimljivosti! :)

745 kW? To je oko 1000 konja, koliko li je težak :o
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Sub Sep 09, 2017 7:52 pm

Hvala! Ako je verovati Wikipedii, ima oko 42 tone. :)
Nastavak.


Arriva City
Image


Karosa B 952E

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Kao što su kod nas postojale Arriva LUV i Arriva Litas, tako i u Češkoj postoji više ogranaka ove firme. Za gradski prevoz u Pragu su bitni Arriva City i Arriva Střední Čechy. Arriva City je zadužena za gradske linije, dok Arriva Střední Čechy održava prigradske linije. Što se tiče gradskih linija, tu DPP apsolutno vlada tako da je privatnicima ostavljen manji broj, uglavnom "midibus" linija. Jedna od "jačih" privatničkih linija jeste 165 koju održava Arriva. Prvo krećemo sa nečim starijim. :)
Image


IVECO Crossway LE CITY 12M

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Autobus kojim sam se provozao prošle godine, ali nisam uspeo da ga fotografišem. Odličan u svakom pogledu, klima razbija. Opremljen je onim priključcima (ili kako se to već zove), tako da u njemu možete puniti telefon. U pitanju je sajamski primerak, pa je zato u beloj boji, a ne u zvaničnoj šemi PID-a (na srpskom: Direkcije za javni prevoz). 8-)
Image
Image

Lokacija: Sídliště Zbraslav
Jedna sa terminusa. Eksterijer je gotovo isti kao i u novosadskim, eksterijer je moderniji, a razlika koja mi je prva zapala za oko je da se prednja i srednja vrata otvaraju ka unutra. :)
Image


Iveco Urbanway 12M

Lokacija: Sídliště Zbraslav
Još jedan noviji autobus ovog prevoznika, imaju ih ukupno dva komada. Za razliku od Crossway, ovaj autobus me je poprilično razočarao. Plafon deluje prilično nekvalitetno i mnogo se trese (s obzirom da je star dve godine), a lično mi se ne sviđa ni kako je izveden spoj šipki i plafona/panela. Prilično razočarenje od Iveca. I u njemu možete puniti telefon. Inače, ovo je zvanična kolor šema PID-a za privatnike. :)
Image


SOR BN 12

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Imaju više komada ovakvih SOR-ova. Kao što se vidi, i dalje su u staroj Veoliinoj šemi. :)
Image

Lokacija: Sídliště Zbraslav
Veoma zanimljiv autobus, a posebno je zanimljivo videti iznutra kako mu je "izlomljen" krov. Nažalost, nemam slike unutrašnjosti, mada ih sigurno možete pronaći na internetu. :)
Image


SOR NB 12

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Linija 165 je zaista zanimljiva, posebno deo pred Zbraslav, pre nego što pređe Vltavu. Odatle je pogled odličan. Inače, kod njih svaku liniju održava jedan prevoznik, ali sam prošle godine video i vozila DPP-a na 165-ici tako da nisam siguran da li možda grešim ili je 165 neki izuzetak. :D
Image

Lokacija: Sídliště Zbraslav
Kao što se vidi, Arrivini SOR-ovi imaju troja vrata, samim tim i drugačiji raspored sedišta u predelu između prednjih i srednjih vrata (tamo gde bi bila ta vrata što "fale"). Takođe, drugačija je boja šipki, tapacira, nekako prijatnije za oči. Meni deluje i da je bolje odrađen od DPP-ovih. 8-)
Image


ARRIVA Střední Čechy
Image


Karosa C 954

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Ogranak Arrive zadužen za prigradske linije. S obzirom da je Arriva preuzela mnoge prevoznike i vozila, svakakve kolor-šeme imaju njihovi autobusi. :D
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Prolazi Zbraslav i nastavlja dolinom Vltave do svog odredišta. :)
Image


Karosa C 954E

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Kolor-šema prevoznika Connex Praha kojeg je 2008. godine preuzela Veolia, danas Arriva. :)
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Susret gradskog i prigradskog autobusa ovog prezoznika. Inače, ovo je šema prevoznika BOSÁK BUS, koji je 2007. kupljen od strane Arrive. :)
Image


Iveco Crossway LE 12.8M

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Jedan stariji, u Arrivinoj prelepoj šemi. 8-)
Image
Image


Iveco Crossway LE LINE 13M

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Jedan noviji. Šteta što i kod nas Arriva ne farba/ne kupuje autobuse u ovoj šemi. Kao što vidimo, u Pragu nije obavezno da se kupuju autobusi sa klimom, što je strašno. :|
Image


SOR NB 18

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Jedna prigradska verzija zglobnog SOR-a sa troja vrata. Ima ista sedišta kao novi Lastini crveni Sorići C12. Šteta što je Lasta rešila da svih 100 budu C12, jer mislim da su ovi autobusi odlični za linije kao što su 491, 560, 581 itd. Nadam se da ću se sledeći put provozati ovim autobusom. Nažalost, želja je mnogo, a vremena malo. :D
Image
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Ned Sep 10, 2017 9:31 pm

Martin Uher
Image


Karosa C 954E

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Red je da se jedan deo reportaže posveti najboljem prevozniku u gradu. Velika je šteta što ne održavaju ni jednu jaču gradsku liniju (održavaju samo lokalnu liniju 243). :D
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Inače, koliko znam, poslednja ikad proizvedena Karosa se nalazi kod ovog prevoznika. U pitanju je zglobni model B 961E, 2006. godište. :)
Image


Irisbus Crossway LE 12M

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Kroz ovo naselje prolaze prigradske linije koje održavaju Marin Uher i Arriva, pa zato samo slike od ova dva prevoznika. Martin Uher održava linije 314 i 318 koje staju na svim stanicama, a Arriva ostale koje saobraćaju u ekspres režimu. :)
Image

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Susret sa vozilom DPP-a. Na ovim slikama se najbolje vidi lepota ovog naselja. 8-)
Image
Image


Iveco Crossway LINE 12M

Lokacija: Zbraslavské náměstí
Jedan noviji, ali ovaj nije niskoulazni (LE). Naravno, pravi prevoznik, pa je autobus kupljen sa klimom. Na drugoj slici mu u susret dolazi Citaro istog prevoznika. 8-)
Image
Image


Solaris Urbino 18

Lokacija: Smíchovské nádraží
Stariji Solaris u šemi ovog prevoznika. Inače, ispunio sam želju da se provozam nekim prigradskim autobusom i to baš sa ovim. Pošto se na početnim stanicama ulazi na prednja vrata, nisam hteo da nešto eventualno pogrešim, pa da se blamiram. Zato sam do Zbraslava stigao gradskim autobusom, potom sam malo slikao, a onda sam u povratku sačekao neki zanimljiv prigradski autobus, ušao na zadnja vrata, otkucao kartu i uživao. Pošto linija 318 staje na sve stanice, nije bilo neke razlike u odnosu na vožnju gradskim linijama, ali nema veze. Solaris je odličan, ima tamno plava sedišta, vrlo udobna i prijatna za oči. Naravno, ništa ne lupa, odlično ide. Sledeći put dižem lestvicu na novi nivo, pa se možda i provozam nekom linijom od početka do kraja. 8-)
Image
Image
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Pon Sep 11, 2017 3:54 pm

I zvanično - kraj reportaže. :cry:


KŽC Doprava
Image


Motorové vozy řady M 152/810

Lokacija: Masarykovo nádraží
Šinobus ovog preduzeća na liniji S34, jedinoj "običnoj" liniji koju održavaju. Tek kad sam došao u Beograd i gledao slike, video sam da ne pripada Češkim drahama (železnicama). Inače, veoma zanimljiv prevoznik, tačnije vozni park. Imaju veliki broj starijih, da ne kažem muzejskih vozova u kojima se možete voziti subotom, nedeljom i praznicima u mnogim gradovima Češke. Takva jedna "specijalna" linija postoji i u Pragu, vozi tokom cele godine (sem perioda oko Nove godine) od glavne stanice (Hlavní nádraží) do Zličína. U potpunosti je integrisana u praški tarifni sistem što znači da važe karte za gradski prevoz. :)
Image


Da vidite kako izgledaju te nalepnice sa zanimljivostima. Velikim slovom su napisane zanimljivosti, a malim (ispod linije) objašnjenja. :)
Image ImageImage Image

I još par zanimljivosti: :D

Da li znate... ...da vozači autobusa godišnje u proseku sačekaju oko 26 000 putnika koji trče?

Da li znate... ...da vozni park metroa broji 730 vozila (vagona)?

Da li znate... ...da najduža gradska autobuska linija 177 putuje 75 minuta, a družina trase joj je 27,85 kilometara?


To bi bilo sve od mene. Nadam se da ste uživali i verujem da sledeću reportažu nećete čekati godinu dana. No, to zavisi od mnogo faktora. :)
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod DJOLE 394 » Sre Mar 28, 2018 8:07 pm

Reportaža vrhunska :!:
Svidja mi se što uglavnom preferiraju domaće autobuse
Image
Korisnikov avatar
DJOLE 394
Član
 
Postovi: 449
Pridružio se: Ned Okt 28, 2012 5:31 pm
Lokacija: Kumodraž

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Goran sk » Sre Mar 28, 2018 9:55 pm

Savrseno!
Trebalo bi se i " MI "malo ugledati na tvoj kvalitetni rad...
Image
Korisnikov avatar
Goran sk
Član
 
Postovi: 23034
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 9:24 pm
Lokacija: Stuttgart-Skopje

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Miki » Čet Mar 29, 2018 6:56 pm

Zahvaljujem na lepim rečima! :D
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Gradski prevoz u Pragu

Postod Pavle » Čet Mar 29, 2018 8:37 pm

Procitao sam sve od reci do reci, i istrazivao o Pragu malo po internetu, samo zbog tvoje reportaze.. Stvarno profesionalno odradjeno, svaka cast! Cekamo novu :lol:
Pavle
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Jun 04, 2017 2:34 pm
Lokacija: Beograd

PrethodniSledeća

Povratak na Gradski prevoz u regionu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost