Logo

Rim 2014

Reportaže članova sa putovanja.

Re: Rim 2014

Postod cone » Čet Avg 14, 2014 12:36 pm

Svaka čast, čika Slobo! :D
Odlične fotografije i jako lepo prezentovano! samo nastavi dalje... 8)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Sponzor

 

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Čet Avg 14, 2014 3:37 pm

Hvala maestro! Ti si video šta nas očekuje u nastavku reportaže koji ću krenuti da pišem kasnije, u toku popodneva. :)

Hvala DraganNish! Mislim da je bolje ići bez agencije jer sam sebi određuješ tempo i određuješ šta te interesuje a šta ne. Jedino što se pred put treba malo informisati o lokacijama koje želiš da posetiš ali sve je po raznim forumima i stranicama dobro objašnjeno pa smo u svakom trenutku znali šta je ispred, koliko koštaju karte, gde se kupuju i tome slično. :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod DraganNish » Čet Avg 14, 2014 5:18 pm

Slobo, iskreno, mislim da je jedno sto vidis na forumima a skroz nesto drugo kad sam dozivis. Uostalom, ko god ima dovoljno godina i para, pravac svet i neka istrazuje :). Evo Italija je jedno od lepsih mesta koje planiram posetiti ali otom potom :).
A recimo odlicno je za smestaj videti i booking.com. Nije da reklamiran ali umnogome pomaze.
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Čet Avg 14, 2014 7:49 pm

Koristili smo booking.com, a to za forume govorim čisto kao izvor nekih osnovnih informacija o mestima gde smo bili, ne kao doživljavanje neke reportaže :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod s215hdh » Ned Avg 17, 2014 8:46 am

profa_chb je napisao:ŠKK? Znači čitam reportažu, sve kul, sve detaljno, preopširno ali zanimljivo, i samo iskoči Dule! :shock: Zamal' da se zadavim s'ovaj 'lebac! Dalje i ne moraš da pišeš o atrakcijama :mrgreen:



Hahahhaha, originalno, Profo, nema sta :D Ja iskocim kada se covek najmanje nada :D

Cika, Slobo, svaka cast za reportazu, podseti me lepo na jedan od mojih omiljenih gradova u svetu gde sam bio, i da bih mogao uskoro opet da ga posetim :D Nisam bio godinu dana, vidim da mi nesto fali :D
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Ned Avg 17, 2014 10:05 am

Hvala! Napravio sam pauzu od nekoliko dana, koja se upravo završava.

DAN DRUGI - I DEO
Po planu se spuštamo metroom na liniji B do stanice Termini. Nakon izlaska iz metroa krećemo niz
Image

Ulica je popularna što se tiče autobusa, pa koristim tu priliku :)
Image
Image
Image
Image

Jedna od veoma lepih zgrada u ovoj ulici:
Image

I autobusko stajalište. Meni je zanimljivo što su za svaku liniju ispisana sva stajališta i uokvireno je stajalište na kom se trenutno nalazite. Ovo je jako dobro za snalaženje jer pre ulaska u autobus možete izračunati koliko stanica idete, obzirom da najave stanica u autobusima nema!
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Ned Avg 17, 2014 10:15 am

Niz ulicu nailazimo na trg Santa Maria Maggiore, ja sam mislio da je na slici istoimena bazilika koja je, međutim, kilometrima dalje... :?
Bazilika je bila zatvorena i sutradan, kad smo odlazili...
Image

Skoro na svakom trgu postoji obelisk kao što je ovaj. Naime, trebalo bi da se u gradu vidi bar jedan obelisk kada stanemo na ovaj trg. Verovatno je to malo teže danas, zbog zgrada :)
Image
Image

Pored ove bazilike je i stanica za Hop On/Hop Off autobuse koji se smenjuju svakih 3-4 minuta.
Image

A tu sam uslikao i Arheobus, koji vozi do antičkog Apijskog puta (Via Appia Antica) čija kaldrma nije menjana od kako je izgrađen. Takođe na tom putu su i brojne katakombe kao i mauzolej Sesiliji Meteli (Mausoleo di Ceccilia Metella)
Image

Pošto sam već napomenuo da je ovo ulica kroz koju prolazi mnoštvo autobusa, nije prošlo puno vremena kad je u moj objektiv uleteo TAM-ov Irizar. :)
Image

Nastavljamo niz via Cavour
Image

I kod metro stanice Cavour (B) prelazimo ulicu i penjemo se uz stepenice...
Image
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Ned Avg 17, 2014 10:20 am

A ta uličica nas vodi do
Image
gde se nalazi istoimena bazilika ("Sveti Petar u lancima") u koju ulazimo
Image
Image

Poznata je ova statua Mojsija, gde je zbog greške u prevođenju, dobio rogove umesto snopa svetlosti. :mrgreen:
Image

A tu su i lanci kojima je sveti Petar bio okovan u Jerusalimu, po čemu je bazilika i dobila ime.
Image

Vraćamo se na via Cavour pa skrećemo levo na via degli Annibaldi koja nas vodi do najpopularnije tačke u Rimu. :wink:
Usput, opet autobusi, mahom Open Top.
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Ned Avg 17, 2014 10:38 am

I stižemo, konačno, do najpoznatije znamenitosti u Rimu: Koloseum!

Inače je pored njega i metro stanica Colosseo (B) tako da se može direktno doći do njega i od železničke stanice, bez pešačke ture koju smo mi napravili. :)

Image

Red za ulaz je dugačak ali brzo ide. Biletarnice se nalaze unutra, u hladovini, tako da nije problem čekati u redu i na 50 stepeni. Ulaz za odrasle je 12 evra, za mlađe od 18 godina je besplatan. Od 18 do 25 godina ulaz košta 6 evra, ali važi samo za građane EU...

Trebalo nam je nekih 15-tak minuta da kupimo karte i da uđemo u ovo prelepo mesto. Slike same govore za sebe tako da neću ništa pisati :)
Image
Image
Image
Image
Image

Sa jedne terase vidimo i Konstantinov slavoluk, u pozadini je ulica gde se parkiraju turistički autobusi a ima ih na desetine!
Image

Sa zemlje
Image

Ulaznice za Koloseum važe i za Rimski forum na koji mi, međutim, nismo otišli zbog vrućine.
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Avg 18, 2014 5:57 pm

Ljudi, bacite neki komentar jer mi ovde povratne informacije najviše znače; šta da promenim, šta da dopišem et cetera :)

Nastavljamo dalje! Od Koloseuma smo se uputili ulicom via del Fori Imperiale (Ulica carskih foruma) koja opravdava svoj naziv. U ovoj ulici se može videti Trajanov, Avgustov i Cezarov Forum. Mi nismo ulazili ni na jedan forum već lagano šetamo ovom ulicom. Inače, ova ulica je bila zatvorena za saobraćaj i pojedine autobuske linije zbog toga menjaju trase. Na stanicama ćete videti da za neke rute piše feriale a za neke festivo. Festivo su ti neradni dani kada se menja režim saobraćaja i na displeju se ispisuje pored broja linije i slovo F, a kod odredišta piše, opet, FESTIVO.

Tu su inače i radovi u toku, gradi se treća, zelena, linija metroa, linija C. Ona će ići iz severnog dela Rima, seći liniju A blizu Vatikana, zatim liniju B kod Koloseuma da bi opet išla ka severu i opet sekla liniju A. Ono što sam uspeo da nađem jeste da se očekuje otvaranje do kraja ove godine, a već imaju i spreman nacrt za četvrtu, liniju D. :)

Image
Image

Cezarova statua
Image

I Trajanova, a u pozadini i njegov forum
Image
Image

Bližimo se i Piazza Veneciji gde se nalazi i prelepa bela mermerna zgrada, Il Vittoriano.
Image
Image
Image

Na platou ispred zgrade se nalazi i večni plamen kao i straža. Tu je i statua Vitorija Emanuela II.
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Pon Avg 18, 2014 6:03 pm

Sa platoa ispred ove predivne mermerne zgrade slikam autobuse na terminusu Piazza Venezia kao i autobuse koji prolaze sam trg.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod dusanman » Pon Avg 18, 2014 7:23 pm

Bravo mlađani dođošu. :)

Šalu na stranu, super je reportaza, opsirna i zanimljiva uz dobre fotke. ;)
dusanman
Član
 
Postovi: 2750
Pridružio se: Pon Feb 06, 2012 6:57 pm
Lokacija: Novi Žednik

Re: Rim 2014

Postod profa_chb » Sre Avg 20, 2014 12:37 am

Fale gole žene! :mrgreen:

Šalu na stranu, super je :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Rim 2014

Postod Sloba » Sre Avg 20, 2014 11:03 am

A i to malo što fali, to profi sreću kvari :D

Idemo dalje, od Piazza Venezia se penjemo poznatim stepenicama ka jednom od sedam brežuljaka Rima, Kapitolu. Na ovom brežuljku se nalazi i Kapitolski muzej gde je smeštena originalna statua vučice, koja je, po legendi, odgajila braću Romula i Rema. Kasnije su se braća sukobila, Romul je ubio Rema i ovaj grad nazvao po sebi; Roma.
Image
Image
Image
Image
Image

Spuštamo se i hvatamo autobus na liniji 40 do Terminija. Već sam napomenuo da je Termini veliko saobraćajno čvorište, pa evo slika sa autobuskog terminala! :)
Image
Image
Image
Image

Prolazimo pored Taxi stajališta i ulazimo u zgradu
Image

Na celoj stanici nisam video nijedan šalter za kupovinu karata, sve se kupuje na automatima. Izvinjavam se zbog mutne slike :oops:
Image

Spuštamo se u podzemlje i hvatamo metro na liniji B do stanice Policlinico i odlazimo u hotel na podnevni odmor i ručak. Već sam pomeuo ove nalepnice na podu, zahvaljujući kojima je lako doći do pravog perona. :)
Image
Obzirom da je bila nedelja, a i Italijani su bili na kolektivnom godišnjem odmoru, trebalo nam je 10-15 minuta da nađemo prodavnicu koja radi, tako da kad naletite na supermarket koji radi, dobro se opskrbite!

U nastavku idemo na drugi deo drugog dana, stigli smo do pola :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Rim 2014

Postod s215hdh » Ned Avg 31, 2014 11:09 am

Odoh i ja sledece nedelje u Rim :)
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

PrethodniSledeća

Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron