Logo

Rim 2014

Reportaže članova sa putovanja.

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Sub Sep 06, 2014 2:01 pm

Nadam se da niste siti ove reportaže?

DAN 2-DRUGI DEO

Kao što sam već rekao, jedva smo našli market koji radi pa smo kupili neke zemičke, sir, pršutu i masline u konzervi. Nakon ručka smo odmorili i uputili se ka metro stanici Policlinico. Na ulici nema nikog...
Image

A ni u metrou nije ništa manje sablasno..
Image

Dolazi jedan od vozova iz ranijih serija, lako prepoznatljiv po dizajnu ali i jako glasnim pneumatskim vratima. Za razliku od novijih CAF-ova, ovaj voz ima vagone između kojih se ne može prolaziti.
Image
Image

Na Terminiju prelazimo na liniju A u smeru ka Battistiniju i vozimo se novim CAF-om (mislim da na ovoj liniji idu samo CAF-ovi).

"Prossima fermata: Flaminio-Piazza del Popolo, uscita lato sinistro"
Image

Pjaca del Popolo je poznata po tome što ima dve bazilike-bliznakinje, ali ima i dve iste fontane. :)
Image
Image
Image

Ulaz na trg
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Sponzor

 

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Sub Sep 06, 2014 2:09 pm

Sa ovog trga vode dve ulice, jedna direktno do Španskih stepenica, a druga ide ka Vittorianu. Mi idemo tom drugom koja se zove Via del Corso, ili, jednostavno, Korzo. :)
Image
Image
Image
Image

I jedan od zanimljivih izloga u ovoj ulici, inače popularnoj za šoping :)
Image

Skrećemo levo u ulicu Via della Croce i svraćamo do poslastičarnice Pompi sa vrlo lepim tiramisuom i đelatom, to jest, sladoledom :)
Ta ulica nas pravo vodi do trga Španija (Spagna) i do čuvenih stepenica. Fontana do nje je u rekonstrukciji.
Image
Image

Sunce je još uvek pržilo, a ono malo hlada što se nađe na ovim stepenicama je bilo zauzeto. Seli smo pri dnu gde su nas odmah zaskočili pripadnici negroidne rase da nam prodaju vodu za evro. Čim prođe policija, oni nestanu. :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Sub Sep 06, 2014 2:16 pm

Sa ovog trga idemo peške ka najpoznatijoj fontani u gradu, Fontani di Trevi.
Image
Image

Ali, za početak, nešto manje od fontane; česme kojih ima po celom gradu. Ukoliko želite da popijete ovu, zaista kvalitetnu, vodu, samo treba da pritisnete česmu odozdo; postoji rupica na gornjem delu česme kroz koju će ići mlaz vode :)
Image

Stižemo do Fontane di Trevi, bar je to bila. Trenutno je u rekonstrukciji ali su nameštene aluminijumske skele preko kojih se može preći preko fontane. Inače, prema mitu, ko baci novčić preko ramena u fontanu, osiguraće sebi povratak u večni grad :)
Image
Image
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Sub Sep 06, 2014 2:19 pm

Pošto prošli put nismo uspeli da uđemo u Panteon jer je isti bio zatvoren, uputili smo se od ove fontane ka njemu. Usput, kupili smo svež kokos kod jednog od ovih kombija :)
Image

Citaro
Image

Panteon se zatvara u 18h a mi smo do njega stigli u 18:01! Portir nam je ispred nosa stavio traku i zatvorio ulaz u hram posvećen svim bogovima. :(
Ipak, imali smo malo bolji uvid u ono što se nalazi unutra :)
Image

Odatle smo se uputili ka Piazza Navoni (oko 5 minuta peške) za koju sam već i rekao da je hotspot za ulične umetnike :)
Image
Image

A onda na bus 64 do Terminija i metroom B do hotela :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod profa_chb » Sub Sep 06, 2014 9:21 pm

Zanimljiv nastavak! :)

'si uz'o šulju žabarijanu?
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Ned Sep 07, 2014 8:36 am

Nisam, ali sam zato kupio duks u Ferrari Store-u :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod profa_chb » Ned Sep 07, 2014 3:44 pm

Ferrari -> Fiat -> Iveco -> Irisbus

Izdao si Volvo, dođošu :mrgreen:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Nov 17, 2014 10:28 am

Imam običaj da ostavim stvari nezavršene, ali ovu reportažu neću. :)

Spremni? Idemo!

DAN 3
Svanulo je, Irisbusi i Mercedesi i dalje prave buku dok kreću sa stanice ispred hotela dok nas Boinzi i Erbasi nadleću u pripremi za sletanje na low cost aerodrom Ciampino. Mi se pakujemo i napuštamo ovaj lepi hotel, idemo na doručak a zatim da se odjavimo i platimo boravišnu taksu. Podsećam, boravišna taksa iznosi 2€ po noći po osobi za hostele i hotele do 3* a u hotelima sa 4* i više košta 3€.

Prvi na dnevnom redu nam je obilazak Vatikana zbog toga što su tamo velike gužve. Krećemo iz hotela do stanice Policlinico.
Image

Kupujemo karte i upadamo u metro na liniji B kojim se vozimo do čvora Termini gde prelazimo na liniju A. Pošto ostajemo u podzemnoj železnici, iste karte nam važe i dalje. U narandžastom metrou (linija A) zatičemo gužvu, mahom zbog toga što je ova linija najpopularnija i vodi do Vatikana. Konačno, nakon desetak stanica, masa izlazi iz voza a i mi sa njima.

Do tada mi je bilo čudno jer nisam video nijedan autobus od BredaMenariniBusa, već su sve bili Iveco, Irisbusi i Mercedesi. Kad, na izlasku iz stanice Ottaviano, gle čuda; Avancity i to dva komada!
Image
Image
Image

Tu se zatekao i tramvaj na liniji 19 koja je prolazila pored naše metro stanice ali je ipak metro brži, komforniji i klimatizovan je.
Image

Nastavljamo niz Via Ottaviano i dolazimo do terminusa Risorgimento.
Image
Image

Od ovog terminusa su počinjali redovi za ulaz u Vatikanski muzej. Mi smo planirali da idemo tamo ali nas je odvratila ova kilometarska kolona ljudi koja se peče na 35 stepeni tako da preskačemo. Nastavljamo niz ulicu kojom smo došli i bližimo se najmanjoj državi na svetu!
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Nov 17, 2014 10:56 am

Ulazimo lagano u državu Vatikan na trg Svetog Petra.
Image
Image
Image
Image

Red je takođe velik zato što se pred ulazak u baziliku prolazi kroz skener kao na aerdromu. Iako izgleda da će se dugo čekati, moram da pohvalim organizaciju jer red konstantno ide, gotovo da se ne stoji. :)
Konačno, ulazimo u crkvu Svetog Petra.
Image
Image

Mikelanđelova Pijeta, oko koje se stvaraju velike gužve.
Image

Kupola, misa i lista svih papa :)
Image
Image
Image

Još jedna zanimljivost u ovoj državi jeste švajcarska garda.
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Nov 17, 2014 11:00 am

A onda nazad u Italiju!

U blizini je stanica za Hop On-Hop Off turističke autobuse kojih ima na stotine u celom Rimu! Usput se i nađe po koji autobus prevoznika ATAC.
Image
Image
Image
Image

Tu sam, nažalost, ostao bez baterija. Pošto je bilo kratko putovanje, nisam stavljao rezervne baterije i punjač da bih imao prostora za sve ostalo. Međutim, tu je bio i drugi, stariji, amaterski aparat pa ovoj reportaži još nije kraj, ali će se primetiti razlika u kvalitetu :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Nov 17, 2014 11:19 am

Vraćamo se lagano ka centru večnog grada. Dolazimo do Castel Sant Angelo i tu pešačkim mostom prelazimo preko Tibra. Idemo ka Panteonu i na ručak :)
Image
Image
Image

Pisao sam već o našoj sreći sa Panteonom, prvi put debelo zakasnili, drugi put nam zatvorili ispred nosa, pa je treća sreća!
Image

Do sada nam se hrana svodila na doručak u hotelu a ručali smo i večerali sendviče sa pršutom, sirom i maslinama. Pošto nismo u hotelu da možemo da pripremimo sendviče, otišli smo u italijanski restoran na špagete i lazanje. :)

Posle toga, odlučili smo da prošetamo malo dok nam ne dođe vreme za polazak (sa Terminija u 16:10) i naletimo na Ferrari store! :D
Kao verni navijač Ferrarija u Formuli 1, morao sam da se uslikam unutra, iza mene na slici je bolid iz 1994. godine, neka me neko ispravi ako grešim.
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Nov 17, 2014 11:29 am

I za sam kraj, ostaje putovanje do aerodroma prevoznikom TAM. Ovaj put nas je vozio Mercedes Tourismo. Let nam je bio u 18:55.
Image
Image
Image
Image

Idemo na T2.
Image
Image

Prolazimo pasošku kontrolu i idemo na gejt G11 do kog se pešači oko 10-15 minuta. Imali smo vremena na pretek pa smo malo razgledali po prodavnicama. Opet smo naleteli na Ferrari Store gde sam i kupio duks.

Ubrzo dolazimo do automatskog voza koji ide na svakih 5 minuta.
Image
Image
Image

Let nam je kasnio nekih 10-15 minuta obzirom da smo izašli iz fingera u autobus koji nas je dalje vodio do aviona koji je bio parkiran na otvorenom. Poslednja slika pred odlazak iz Italije, kao i najnoviji Boeing 787 (uslikan telefonom)
Image
Image

Bilo je 4-5 aviona na poletanju ispred nas tako da nam je i to malo odužilo odlazak. Nakon poletanja smo skrenuli ulevo preko grada i zatim istim putem kao u dolasku došli do aerodroma u Beogradu. Usput je sunce zalazilo a mi smo to gledali sa 39000 stopa (oko 12000 metara) :)
Image
Image
Image

THE END. :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod profa_chb » Pon Nov 17, 2014 8:03 pm

Veoma fina reportaža! :) Vidim, i mamička je išla :mrgreen:
Sloba je napisao:na slici je bolid iz 1994. godine, neka me neko ispravi ako grešim.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/776 ... 130127.JPG

Bolid na slici je iz 1997. godine :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Nov 17, 2014 10:03 pm

Ne taj bolid! Ovaj sa točkovima! :mrgreen:

Hvala! :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod cone » Pet Nov 21, 2014 12:28 pm

Odlično si odradio reportažu, Slobo! Puno lepih slika propraćenih objašnjenjima. :)
Rekao bih po svemu viđenom kao da si tamo bio mesec dana, a ne samo na produženi vikend. :wink:
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

PrethodniSledeća

Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju