Logo

Put do Rusije 07.2011

Reportaže članova sa putovanja.

Postod Siera » Sre Okt 12, 2011 9:40 pm

Sa svim tim ispravnostima koje su nekada bile bitne danas je se otišlo mnogo dalje jel je se u svu priču umešala elektronika koja ume da pravi probleme samo tako, pa u slučaju otkaza iste bude problema velikih ili vučno vozilo koči mnogo ili nimalo ista kombinacija i sa priključnim pa kada se nedaj bože te dve ne ispravnosti ukrste e onda baš bude problem.
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Sponzor

 

Postod Velemajstor » Čet Okt 13, 2011 10:40 am

To si u pravu.Nekada sam dovezao vozilo bez kočnica,sa luftom u volanu(točak upravljača,za one što mi stalno zakeraju na forumu), a sada ako rikne elektronika ne možeš da nastaviš(dok ne očitaš kvar i popraviš na licu mesta ili šlepanje do prvog servisa koji ima lap-top čitač kvarova) dalje.Elektronika zna i da pobrljavi i da pokazuje neki kvar a posle se ispostavi da ga nije ni bilo. Koliko pomaže toliko i odmaže.
Velemajstor
Profesionalni vozač
 
Postovi: 2328
Pridružio se: Ned Sep 25, 2011 3:24 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Krle » Čet Okt 13, 2011 11:03 am

Maaa...ti elektroniku....
Krle
Profesionalni vozač
 
Postovi: 4986
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 12:55 pm
Lokacija: negde po Srbiji

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 11:10 am

Izgleda da se bez nje više nemože
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 1:13 pm

Svi nesto pljuju po elektronici, kao pre bilo bolje bez elektronike, a ne gledaju koliko je poboljsala performanse vozila, bezbednost, smanjila cenu..... Sve sto se koristi mora da se pokvari, pre ili kasnije, ali poboljsanja u auto industriji sa primenom elektronike su nepobitna i znatno bitnija i korisnija tako da po mom misljenju elektronika nije nesto negativno u auto industriji ( niti bilo gde generalno gledano )
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod Velemajstor » Čet Okt 13, 2011 5:42 pm

Koju bezbednost? Vozač ima ugrađenu navigaciju(fabrički) u Kamionu i šta mu se dogodilo(dva puta): Prvi put:navigacija ga odvela do nadvožnjaka ispod kojeg ne može da prođe i kada je došao do tog nadvožnjaka onda nije imao kud ni napred ni nazad.Došla policija i sredila ga(zaustavili saobraćaj on vozio u rikverc i kada se okrenuo ispostavili mu račun) drugi put:navigacija ga odvela zamalo u provaliju(noć je bila i sreća njegova što je u zadnjem trenutku video gde skreće). Ima dosta primera za neispravnu elektroniku.Niko nije rekao da ne treba elektronika već da koliko ima prednosti ima i loših strana. Ne vozi vozilo elektronika već vozač(ljudski faktor),to nemoj da zaboraviš. Elektronika je tu da olakša rad vozaču ali ima dosta primera kada je i elektronika samo muka po vozača.Ranije mehanički deo zameniš i voziš dalje a sada kada rikne kompjuter onda sedneš i plačeš.
Velemajstor
Profesionalni vozač
 
Postovi: 2328
Pridružio se: Ned Sep 25, 2011 3:24 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 5:53 pm

ABS,ESP,ASR,HBA,EDL,EBD... to su sistemi koje sam nabrojao ovako iz glave, a koji se vec nekih 10ak godina masovno ugradjuju u automobile , kamione i autobuse sigurno i duze i direktno ili indiretno se ticu bezbednosti.
GPS zna da pogresi, nekad da zablokira, ali retko u voznji ( jedino mozda kineski po izlasku iz tunela ), evropa je za Garmin , Igo i TomTom 99 % pokrivena, tu nema greske, jedino da se ne podesi u samom uredjaju da rutira za teretno vozilo zbog tranzita i visine vozila sto ti kazes zbog nadvoznjaka...
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 5:53 pm

Sve je u elektronici ali navigacija uopšte nije neophodno sredstvo u kamionu. Svaka bolja karta je sigurnija od navigacije. Za zadnje 2 godine mislim da sam je jednom uključio i to zbog baterije.
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 6:04 pm

To je sve stvar navike, meni je nepojmljivo da neko putuje daleko u nepoznato bez navigacije, mnogo je jednostavnije od karte, u svakom trenutku znas gde si, a iako promasis neki izlaz, on odmah preracuna, nema sta da se razmislja :D. Imas POI ( points of interests ), isplaniras ceo put, vidis gde ima kojih pumpi, hotela, parkinga, ubacis da pisti na fiksne kamere itd... U krajnjem slucaju, ne moras da se zaustavljas i da pitas da li je to taj put i gde dalje ako je neko preusmeravanje sa glavnih saobracajnica zbog radova i slicno
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 6:27 pm

Ako znaš da čitaš kartu onda nemaš nikakav problem. Mnogo njih ne zna da kupi pravu kartu. Navigacija je za putničko auto, eventualno Becker profi 45 za kamion. Svaka navigacija će pokazati izlaz na auto putu poi tačke imam u glavi za sve rute kuda sam prošao sa kamionom. Za planiranje puta mi ne treba navigacija, što se tiče pumpi na ruti od recimo 4000km negde ka EU svratićeš se eventualno na jedno sipanje goriva i to tačno znaš unapred gde će biti. Do pre 5 godina nije bilo navigacija i svi su stizali tamo gde treba.
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod najsporiji » Čet Okt 13, 2011 6:36 pm

Da se pridruzim,navigacija jeste prava stvar ali samo za urbane sredine i vece gradove jer olaksava vozacu posao i vrlo ga precizno dovede do zeljene adrese.Za sve drugo planiranje tj. odredjivanje najbolje i najpreciznije rute,nema nista bez dobrog atlasa jer te nista sigurnije nece dovesti do zeljene destinacije osim atlasa.Atlas i dobra karta a potom navigacija.Da ne zaboravim,u poslednje vreme ima dosta dobrih i vrlo pouzdanih navigacionih uredjaja za teretna vozila,ali je veliki problem sto su za posodavce puno skupi a za nas previse skupi da bi bilo isplativo davati toliki novac.Po meni je mozda najbolja opcija karta i atlas a potom (ko ima lap top u vozilu) google earth i najbukvalnije ne mozes omasiti zeljenu adrsu ni za metar a pri tom (kada se radi o zapadu) ,imas opciju da se simultano provozas zeljenom rutom.Tako nema omaske.
http://www.garmin.si/view_product.php?p ... &cat_id=77
Poslednji put menjao najsporiji dana Čet Okt 13, 2011 6:46 pm, izmenjena 3 puta
najsporiji
Član
 
Postovi: 495
Pridružio se: Ned Jun 12, 2011 11:27 am
Lokacija: Svilajnac

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 6:42 pm

Navigacija mu dodje onako usput ako pretekne neki dinar pa da se kupi
Važi za mladje ako ih zanima ovaj posao: atlas u dobroj razmeri ili eventualno atlas za kamione je no1 a ostalo što kaže kolega Najsporiji "potom" i još jedna srpska izreka kartu čitaj a seljaka pitaj
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod djole » Čet Okt 13, 2011 6:44 pm

Svaka cast, vi dosta vozite, kako kazete i sami imate sve POI u glavi, i to je ok. Ja kazem kad se putuje u nepoznato, onda zna biti od velike koristi, ako nista drugo, pruza neku sigurnost da znate gde treba da idete :D. Vi ste navikli na kartu, ja na primer ne, lakse mi je da pratim ekran na navigaciji nego kartu u voznji, posebno gde ima malo vise putne infrastrukture ( tipa neke petlje, gradovi i sl ) meni je ta navigacija svetinja, stoji mi stalno u autu, u kaseti, imam u mobilnom, nikad nisam imao problema tipa da sam se izgubio... Prosle godine sam isao nesto u Nis, prvi put bio u samom gradu, sa navigacijom ubo iz prve, da je nije bilo potrosio bih sigurno 5 litara benzina vise, sat vremena i tonu zivaca :lol: . Ne pricam ovo sa ciljem da nagovaram nekoga da koristi ovo ili ono, sustina moje price je da svi ti gedzeti, displeji, bord kompjuteri olaksavaju posao vozacima ( moje misljenje ). Ogranicio sam se na tu elektroniku koja je u samom okruzenju vozaca, ali isto mislim i za sva moderna dostignuca iz polja elektronike koja se koriste u auto industriji, a ne vide se golim okom ( tipa senzori, davaci, razni procesori i slicno ). Nezgodno je kad se pokvare, ali i to napreduje svakim danom, dobice i elektronika jos malo na pouzdanosti
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
-Mario Andretti-
djole
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 3086
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 10:14 pm
Lokacija: Novi Beograd

Postod Siera » Čet Okt 13, 2011 6:49 pm

Do pre 5 godina nije bilo navigacija i svi su stizali tamo gde treba i onda je se išlo u ne poznato
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Postod toma » Čet Okt 13, 2011 6:49 pm

Baš kod jednog Čačanina (Husky) sam video, postavio tri uređaja za navigaciju u kamionu. Kolko to može da pomogne :?:
toma
Član
 
Postovi: 1240
Pridružio se: Pet Dec 18, 2009 7:36 pm
Lokacija: Industrijski centar

PrethodniSledeća

Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju