Logo

Put do Rusije 07.2011

Reportaže članova sa putovanja.

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 6:51 pm

Sumnjam da će mu pomoći, možda je Dynafllet ako je bio Volvo, mali lcd ili tako nešta
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Sponzor

 

Postod toma » Čet Okt 13, 2011 6:53 pm

Volvo. Ne znam čemu služi.
toma
Član
 
Postovi: 1240
Pridružio se: Pet Dec 18, 2009 7:36 pm
Lokacija: Industrijski centar

Postod Velemajstor » Čet Okt 13, 2011 6:55 pm

Da li ti to pričaš teoretski ili si vozio(kamione,autobuse) pa znaš šta je bolje. Ja sam vozio i bez navigacije i sa navigacijom, i vozila bez kompjutera(čista mehanika) i vozila sa kompjuterom(elektronikom). Ja pričam iz sopstvenog iskustva a ti? U redu je što ti kažeš ali ja sam imao iskustva svoja lična a i iskustva mojih kolega vozača(Kamiona,Autobusa). Mišljenja su podeljena.Ako si pročitao šta sam ranije napisao razumećeš o čemu govorim. Elektronika zna više problema da zada nego vozilo bez elektronike. Da ne nabrajam koje sam sve imao muke sa elektronikom a vozilo novo(glanc ispod čekića). Na displeju su se od prvog dana pojavljivali signali da je nešto neispravno(vrata(dobijala signal i otvaraju se sama od sebe),ECS-sistem(nivo vozila,kao u reperskim spotovima,diže se i spušta sam od sebe),ABS-sistem(javlja da je isključen,greška negde u kontaktu)itd... Znači ne pričam ti napamet nešto. Svakako da je bolje sa svim tim stvarima ako su 100% ispravna. Ja sada bez retardera(intardera,telme,ABS-sistema,ASR- nije mi neophodan ali štedi vozilo) ne mogu da zamislim vožnju, ali mogu da vozim i vozila bez tih dodataka.
Velemajstor
Profesionalni vozač
 
Postovi: 2328
Pridružio se: Ned Sep 25, 2011 3:24 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod najsporiji » Čet Okt 13, 2011 6:55 pm

Djole,nista druze nisi pogresio i za taj deo o kome ti pricas jesi potpuno u pravu ali pokusaj da razumes sledece,ako navigacija omasi i nesto promasis ili udjes recimo u slepu ulicu,putnickim autom mozes ocas posla da se okrenes i furas dalje dok je nama sa cesto 40t.ispod zadnjice,muka ako omasis ili te navede u neku tesnu ,zabranjeu ili ulicu sa niskim nadvoznjacima,pasarelama ili sta vec,e onda smo u velikom problemu.Bitna stvar je sto ogromna vecina poslodavaca koji imaju navigacije u vozilima,ne azuriraju redovno mape pa su iste po vozilima starei po par godina.Neces verovati kakvih sve bisera ima sa tim navigacijama narocito kada vozaci nemaju bilo kakvu kartu u vozilu.Dakle,za mali auto je ok.za kamion samo kao ispomoc,naravno to je samo moj licni nstav o tome.
najsporiji
Član
 
Postovi: 495
Pridružio se: Ned Jun 12, 2011 11:27 am
Lokacija: Svilajnac

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 7:00 pm

najsporiji je napisao:.Po meni je mozda najbolja opcija karta i atlas a potom (ko ima lap top u vozilu) google earth i najbukvalnije ne mozes omasiti zeljenu adrsu ni za metar a pri tom (kada se radi o zapadu) ,imas opciju da se simultano provozas zeljenom rutom.Tako nema omaske.
http://www.garmin.si/view_product.php?p ... &cat_id=77

moze da se instalira i u Laptop navigacioni softver ( Garmin ), prikljuci se gps modul i radi kao pravi GPS ;)

Siera je napisao:Do pre 5 godina nije bilo navigacija i svi su stizali tamo gde treba i onda je se išlo u ne poznato

ako cemo tako, do pre 20ak godina se koristio samo fiksni telefon, i ljudi su opet putovali, znaci li to da mobilni nije koristan ako se nesto desi na putu ?
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 7:03 pm

Upravo tako sa kamionom se ne možeš okrenuti gde ti padne na pamet. Prilikom kupovine navigacije prodavac je me ubedjivao da je ona strašna ispade za malo da će ona da odveze kamion mesto mene na istovar kako ima kamionski mod itd. Uzmem aktiviram je ispred prodavnice na licu mesta
zadam meni poznatu adresu u I i pustim je. Rezultat auuuuuu bolje da nisam video. Pitam prodavca da mi pojasni njihovu definiciju "Kamionski mod" a on mi hrabro kaže da je to za kamione. Moj odgovor je bio pa kamion je i kombi od tonu ipo i kamon od 5 tona i šleper od 16.5m i prikoličar od 18m i vučni voz od 22m jel to isto za sve? Nije znao da mi odgovori
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod najsporiji » Čet Okt 13, 2011 7:09 pm

Naravno da sve moze u laptop ali mi to uopste nije potrebno i samo bi mi odvlacilo paznju.Ja imam svoju navigaciu sa kao najnovijim mapama i verzijom softvera i vrlo sam zadovoljan njome a sluzi mi samo za ono sto sam vec prethodno napisao ali i da "bacim oko" i proverim broj puta tj.da li sam na pravom putu tamo gde idem prvi put ,narocito kroz Francusku koju gazimo uiskljucivo nacionalima.Veruj ili ne,napolju (u eu) putevi su tako dobro obelezeni da moram da napisem sledece: samo darovito glup bez atlasa moze sebi da priusti "luksuz" i zaluta negde.Pozdrav i zanaj da je za nas posao earth najbolja varijanta a super je sto "pogled sa ulice " prosiruju lagano i na ostali deo evrope.
najsporiji
Član
 
Postovi: 495
Pridružio se: Ned Jun 12, 2011 11:27 am
Lokacija: Svilajnac

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 7:11 pm

Velemajstor je napisao:Da li ti to pričaš teoretski ili si vozio(kamione,autobuse) pa znaš šta je bolje. Ja sam vozio i bez navigacije i sa navigacijom, i vozila bez kompjutera(čista mehanika) i vozila sa kompjuterom(elektronikom). Ja pričam iz sopstvenog iskustva a ti? U redu je što ti kažeš ali ja sam imao iskustva svoja lična a i iskustva mojih kolega vozača(Kamiona,Autobusa). Mišljenja su podeljena.Ako si pročitao šta sam ranije napisao razumećeš o čemu govorim. Elektronika zna više problema da zada nego vozilo bez elektronike. Da ne nabrajam koje sam sve imao muke sa elektronikom a vozilo novo(glanc ispod čekića). Na displeju su se od prvog dana pojavljivali signali da je nešto neispravno(vrata(dobijala signal i otvaraju se sama od sebe),ECS-sistem(nivo vozila,kao u reperskim spotovima,diže se i spušta sam od sebe),ABS-sistem(javlja da je isključen,greška negde u kontaktu)itd... Znači ne pričam ti napamet nešto. Svakako da je bolje sa svim tim stvarima ako su 100% ispravna. Ja sada bez retardera(intardera,telme,ABS-sistema,ASR- nije mi neophodan ali štedi vozilo) ne mogu da zamislim vožnju, ali mogu da vozim i vozila bez tih dodataka.

ispade da bi vozio pre Fapa sa Famosovim motorom nego neki kamion novije generacije ( pod pretpostavkom da su isto godiste ) ?
Slazem se da je elektronika podlozna kvarovima, ali nije to nesto preterano sad da bi se reklo da uopste ne valja i da je to crna tacka na vozilima. Uvek se cuje najgora varijanta, upali se neka lampica, zapisti zumer... Ok, desava se, ali niko ne uzima u obzir sav napredak koji je ostvaren koriscenjem modernih tehnologija. Pa pre je 2.0 benzinac sa karburatorom trosio 15 litara i razvijao plafon 100 konja, sad sa istom kubikazom razvija 200 konja i ima 30 % manju potrosnju. Ne vozim kamione, i nemam nekih velikih dodirnih tacaka sa njima, ali sam siguran da je i tu isti slucaj
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod najsporiji » Čet Okt 13, 2011 7:14 pm

Rade izvini samo na brzaka,svi pod kamionskim navigacijama podrazumevaju to sto je ikonica za prikaz vozila na displeju u obliku kamiona?Mozes misliti taj kamionski mod.Onu koju sam malocas okacio jeste prava kamionska navigacija.
najsporiji
Član
 
Postovi: 495
Pridružio se: Ned Jun 12, 2011 11:27 am
Lokacija: Svilajnac

Postod Velemajstor » Čet Okt 13, 2011 7:16 pm

Ne slušaš šta ja govorim. Pročitaj malo bolje šta sam napisao. A kada dođe do kvara na putu automobil se otšlepa a kamion(sa prikolicom ili poluprikolicom) ne može tako lako.Šta raditi sa tovarom? Gubiš i vreme i novac. Nemoj površno čitati i onda izvlačiti zaključke.
Velemajstor
Profesionalni vozač
 
Postovi: 2328
Pridružio se: Ned Sep 25, 2011 3:24 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 7:19 pm

Ta je prava a nije nimalo jeftina. Moju sam negde letos uključio zbog baterije. Meni lično je zanimljivo u ovoj mojoj navigaciji imam pregled satelita odakle dolazi signal i pokazuje nadmorsku visinu gde se nalaziš i ne odstupa mnogo od recimo visine koju zateknem negde na nekoj tabli na planinskim prevojima
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 7:33 pm

najsporiji je napisao:Naravno da sve moze u laptop ali mi to uopste nije potrebno i samo bi mi odvlacilo paznju.Ja imam svoju navigaciu sa kao najnovijim mapama i verzijom softvera i vrlo sam zadovoljan njome a sluzi mi samo za ono sto sam vec prethodno napisao ali i da "bacim oko" i proverim broj puta tj.da li sam na pravom putu tamo gde idem prvi put ,narocito kroz Francusku koju gazimo uiskljucivo nacionalima.Veruj ili ne,napolju (u eu) putevi su tako dobro obelezeni da moram da napisem sledece: samo darovito glup bez atlasa moze sebi da priusti "luksuz" i zaluta negde.Pozdrav i zanaj da je za nas posao earth najbolja varijanta a super je sto "pogled sa ulice " prosiruju lagano i na ostali deo evrope.

kazem ponovo, vi ste majstori svog zanata, verovatno ni sami ne znate koliko ste puta presli Evropu uzduz i popreko, i sami kazete da ponekad bacite oko neko na kartu, atlas, mapu, Google Earth, zasto se nebi ta karta mogla koristiti na kompjuteru sa mogucnoscu prikazivanja trenutne lokacije? Ovde se povela rasprava elektronika DA ili NE, prebacena je lopta na koriscenje GPS-a kao jednog od glavnih argumenata protiv ...Moje je misljenje u krajnjem slucaju da ne smeta, a sto ne smeta znaci da koristi ( sto kaze Lane Gutovic ) :D
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod najsporiji » Čet Okt 13, 2011 7:49 pm

Djole,mislim da niko ovde ne spori elektroniku na vozilima jer je vrlo jasno da ista svima nama na kamionima olaksava zivot i cini nas posao laksim i da najprostije kazem,svi smo ovde u pravu razlike su samo u nijansama,sta je u zaivsnosti od potrebe vise ili manje korisno ali evidentno je da su sve te spravice vrlo korisne.Naravno,shvatio sam da niko ne spori ni svu elektroniku na kamionima koja definitivno ovaj posao cini laksim i bezbednijim i tu se svi slazemo sa tobom tj. niko nema nameru da ti protivureci po tom pitanju.Ne,naprotiv,problem je sto je jedan veci deo nasih prevoznika poslom usmeren ka istocnim zemljama gde su dobri putevi jos uvek misaona imenica i gde sva ta elektronika na vozilima nove generacije,cesto ume da otkaze i stvori veliki problem i vozacu i vlasniku.
najsporiji
Član
 
Postovi: 495
Pridružio se: Ned Jun 12, 2011 11:27 am
Lokacija: Svilajnac

Postod mikivs » Čet Okt 13, 2011 8:55 pm

Išao sam u Rumuniju sa prijateljem u junu. Vozio je kamenu vunuu mesto Carnat (da li neko zna gde je),opština Covasna blizu Brašova.

Navigacija Magneo (ima kamionski mod),za rumuniju ne baš precizna. Kaže da ga u Evropi (zapad) do kapije dovede,ali istok problem.

Mada znači punu i ako imaš kartu.
Naime nama se desilo u povratku da smo se zapričali i nismo primetili u jednom kružnom toku da smo pogrešno skrenuli. A navigacija Je i ovako od početka malo malo preračunavala kilometražu ili čak nema puta a mi na njemu tako da smo joj sa rezervom verovali. Nije strašno omašili 50km,ali došli drugim putem do mesta utovara.
E sad pomogla je navigacija pošto smo stali na neko odmorište i ne znaš gde si (džabe karta kad nemaš orjentir i tu uskoči navigacija pa smo videli gde smo pa konsutovali kartu i pči dalje).
Navigaciju još koristi da zna kakva krivina je ispred,značajno kad ne poznaješ put.

-Znači karta puno i navigacija takođe. Jedno i drugo imati u kabini.-
Korisnikov avatar
mikivs
Član
 
Postovi: 308
Pridružio se: Pon Sep 05, 2011 10:33 pm
Lokacija: Vršac

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 9:10 pm

Ne može da bude da ne znaš gde si. Normalno nisi se tu rodio i da živiš u tom mestu ali ne dopustivo je da ne znaš gde si. Na svakom ulasku u mesto imaš tablu, čitaš pamtiš, znaš priibližno predjene km od nekog mesta gledaš brojčanik na tahu, gledaš kilometar stubove pored puta. Ne može nikako da neznaš gde si
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

PrethodniSledeća

Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju