Logo

Gradski prevoz u Budimpesti

Slike i rasprave o gradskom prevozu u gradovima u Srbiji i regionu.

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Sub Feb 17, 2018 11:22 pm

Malo sam skočio do Budimpešte jutros. :D
ImageGanz KCSV-7 by Slobodan Kostic, on Flickr
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Sponzor

 

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Ned Feb 18, 2018 11:54 am

Keleti železnička stanica. Trolejbus čeka polazak na liniji 73. Na displeju se smenjuje natpis destinacije i natpis "Ulaz samo na prednja vrata".
ImageIkarus 412T by Slobodan Kostic, on Flickr
ImageIkarus 412T by Slobodan Kostic, on Flickr

Sa druge strane stanice Ikarus V127, poslednji pokušaj da se oživi Ikarus. Autobus je napravljen kao PKD (paritally knock down kit) projekat i sastavljen u garaži gradskog prevoznika, ali je pukla saradnja između BKV i Ikarusa te se autobus od 2015. godine pravi kao Modulo M108d.
ImageIkarus V127 by Slobodan Kostic, on Flickr
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Kesha » Ned Feb 18, 2018 12:52 pm

Jel to definitivno znači da Ikarusa više nema :(
Fotografije očekivano odlične, pogotovu kadar prve :)
Kesha
Član
 
Postovi: 1015
Pridružio se: Pon Nov 30, 2015 9:07 pm

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Ned Feb 18, 2018 1:10 pm

Hvala! ;)

Starih Ikarusa ima i dalje, ali oni rade na linijama koje ne zalaze u centar grada. :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Kesha » Ned Feb 18, 2018 1:54 pm

Mislio sam na samu fabriku Ikarus :) Znam da je bilo pokušaja oparavka nekadašnjeg giganta i jedno vreme najvećeg svetskog proizvođača autobusa, pa se pitam dal još uvek nešto rade ili su definitivno ugašeni. Ne mogu da nađem nikakve konkretne podatke. Davno sam bio u Budimpešti, kad su 260-ice i 280-ice činile većinu voznog parka. Ne mogu reći da mi nije drago što ih još ima u radu (za Segedin recimo znam, a i bilo je baš dosta fotki iz tog grada) :)
Kesha
Član
 
Postovi: 1015
Pridružio se: Pon Nov 30, 2015 9:07 pm

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Ned Feb 18, 2018 4:34 pm

Kesha, koliko sam ja shvatio, Ikarus kao konzorcijum ima više firmi, pa je proizvodnja autobusa nastavljena pod imenom Modulo. Ipak, nemoj me držati za reč, jer mađarski jezik nije prijateljski nastrojen ni prema meni, ni prema Google Translate. :)

Inače, kako bi se uklonili Ikarusi iz centra, Budimpešta je nabavila stotine polovnjaka. Među njima je i ovaj Volvo 7700, koji je stigao iz holandske poslovnice Veolia u Veldhovenu. Na slici vidimo i ulaz na prednja vrata, dok srednja i zadnja nemaju dugmad za otvaranje spolja. ;)
ImageVolvo 7700 by Slobodan Kostic, on Flickr
ImageVolvo 7700 & Modulo M108d by Slobodan Kostic, on Flickr

Kad već slikam otpozadi, uleteo mi je i GANZ Solaris Trolino 12 II. :)
ImageGANZ - Solaris Trollino 12 by Slobodan Kostic, on Flickr
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Ned Feb 18, 2018 4:40 pm

Ganz KCSV-7 tramvaji rade na nekoliko linija u centru grada. Iako grad ima mnoštvo CAF Urbos i Siemens Combino tramvaja, oni zbog svoje dužine rade na najopterećenijim linijama. Ganz tramvaji, iako stariji, unutra su renovirani i izgledaju kao da su izašli ispod čekića.

Prelazak iz Pešte u Budim na Szabadsag mostu.
ImageGanz KCSV-7 by Slobodan Kostic, on Flickr

Najpopularnija linija za Ganz tramvaje je dvojka koja ide uz obalu Dunava i pešačkom zonom kod parlamenta. Na liniji dva bio je onaj i na prvoj slici. :)
ImageGanz KCSV-7 by Slobodan Kostic, on Flickr
ImageGanz KCSV-7 by Slobodan Kostic, on Flickr
ImageGanz KCSV-7 by Slobodan Kostic, on Flickr
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod gibanica » Ned Feb 18, 2018 5:20 pm

slicna toj, takodje odlicna linija 19 ako se ne varam, ili 17, ne secam se tacno.

Ide od krizanja Becsi ut Jablonka u. Spusta se do margith hida i odatle obalom ide gotovo do sentgelert tera, gde skrece ka stanici Kelenfold.
dakle maltene kao 2ojka samo sa budimske strane. prilicno su zanimljive obe pogotovo kad u vreme praznika okite Ganz 7, pa izgleda bas retro, ali s obzirom da idu obalom, enormno je hladno u njima.
gibanica
Član
 
Postovi: 197
Pridružio se: Uto Apr 30, 2013 8:00 pm
Lokacija: novi sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Ned Feb 18, 2018 8:52 pm

Titulu najdominantnijeg autobusa je od domaćeg Ikarusa preuzeo Mercedes-Benz. Na ulicama mađarskog glavnog grada se mogu videti brojni Citaro autobusi prve generacije pre fejslifta i najnovije. Osim njih, na linijama ima i mnogo novih Conecto vozila. ;)

Linija 105 na kraju Andrassy ut, duž kog deli trasu sa metro linijom M1, drugom najstarijom u Evropi. :)
ImageMercedes-Benz O530 Citaro C2 by Slobodan Kostic, on Flickr

Zglob na 20E, jednoj od tri linije koja odavde idu do stanice Keleti.
ImageMercedes-Benz O530G Citaro C2 by Slobodan Kostic, on Flickr
ImageMercedes-Benz O530G Citaro C2 by Slobodan Kostic, on Flickr
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Sloba » Pon Feb 19, 2018 10:42 am

Koliko Budimpešta misli na turiste dokazuje činjenica da su i najmanji stikeri unutar vozila, poput onih uz STOP dugmad, prevedeni na engleski. Priča se ne završava tu, brojne stanice u metrou se najavljuju na engleskom, a nekad ima i ispisa na displeju, kao na ovom Volvu.

Slika je malo lošija, ali kačim zbog displeja gde mađarski ispis na par trenutaka bude zamenjen engleskim: :( Not in service
ImageVolvo 7700A by Slobodan Kostic, on Flickr

Iako ih možda ne vidite, u ovom kadru su četiri ista autobusa 7700A. Lepi su i očuvani. :)
ImageVolvo 7700A by Slobodan Kostic, on Flickr

Za kraj jedna sa Trga heroja. ;)
ImageVolvo 7700A by Slobodan Kostic, on Flickr
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Marko INN-NS » Ned Mar 04, 2018 3:23 am

Odlicne slike Slobo , I kako funkcionise naplata generalno ? :D
Hvala unapred.
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1994
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod gibanica » Uto Mar 13, 2018 4:00 pm

ne znam da li je prethodno neko pisao o tome ali evo malo o tablama na stajalistima
Image
https://igx.4sqi.net/img/general/600x60 ... JmwYQg.jpg


nekada ove stare table BKV-a označavale su tramvajsko ili autobusko stajalište sa nazivom stajališta ispod.
Aprila 2015 počelo se sa zamenom tabli sa oznakama BKK-a, koje manje više menjaju samo dizajn a informacije ostaju iste.

U principu sadrze sledece:

Broj koji je naznacen moze biti u plavom polju sto je oznaka autobusa, zutom sto je tramvaj, ili crvenom sto je trolejbus. (drumski saobracaj)

Nije kao u drugim gradovima da su prvo naznacene tramvajske linije vec su brojevi pomešani. Tako da ćete zateći bus liniju 7 a tramvajsku 49..
Ako je broj u plavom polju to je redovna autobuska linija, kada se ispred broja npr 1 ili 2, kao npr 127 ili 227, to označava alternativne linije, gde 127 ima primarnu rutu u odnosu na 227 odnosno druga ide kroz "rasterećeniji deo" grada - tako nekako koliko se sećam.
Dodatkom slova E na kraju znači da je linija ekspresna i da ne staje na sva stajališta već samo na ona koja su naznačena tom oznakom. A i B varijanta je već poznata, kao i kod nas.
Ako ima prefiks 9 napred recimo 927, znači da je linija noćna i na tabli je označena crnim poljem.

na tablama su redovi vožnje naznačeni crnim slovima koji ssaobraćaju radnim danima. žuta je uglavnom subota a crvena nedelja i praznik.

Ispoda tabli se obično nalazi znak zabrane pušenja od uvođenja zabrane pušenja u madjarskoj na javnim mestima.

Stajališta imaju uglavnom oznage M - verovatno po Megallo - -stajalište.
moze biti M, MM, MM+M i iste kombinacije u crvenim i žutim oznakama kao i sa obrnutim bojama.
Jedno M označava jedno mesto za stajanje. MM znači da staju dva vozila na naznačeno stajalište
MM+ M znači da staju 3 vozila, s tim što će treće vozilo otvoriti vrata putnicima samo ukoliko ne blokira poprečni saobraćaj. Ukoliko 3 vozila stanu na MM, poslednje vozilo ne otvara vrata sve dok ne stane na označeno mesto.
Novim tablama slova M zamenjena su malim oznakama autobusa u krugu.

ako se setim još nečeg dpoisaću
gibanica
Član
 
Postovi: 197
Pridružio se: Uto Apr 30, 2013 8:00 pm
Lokacija: novi sad

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod sanos_a » Ned Jul 22, 2018 11:59 am

na okretnica kod shoping centar campona
Image
Image
Image
Prof. Dr. Sanos Avtobusovski redoven profesor na univerzitetot AUTOBUSI.NET
sanos_a
Član
 
Postovi: 10974
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:40 am
Lokacija: Kocani Makedonija

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Kesha » Uto Okt 15, 2019 8:03 pm

Sinoć se vratih iz dvodnevnog obilaska Budimpešte, pa da i ja okačim koju fotku. Prvi put sam bio davno, pa sam se, u većini, osećao kao da prvi put obilazim grad. Nema se šta mnogo reći, a da o tome već nije bilo reči. Dovoljno je samo napomenuti da im javni prevoz u globalu funkcioniše izuzetno dobro, i da nije komplikovan iako se ne zna ni reč mađarskog. Tu je i google na kraju krajeva. Automati za prodaju karata su, takođe, jednostavni i praktični za korišćenje. Dnevna karta staje oko 5 evra, što i nije neka suma za uslugu koja se pruža.

Odseo sam u brdovitom delu Budima (Budakeszi), koji je centrom grada vezan jednom vrlo frekventnom linijom. Tačnije, u pitanju su linije 22, 22A i 222. Manje varijacije prave razliku između njih, kao i po jedna stanica, kako sam mogao zaključiti, na krajnjem odredištu.

Terminus u građu im je Szell Kàlmàn tèr, inače polazni terminus za tramvaje 4 i 6, prolazno stajalište za više tramvajskih linija i nekoliko autobuskih, a tu je i metro linija M2.
20191014_091041-1024x1820.jpg

20191013_171611-1846x1039.jpg

Do ulice Erkel Ferenc oko dvadesetak minuta prijatne vožnje. Brdovit teren nije mnogo težak za Lion's City-e, jedina vozila na linijama, ali kvalitet samog asfalta nije na zavidnom nivou, pa i MAN-ovi ne mogu bez cvrčaka i lupkanja. Info displeji su im prisutni na velikom broju stajališta i u udaljenijim naseljima.
20191013_095157-1024x1820.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Kesha
Član
 
Postovi: 1015
Pridružio se: Pon Nov 30, 2015 9:07 pm

Re: Gradski prevoz u Budimpesti

Postod Kesha » Uto Okt 15, 2019 8:19 pm

Par slika Ganz tramvaja kod velelepnog zdanja, zgrade parlamenta, kao i kod Szabadsag mosta. Oni što rade na 2-ici u perfektnom su stanju, dok se na onima koji opslužuju linije 47 i 49 malo više primete godine. Vožnju 2-jkom ne bi trebalo propustiti.
20191013_120150-1686x949.jpg

20191013_114835-1612x907.jpg

20191014_091129-1821x1025.jpg


Tu su i ČKD tramvaji u solo varijanti. Svi su udvojeni i redovni na nekoliko linija.
20191013_171335-1612x907.jpg


Vozio sam se i simensovim Combinom u nekoliko navrata, ali ih nisam oslikao. Naleteo mi je samo jedan CAF na liniji 19.
20191012_212337-1612x907.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Kesha
Član
 
Postovi: 1015
Pridružio se: Pon Nov 30, 2015 9:07 pm

PrethodniSledeća

Povratak na Gradski prevoz u regionu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron