Logo

Frankfurt am Main - autobusi, tramvaji

Reportaže članova sa putovanja.

Postod cone » Uto Avg 24, 2010 12:06 pm

Inače, kupovina karata na automatima je više nego jednostavna:
1. Ukuca se broj zone (50, ukoliko je vožnja unutar grada Frankfurta)
2. Odabere se tip karte (za kratku vožnju, dugu, pojedinačna, grupna, dnevna, nedeljna...), a posebno postoje dugmići za karte za decu i odrasle.
3. Ubaci se novčanica u za to predviđeni slot (ili posebna GeldKarte kartica). Automat će napisati koja je najveća novčanica koju možete da ubacite da biste platili tu kartu. U našem slučaju, najveća novčanica je bila ona od 10 €. Ovaj slot zasvetli i na taj način vas navodi šta treba da uradite.
4. Onda čujete karakteristično štampanje karte i tad vam zasvetli pregrada u koju ispada vaša karta, kao i kusur, ukoliko ga ima.

Ovde imate grafičko objašnjenje kako taj automat radi.

Pored ovoga, putnicima se nudi još pogodnosti:

Plaćanje mobilnim telefonom putem NFC tehnologije (Near Field Communication). To imaju noviji telefoni, a NFC predstavlja tehnologiju komunikacije putem visokofrekventnih radio talasa na kratkom odstojanju. To znači da se telefon u ovom slučaju ponaša kao čip kartica. Automati za karte na stanicama imaju prijemnik i možete kod njih beskontaktnim putem da platite svoju kartu.

U određeno vreme vam je dozvoljeno da sa sobom ponesete i bicikl u prevoz, bez dodatnih troškova. Ukoliko je gužva, vozač ima pravo da odluči da li da vas pusti sa biciklom ili ne.

Posle 20h, imate pravo da zamolite vozača da vam stane gde vi hoćete, ukoliko je to moguće.

Sezonske karte za odrasle kojima se omogućava da uz tu kartu vode do 3 svoje dece do 14 godina, radnim danom posle 17h i tokom celog vikenda.

Mogućnost za kupovinu posebne mesečne, godišnje ili sezonske karte koja važi od 9 sati ujutru, jeftinija je do 25% od one koja važi po ceo dan.

:)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Sponzor

 

Postod Iosis » Uto Avg 24, 2010 12:37 pm

cone je napisao:Posle 20h, imate pravo da zamolite vozača da vam stane gde vi hoćete, ukoliko je to moguće.


Ovo već zamišljam kod nas i pre očima mi je autobus koji staje na svakih 10 m. :lol:
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad

Postod cone » Uto Avg 24, 2010 2:29 pm

To je uobičajeno u Nemačkoj. Može da ti stane gde hoćeš, ali staje samo jednom između dve redovne stanice. U tome je caka. :wink:
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Iosis » Uto Avg 24, 2010 3:23 pm

Pa i to je ok kod razumnih ljudi, ali poznavajući naš mentalitet uvjek bi bilo, a kako si njemu stao pred kuću, a meni ne možeš.
Kada pogledam kako je kod njih sve uredno dođe mi da plačem i ne samo što se tiče gradskog prevoza, inače kulture u saobraćaju.
Ne znam Cone kako je tamo, ti si bio, ali po onom što vidim čini mi se da nema putnika u gradskom saobraćaju koji tako reći uništavaju vozila svojim ponašanjem. Kao što je otvaranje vrata na silu, dizanje nogu na sjedišta, šaranja markerima i sječenje sjedišta noževima.
Ja ne znam kod nas kada bi došao najkvalitetniji autobus na svjetu i da ga nema boljeg on bi poslje godinu dana izgledao kao najgora kršina.
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad

Postod cone » Sre Avg 25, 2010 10:17 am

Znaš kako, putnika i te kako ima, ali se dobrom organizacijom reši da se oni prevezu optimalnim brojem vozila, ne kao kod nas po maksimalnom kapacitetu vozila. Moram da napomenem da dobar deo prevoza prenosi na sebe gradska železnica. Prevoz je tačan, informacioni sistem savršen, tako da je obezbeđen visok stepen pouzdanosti kod putnika.

Dođete na stanicu i piše vam da vaš voz/tramvaj/autobus stiže za 4 minuta i to bude tako. Vama je omogućeno da u minut isplanirate vaše celo putovanje po gradu.

Gužve nema! Iako zna da vas uplaši velika masa ljudi koja čeka isti voz kao vi, pojavi se voz (S-Bahn) sa duplo više vagona nego onda kad nije bilo toliko ljudi. Tako da, kad uđete unutra, vama je svejedno, pošto imate komotno mesta da stojite, a u najvećem broju slučajeva i da sedite.

Ulazi se na svaka vrata, sami ih otvarate, a ona se zatvaraju automatski. Karte se kupuju na automatima, tako da je posao vozača samo da bude vozač (a ne kao kod nas i kondukter i kontrolor). Kontrolu karata vrše kontrolori koji nasumice uđu u vozilo, kao što se nama desilo da nam je kontrola ušla u tramvaj. Naravno imali smo kartu koju smo pokazali na ljubazan zahtev kontrolorke i lepo nam se zahvalila. U slučaju da nismo imali kartu, kazna bi nam bila po 40 €.

Vozila su im sva nova ili izgledaju kao nova. Ima i tamo papirića tu i tamo, ali se imovina čuva, nisam primetio tragove vandalizma. Vozila su im spolja čista i umivena i nema tragova oštećenja niti izraubovanosti.
:wink:
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Iosis » Sre Avg 25, 2010 12:37 pm

A pa dobro, to papirići i malo prljavštine se baš i ne može izbjeći, ali ono što kod nas vidim je ružno. Prazne flaše, žvake izljepljene po sjedištima, onda čini mi se da ni u jednom Ik-218 ona ručka koja je obložena nekom vrstom spužve koja se nalazi između sjedišta u prikolici kod motora nije ostala čitava. No da više ne offujem...
Sorry bilo je jače od mene.
P.S. I kaže kupiti nam nove moderne autobuse, ma nama trebaju neki u kojima je sve metal i drvo jer drugo nisu ni zaslužili da se voze.
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad

Prethodni

Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron