Logo

Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Reportaže članova sa putovanja.

Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod cone » Uto Nov 12, 2013 8:54 pm

Dragi Forumaši, kao što sam vam najavio, bio sam u Belgiji na najvećem svetskom sajmu autobusa Busworld 2013 koji se svake druge godine tradicionalno održava u gradu Kortrajk. Zvanična reportaža sa galerijom slika je objavljena na našem sajtu, ali nije ni ovde na odmet da se nađe i komentariše.

Pored mene, svoje viđenje sajma i putovanja u Belgiju će dati i naš član Nemke92 koji je na sajam putovao kao pobednik nagradne igre koju je organizovao naš partner, sajt Polazak.com. Koristim priliku da Nemketu čestitam na osvojenoj nagradi, a znam da ju je dobro iskoristio. :D
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Sponzor

 

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod cone » Uto Nov 12, 2013 8:57 pm

Najpoznatija svetska sajamska manifestacija posvećena autobusima je protekla u duhu novih tehnoloških dostignuća u domenu alternativnih pogona i ekologije. Motori generacije Euro 6 i autobusi na električni pogon su dominirali štandovima većine proizvođača. Portal Autobusi.NET je bio prisutan u Kortrajku u Belgiji i prenosi vam utiske uz detaljnu galeriju fotografija.

Kao i svake neparne godine, belgijski gradić Kortrajk je od 18. do 23. oktobra 2013. godine bio domaćin najpoznatije sajamske manifestacije posvećene isključivo autobusima i pratećoj industriji vezanoj za autobuse. U Kortrajku se hvale da je na ovoj manifestaciji učestvovalo više od 70 konstruktora i 320 dobavljača iz svih delova sveta – osim sa Antarktika. Ugošćeno je više od 30.000 stručnjaka različitih domena iz više od 110 zemalja. Sajam Busworld se već 22. put održava u mestu Kortrajk. Priča o ovom sajmu počinje još 1971. godine kada se rodila ideja, u to vreme luda i nerealna, da se organizuje svetski sajam autobusa u malom flamanskom gradu na samoj granici sa Francuskom. Posle 2000. godine sajam Busworld se organizuje i u nekoliko gradova širom sveta: u Šangaju, Istanbulu, Mumbaiju, a uskoro i u Kolumbiji.

Organizatori sajma u Kortrajku su se i ovaj put potrudili da sve protekne besprekorno tokom svakog dana od 10 do 19 sati, koliko je bilo radno vreme sajma. Svim učesnicima i posetiocima je na raspolaganju bio besplatan bežični internet u svim halama, a od razgledanja autobusa i sakupljenih kilograma brošura ste mogli da se odmorite u nekoliko besplatnih kafe barova na štandovima velikih proizvođača autobusa.

Bilo je za očekivati da će se trka za što ekološkiji i tehnološki što napredniji autobus ubrzati i da će se aduti najvećih proizvođača obelodaniti na Busworldu. Ono što nije bilo očekivano je da će se pojaviti i novi proizvođači, do sada ne toliko značajni ili čak nepoznati široj stručnoj javnosti – i to odmah sa hibridnim, električnim ili Euro 6 dizel motorom. Sve ovo je omogućeno jakom podrškom industrije komponenata koja je i te kako prisutna na ovakvim manifestacijama. Nekada su okosnicu tehnološkog razvoja činili isključivo veliki proizvođači autobusa, a sada to sve više postaju „komponentaši“ od kojih sve dobijete „zapakovano na gotovo“. Najbolji primeri za to su poljski Solaris koji nudi hibridni pogon od 5 različitih proizvođača ili nemački specijalista Cil-Abeg koji svoj električni pogon na glavčini točka ugrađuje u poljski AMZ ili holandski VDL koji se kasnije prodaju kao električni autobusi tih proizvođača.

Osim velikih gradskih i turističkih autobusa najpoznatijih evropskih i svetskih proizvođača, koji su zauzimali najviše površina u 9 hala i na otvorenom prostoru, bio je prisutan i priličan broj proizvođača minibusa koji su bazirani na šasijama dostavnih vozila. Neke od ovih nadgradnji su majstorski dovedene na visok nivo luksuza za mali broj putnika, dok su neke namenjene specijalnom transportu, na primer, za osobe u invalidskim kolicima.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Nemke92 » Sre Nov 13, 2013 4:13 pm

Hvala puno, Cone! :D Stižu i slike uskoro, da podelimo deo atmosfere sa Busworld-a sa ostalim forumašima.
Nemoguće je pohvatati sve što je tamo predstavljeno, ali ono najzanimljivije vam donosimo Cone i ja. Do tada, ako želite možete da pročitate i moju reportažu, sa fotkama celog puta u Lastinom Lion's Coach-u i sa same manifestacije, koja je objavljena na blogu sajta Polazak.com...
http://www.sr.polazak.com/Blog-a-122.html
Korisnikov avatar
Nemke92
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Pet Avg 23, 2013 2:12 am
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Nemke92 » Uto Nov 19, 2013 7:47 pm

Pošto vidim da je i Cone u gužvi koliko i ja, na meni je da načnem ovu temu... :D
Pa da počnemo sa ulazom na sajam, to je izgledalo ovako:
Image
A ispred kompleksa Kortrijk Xpo bila su parkirana test vozila. Evo nekih od njih:
Yutong/Temsa
Image
Image
Image
Image
Image
Image
VanHool
Image
Image
Scania Citywide belgijskog prevoznika De Lijn
Image
Na drugom ulazu su bile ozbiljnije mašine Evobusa, ali za te slike moramo da se obratimo gazdi... :)
Korisnikov avatar
Nemke92
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Pet Avg 23, 2013 2:12 am
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Nemke92 » Uto Nov 19, 2013 8:40 pm

Idemo dalje, hala 9:
BredaMenarinibus/Karsan
I svima nama dobro poznat prizor, Avancity+ 18
Image
Image
Image
Euro 6 motor koji će ga uskoro obavezno pogoniti:
Image
Radno mesto vozača:
Image
Putnički prostor, daleeeko bolji od onog kakav prave u Zemunu:
Image
Image

Image
Zatim, španski proizvođač Vectia sa prototipom modela Veris 12
Image
Image
Image
Image
Image
Mislim da bi ovakav enterijer bio pun pogodak za GSP Beograd :lol:
Image
Image
Image
Image
Image
Izvinjavam se zbog kvaliteta ove slike, a biće i još nekoliko takvih. Fotoaparat je poludeo načisto tamo, i pokazao ih kao mutne tek kad smo se vratili u Beograd!
Pričao sam malo sam ljudima iz Vectie, ovaj bus je prototip i još nije testiran tako da nemaju nikakve podatke o performansama i autonomiji baterija. Cena nije ni približno određena, a proizvođač celog pogonskog sistema je nama dobro poznati CAF :!: :)
Sunsundegui SC7 na Volvo platformi i sa Euro 6 motorom:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Češki SOR EBN 8
Image
Image
Image
Image
Image
Legenda opet živi pod starim logoom, TAM/Durabus
VivAir
Image
Image
Vive TH, koji se bar na prvi pogled zaista ne može pohvaliti nekim kvalitetom izrade, a i sedišta u ovom primerku su bila dosta neudobna
Image
Image
Image
Image
Image
Bilo je tu još dosta nadgradnji, pre svega novog Sprintera...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
...starog Sprintera
Image
Image
...i još nešto mnogo ružno :D
Image
Image
Bilo je i proizvođača sedišta i dodatne opreme:
Image
koji su puštali crnu hroniku na promo materijalu:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Korisnikov avatar
Nemke92
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Pet Avg 23, 2013 2:12 am
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Nemke92 » Uto Nov 19, 2013 8:48 pm

E a sada nešto stvarno neobično i posebno za sve forumaše ljubitelje Neoplana, a posebno za milos-a265, jer se on u tome najviše ističe, Neoplan Starliner na gurku i na pedale :!:
Ja sam se oduševio... :D
Image
Image
Image
Toliko za sad od mene, nastavak obećavam uskoro... :)
Korisnikov avatar
Nemke92
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Pet Avg 23, 2013 2:12 am
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Miki » Sre Nov 20, 2013 12:24 am

Svaka čast za slike! :D
Ja, kao veliki ljubitelj SOR-a koji misli da su im autobusi lepi, moram da priznam da su ovi novi ODVRATNI. Ko je osmislio ovakav dizajn... :roll:
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Nemke92 » Sre Nov 20, 2013 1:37 am

Hvala, Miki! :)
Drago mi je da čujem da se neko slaže sa mnom za novi SOR... Nisam hteo da ga komentarišem da ne ispadne da mi je svaki drugi novi bus ružan, ali oni su baš zeznuli stvar. Sav je nekako neproporcionalan i glomazan. Kao da su uzeli testeru i odsekli zadnji deo... :D
Korisnikov avatar
Nemke92
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Pet Avg 23, 2013 2:12 am
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Stefan Bgd » Sre Nov 20, 2013 2:18 am

Ruku na srce SOR se nikada i nije isticao po estetskoj lepoti... Na stranu funkcionalnost, to je druga priča. :)

Nemke92 je napisao:E a sada nešto stvarno neobično i posebno za sve forumaše ljubitelje Neoplana, a posebno za milos-a265, jer se on u tome najviše ističe, Neoplan Starliner na gurku i na pedale :!:


He he, da se deca od malih nogu uče pravim stvarima. Šteta što ovakvih kreativnosti nije bilo kada sam ja bio klinac... :D

Sve pohvale na račun priloženih slika. Očekujemo nastavak. :wink:
Fandjo Bgd,autobusi su zakon!!!
Korisnikov avatar
Stefan Bgd
Student mašinstva
 
Postovi: 13028
Pridružio se: Pon Mar 03, 2008 11:58 am
Lokacija: Beograd,Bezanijska kosa

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod dusanman » Sre Nov 20, 2013 6:52 pm

Jes ruzan Sor,nastavlja se tradicija,UPRAVO SOR-a,MENJAJ DIZAJNERA! :mrgreen:
Bravo za slike... ;)
dusanman
Član
 
Postovi: 2750
Pridružio se: Pon Feb 06, 2012 6:57 pm
Lokacija: Novi Žednik

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod cone » Sre Nov 20, 2013 7:25 pm

Nemke, odlične su ti slike! :)
Neke stvari si slikao mnogo detaljnije nego ja, tako da ću moći svoju kolekciju da dopunim nekim tvojim fotkama. :wink:
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Fipi 494 » Čet Nov 21, 2013 11:55 pm

Svaka ti cast za fotke Nemke,slazem se i ja da su Sorovi ruzni,ali najvise mi se ova breda dopala i sprinter sa bojom trule visnje
Setra S 431DT :)
Korisnikov avatar
Fipi 494
Otpravnik
 
Postovi: 4033
Pridružio se: Čet Jul 18, 2013 1:37 pm

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Nemke92 » Pet Nov 22, 2013 2:14 am

Hvala svima! :) Cone, slobodno dopunjavaj, verujem da ću i ja imati šta da pozajmim od tebe... :) Ja sam čak i preterao sa slikama, ima ih iz 3 različita izvora pošto su baterije crkavale jedna za drugom od napora :D
Fipi, čekaj da vidiš ostatak :D od ovoga do sad Breda je jedan od najzanimljivijih jer nam je poznat a i stvarno je lep, ali je meni i Veris interesantan! :)
Izvinite što sporo objavljujem, ima tu posla, a obaveze na faksu zovu... :(
Korisnikov avatar
Nemke92
Član
 
Postovi: 599
Pridružio se: Pet Avg 23, 2013 2:12 am
Lokacija: Beograd

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod negas » Pet Nov 22, 2013 4:36 am

Vidi ti TAMica sunce ti :wink:

Ovi iz Brede nam cornuli sve projekte iz Ikarbusa! Ne verujem da su dinar za to dali...
negas
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 7440
Pridružio se: Pon Feb 11, 2008 3:52 pm

Re: Busworld 2013, Kortrajk, Belgija

Postod Miki » Sub Nov 23, 2013 1:11 am

Ma ovaj midi-bus je čisto glupiranje. Neverujem da će ovi klasični biti ovako "odsečeni" pozadi. Mene najviše brine prednja maska za koju mislim da je promašaj sajma. No, i dalje mislim da su stariji SOR-ovi lepi, kao npr. ovaj, a ima i ružnih,kao npr. ovaj. :mrgreen:
Image Image
Korisnikov avatar
Miki
Član
 
Postovi: 3338
Pridružio se: Pon Maj 16, 2011 2:23 pm
Lokacija: Beograd

Sledeća

Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost