Logo

Van Hool

Diskusije posvećene turističkim i visokoturističkim autobusima.

Re: Van Hool

Postod Nibus-ja » Ned Dec 04, 2016 5:20 pm

vuckomv je napisao:
Goran sk je napisao:Vucko vozis jeden on ova dva ili si se nasao u pravo vreme na pravo mesto ?!
Inace lepe slike i mozes jos napisat za koj firmi IDE oval prvi tj ex Modell ?

Gorane, imalo ih je ukupno 3. Inače živim na pedesetak metara od mesta gde su stajali i slučajno naišao na njih pošto sam krenuo sa klincima u jutarnju šetnju. S obzirom da su me "male napasti" vukle u suprotnom smeru, dobro je da sam ih uopšte slikao.
Nisu baš kao slike iz Minićeva, ali mogu da prođu.


само ти настави да сликаш и качиш слике и не секирај се за Минићево
Image
Korisnikov avatar
Nibus-ja
Član
 
Postovi: 12462
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 5:15 pm
Lokacija: Ниш / Niš / Nis-Serbia

Re: Van Hool

Sponzor

 

Re: Van Hool

Postod Goran sk » Sre Dec 07, 2016 8:33 pm

Mesto slikanja znate :)
Image
Image
Korisnikov avatar
Goran sk
Član
 
Postovi: 22958
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 9:24 pm
Lokacija: Stuttgart-Skopje

Re: Van Hool

Postod VTX » Čet Mar 09, 2017 5:21 pm

Postovi koje sam napisao na org. forumu ali evo i ovdje jedan doprinos:

Zelio bih da u par postova dam neke informacije o ovom proizvodjacu koji je u zadnje vrijeme aktivniji makar sto se tice polovnih vozila na Balkanu.Unaprijed se izvinjavam na greskama prilikom kucanja teksta.Relativno nepoznat odredjenom broju ljudi.Dotaknuti cu se vise proslosti,otprilike od 2011,uz malo daljne.Kao jednu od najvaznijih informacija treba izdvojiti da je ovo familijarna privatna firma,dakle nije u vlasnistvu nijedne grupacije.Osnivac je Bernard Van Hool 1947 g. Uz autobuse proizvode i komercijalna vozila prikolice za kamione i sl.Kapacitet je ogranicen za autobuse na oko 1400 godisnje u Belgiji i sada je na oko 500 u Makedoniji,ali ove podatke uzimam s rezervom jer se mijenjala situacija u Belgiji a ovo je podatak iz 2010te otprilike.Autobusi od namjanjih gradskih 9m do novih 25m,a turisticke razne varijante koje cu detaljnije opisati.Glavna podrucja gdje imaju najvece isporuke su :Benelux,Francuska,UK.
2011,Oktobar-Oficijalno predstavljena nova serija autobusa za EU pod nazivom TX,nasljednik T9 serije. X-rimski 10.Nazivi modela (Alicron,Acron,Astron,Astonef,Altano,Astromega).U pocetku su bili u ponudi MAN motori i DAF,ali MAN je prekinuo suradnju otprilike 2013-te.Danas u ponudi imaju novi DAF MX 11 motori kao i stari MX13.Saradnja s Scaniom za njemacka govorna podrucja,Skandinaviju i UK.Kasnije cu navesti neke posebnije modele.Sve slike koje postavim u ovom postu biti ce s sajta https://www.transbus.org
Alicron-Verzije ovog modela su TX 11(midi:10,5m),TX 15(12,2m),TX 16 (13,05m) svi dvoosovinci.Visina ovih modela je 3.47 m,dakle ni kapacitet bunkera nije velik.Na nasim podrucjima ovog modela je malo,oni koje voze ino-linije prije ce uzeti neki veci model iz ponude.U Europi su najvise zastupljeni u Francuskoj,a u UK takodjer.Za Irsko trziste postoji i u kooperaciji s Scaniom.U Francuskoj se koriste za povezivanje gradova unutar Francuske i krace turisticke ture,dok Britanci dosta njihovih preovznika zna potegnuti relacije turizma Engleska-Austrija i sl.
Prilog:TX 16 Alicron
Image
Acron-TX 15 (2 osovine,12,2m ),onda troosovinci TX 16(13,2m) ,TX 17 (14,04m),TX 18(14,96m).U komparaciju ovog modela bi se mogla uzeti trenutno Setra HD.Iako je Acron 3,60 m visok a HD 3,77m kapacitet bunkera je cak malo veci nego kod Setre.Primjena kao i kod Setre koja je mnogo dostpunija ovdje pa ne bih puno o tom.Ovaj model TX 18 je rijedak,dok su TX 15 i TX 17 su mnogo cesci,pogotovo kod prevoznika Beneluxa koji su cesti u HR.Prilog TX 15
Image
Astron- TX 16 (13,2m) TX 17 (14,04m) svi troosovinci visine 3,73m.Uzeti cu u obzir Setru 517 HDH u komparaciju s TX 17.Setra malo duza,visa za 15 cm,ali kapacitet je veci kod Astrona.Primjena kao i za Setru.Prilog TX 16
Image

Astronef - TX 15 (12,3m) TX 16(13,2m) TX 17 (14,04m),visina 3,73 m.Svi troosovinci.Ovaj je najlakse prepoznati po takozvanom ''teatar'' nacin sjedenja,odnosno slicni kao Volvo 9900.Kapacitet bunkera malo manji nego u Astrona.Prema mojem pracenju,Astron je popularniji,mada i Astronef sve vise nalazi mjesta u firmama.Namjena im je prakticno ista.Kooperacija s Scaniom u vidu TX 16 modela.Prilog: TX 17
Image
Altano- TX17(13,2m) TX 18 (14,04m) TX 19 (14,96m) TDX 20 (13,56m) TDX 21 (14,59m).Siroka paleta ovih modela govori da je Van Hool mnogo nade polozio u njih.Naime,radi se o HDS konceptu koji je i Setra i Neoplan napustio bio.Ali se suskalo da bi novi vrh klase Neoplana mogao biti ovaj koncept ponovo nakon prestanka proizvodnje Stara II.Sta je od tog bilo u medjuvremenu ne znam,ali to nije tema sad.Razlika TX i TDX je u tom sto TDX ima i prostor za 5 putnika u donjem dijelu i jos jedna vrata naprijed.Usudio bih se reic da su veoma dobar uspjeh ostvarili proteklih godina pogotovo s ovim TDX modelima.Kapacitet veliki,broj putnika veci nego na ostale modele.Postoji mogucnost kooperacije s Scaniom TDX modela.Prilog TDX20
Image

Astromega- TDX 25 (13,15m) TDX 27 (14,10m).Popularni deker,vrh ponude turisticke,prodano je vise od 1050 u periodu od 2011 do 2016te.Visina kao i ostali 4m.
Image
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Van Hool

Postod VTX » Čet Mar 09, 2017 5:22 pm

Da nastavim dalje.
Van Hool sto se tice T9 serije nove modele je predstavio u 2009-toj u Kortrajku.Naime radi se o prosirenju modela Altano,dodani Su T919,TD920,TD921 u ponudu kao i nova vrsta Astronef.Osvojili su tada nagradu ''Proizvodjaca godine''.Svi ovi modeli su dobili nasljednike i u TX seriji.Jedna od znacajnih narudzbi se desila 2011,Polskibus odmah narucuje 50 novih Astromega(Brian Souter vlasnik,jedan od glavnih u Megabusu odnosno grupaciji Stagecoach)
Gradske modele cu ostaviti za posebno kasnije.
2012.g. - 65 godina fabrike se obiljezava.Pocetak prodaje TX modela.Ali ono sto se najvise izdvaja za ovu godinu je pocetak izgradnje fabrike u Makedoniji.To se desilo u julu.Kako i zasto se ovaj proizvodjac vezan za Belgiju odlucuje na ovaj potez?Dva su razloga,prvi je velika narudzba od 510 vozila za Ameriku.Onda,dolazimo do drugog razloga,proizvodnja u Belgiji postaje skuplja usred poreza dodatnih koje je nametnula vlada Belgije.Onda odlucuju za fabriku gdje su troskovi rada i porezi manji,izabrali su Makedoniju koja je ponudila odlicne uslove.Eh sad,vjerovatn onekom nece biti jasno i upitati ce se pa oni i dalje proizvode u Belgiji?Odgovor bi bio da je Americka narudzba sastojala od viseluksuznijih opremljenih autobusa i manje.Tu se pravi razlika u proizvodnji,usljed tih zakona ovi sto su luksuzniji se prave u Belgiji(jer su proizvodi s dodanom vrijednoscu po tim zakonima) dok ovi ostali ce biti pravljeni u Makedoniji.
Inace,ako je u svemu najvaznija vizija buduceg razvoja,Van Hool je sigurno predosjetio nastanak danasnjih mreza autobusnih linija.Pri tom mislim na pojavljivanje Flixa i sl. kompanija.S obzirom na povezanost s Megabusom od ranije i da su mozda i najvazniji partner njihov garant su imali informacije.Brian Souter je takodjer i politicar.Malo cu skrenuti s teme,Megabus je jos 2012-te htio da udje na njemacko i italijansko trziste ali njihove vlade nisu dozvoljavale sve do 2015te.Da jesu,ko zna ko bi lider bio u Europi.
Da nastavim,za te Flix i sl. operacije se koriste autobusi manjih vrijednosti,odnosno vecinom srednja klasa,a posto je TX serija poskupa kao nova,uvjeren sam da je tad pocela vec prica o novom autobusu koji je kasnije dobio ime EX.Time i fabrika u Makedoniji postala odrzivija.
2013-Najznacajni dogadjaj je uspostavljanje nove TX serije za Ameriku,modeli TX40 i TX45 kao i CX45.Na sajmu u Kortrajku se predstavljaju kompletne serije modela s Euro 6 normom.Prvi proizvedeni autobus iz Makedonije je izasao 15.10.2013.
2014-Prvi Euro 6 TX na belgijskom trzistu.(Mandel Car,TDX27 Astromega).Fabrika u MK zvanicno otvorena u prisustvu premijera MK i delegacije VH.Pocinje aktivnija proizvodnja.Druga narudzba za VH,1000 autobusa za Ameriku,sto uskoro dovodi do novih investicija koje i dan danas traju(o tom kasnije).Time su zvanicno postali lideri u SAD.Pocetak isporuke u 2015toj a biti ce zavrsena kroz 2017tu(700 ce biti proizvedeno u MK,300 u Belgiji).Predstavljena nova linija EX proizvoda.Trenutno se paleta EX sastoji od : EX15H,EX16M,i troosovinci EX16H,EX17H.Napomena,nisu svi odmah dostupni bili.
H-visina 3,81m M-3,67m.
Nova linija koja je zamisljenja za linije tipa Flix i sl. ali kao i za ojačanje trzista na kojima su vec prisutni.Primjer,ima firmi koje u voznom parku imaju Astrone,Altane ali i Tourisma,Lions Coach koji su pak manja klasa od Astrona.Danas mogu reci,da firme koje su takav raspored VP imale,su pocele uzimati EX seriju,naravno ne sve.Dostupna i za UK trziste.
2015-Pocetak prodaje EX.U decembru 2015-te zvanicno Van Hool je objavio da je prodao vise od 100 EX modela.Dobar pocetak.S TX serijom pocinju pronalaziti i nove kupce u Njemackoj i Italiji.Ojacavaju se polako trzista sto traje i dan danas.
2016-2017 U januaru 2016-te Van Hool objavljuje da nastavlja sirenje u Makedoniji.Produkcijske linije se udvostrucavaju,s 500 godisnje na 900,to ce biti zavrseno u 2019toj.Broj zaposlenih ce biti na oko 1250 u MK (trenutno oko 800).Nedugo nakon tog,dolazi jedna losija informacija da se manja fabrika u Bree(Belgija,bivsa EOS fabrika) zatvara,oko 160 ljudi bez posla ostaje.Razlog,neisplativost o kojoj je vec bilo rijeci (-4,5 mil € otprilike godisnje).Danas,jacanja trzista jos traje s EX i TX modelima,poprilicno sad tih period.
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Van Hool

Postod sremacns » Pon Jun 05, 2017 8:56 pm

prevoznik : M & M Tours SLO
vozilo : Vanhool
slobodna vožnja
datum : 04.06.2017.
lokacija : Novi Sad
foto : Kremer Damir
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Korisnikov avatar
sremacns
Član
 
Postovi: 10443
Pridružio se: Čet Nov 17, 2011 8:01 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Van Hool

Postod Marko INN-NS » Sre Jul 05, 2017 12:28 am

Jedan Van Hool TX Astronef 16 .
Van Hool TX Astronef 16. :D
Prevoznik : Autocars , Trafalgar Belgija :D
Image
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1993
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Van Hool

Postod VTX » Sre Jul 05, 2017 1:00 am

Mala ispravka,prevoznik je ITA Autocars,a ima natpise svjetske agencije Trafalgar.Jedna od firmi odanih Van Hool-u.
Lijep primjerak Astronefa,ali puno bolje izgleda i drugim bojama neg s natpisima ove agencije.2014 godiste,panorama krov,60 sjedista,lijepa unutrasnjost izgledom.Na linku se mogu naci i ostala vozila:
http://www.itavanhove.be/wagenpark/vanhool-tx16-3/
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Van Hool

Postod mat12345 » Sre Jul 05, 2017 9:06 pm

vuckomv je napisao:Kratki predah i doručak, pa nastavak putovanja.
Slike su od jutros.

Pre 11 dana na GP Preševo bilo je 20-ak ovakvih buseva iz Skoplja!
12345
mat12345
Član
 
Postovi: 1248
Pridružio se: Ned Nov 27, 2016 5:59 pm
Lokacija: Beograd

Re: Van Hool

Postod Marko INN-NS » Sre Sep 13, 2017 12:04 am

Evo dva odlicna Van Hool-a modele ne znam to zna VTX pa bi ga zamolio da napise =D
Prevoznik : Bolderman.NL Holandija .
Image

Prevoznik : Heidebloem , Belgija
Image
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1993
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Van Hool

Postod Sloba » Sre Sep 13, 2017 3:00 am

Ako se ne varam, TX17 Astronef i T919 Altano. :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Van Hool

Postod VTX » Čet Sep 14, 2017 9:28 pm

Pohvale za slike :)
Ipak se radi o modelima,TX 17 Acron firme Gebo Tours(Bolderman je agencija),a T 918 Altano je drugi.Inace Altano ima oznke Diamond Edition,bio izlozbeni primjerak Bus World 2007 u Kotrijku i jedan od prvih restilizovanih od T9 serije.Ekstra ga paze sudeci po slikama,a eto 10 godina mu vec.Diamond Editon je povodom tada 60 godina firme VH,a eto ove godine slave 70 godina postojanja.Biti ce nekih novina ove godine na sajmu.
Ako nije ko vidio par postova iznad imaju objasnjenja za modele,ali znam da je i pomalo tesko ucoiti kod ovog proizvodjaca pravu oznaku i model.
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Van Hool

Postod Marko INN-NS » Čet Sep 14, 2017 11:47 pm

Hvala VTX svaki put kad se okaci slika od Van Hool-a napisi nesto tako moze dosta nauciti :D
Marko INN-NS
Član
 
Postovi: 1993
Pridružio se: Pet Dec 09, 2016 6:30 pm

Re: Van Hool

Postod VTX » Uto Sep 19, 2017 9:16 pm

Nema na cemu :) Trudim se objasniti koliko mogu.
Kad je vecina proizvodjaca predstavila i najavila neke novine u Kortrajku,i ja cu prenijeti sta ce biti od ovog proizvodjaca.
Dakle,Van Hool ove godine slavi 70 godina postojanja.Ova privatna kompanija vlasnistva familije Van Hool,ove godine ce predstaviti 10 modela,od toga 8 turistickih i dva gradska.
TX serija ce imati 4 predstavnika:TX11 Alicron, TX16 Astron, TX17 Altano, TDX27 Astromega.Poneke promjene u izgledu vec implementirane na 2017 Astromegi.Vise detelja ce se saznati na sajmu.
EX serija:EX17 H, EX16 M (premijera UK modela), EX16 M, EX15 H. I ova serija ce dozivjeti odredjeni facelift,kokpit vozaca je promjenjen.Smanjenja tezina vozila.
2 Gradska modela: Exqui.City 18m i 24m.Van Hool je polako poceo da napusta klasicne dizel gradske autobuse,okrenuo se novim tehnologijama te ove godine cemo imati modele Exqui.City 18m koji je napravljen za Belfast(glavni grad Sjeverne Irske),dizel-hibrid tehnologija,ukupno 30 takvih je naruceno.
Exqui.City 24m Potpuno elektricni za Linc koji je narucio 20 tkzv. ''tram-bus''.O njima vise rijeci kasnije.

Moje misljenje je da su ove godine napravili manju gresku zato sto nece predstaviti modele TDX21/20 Altano koji ipak su nesto drugaciji od TX 17 Altana.Ipak,ocekuje nas zanimljivosti dosta,i volio bih vidjeti neke vece promjene spoljasnosti EX modela,tu ima mjesta za napredak.Cini mi se da sam procitao da ce i delegacija ovog foruma biti na sajmu tako da ocekujem i utiske iz prve ruke.
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Van Hool

Postod VTX » Pon Okt 09, 2017 3:11 pm

Pocetak 2019-te ce oznaciti i jedan potpuno novi pravac u ovoj fabrici.Poceti ce se praviti ELEKTRICNI TURISTICKI autobusi za Ameriku u saradnji s kompanijom Proterra(vodeca Americka kompanija za baterije),konkretno modeli CX35E I CX45E.Uskoro ce biti i prototipovi,razvoj se obavlja u Belgiji dok kasnije kada proizvodnja krene praviti ce se u Makedoniji.Domet ce biti 300+ km i koristiti ce se za krace linije,kao i prevoz radnika.Inace,Microsoft,Google i Facebook koriste Van Hool autobuse za prevoz radnika u Americi sto dovoljno govori o kvaliteti ovih autobusa.Ponajvise zbog njih se i krece u razvoj elektricnih turistickih autobusa.
http://www.vanhool.be/ENG/actua/proterra.html
https://www.cnet.com/roadshow/news/van-hool-electric-bus-could-make-tech-commutes-greener/
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Van Hool

Postod Sloba » Pon Okt 09, 2017 3:34 pm

Odlične vesti! :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

PrethodniSledeća

Povratak na Turisticki, Visokoturisticki

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju