Logo

IAA 2016, Hanover, Nemačka

Reportaže članova sa putovanja.

IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Sub Sep 24, 2016 2:05 pm

Dragi Forumaši,

Zahvaljujući sponzorima Sejari d.o.o. iz Beograda, Novatronic iz Novog Sada, VDL Bus & Coach Serbia d.o.o. iz Beograda i kragujevačkom Politek d.o.o., ove godine vas, već tradicionalno, Autobusi.NET izveštava sa najveće evropske fešte posvećene komercijalnim vozilima. Naravno, u pitanju je 66. izdanje IAA Nutzfahrzeuge, koji se godinama održava na sajmištu u Hanoveru. :D

Nakon šest godina odsustva sa velikih sajmova, ja sam se vratio da pojačam ekipu Autobusi.NET, a u narednim danima vas očekuje mnoštvo izveštaja praćenih foto i video materijalom, ali i svojevrsnim kritikama na račun autobusa i proizvođača! :)

IAA_2016_AutobusiNET_baner_1024.jpg

66. IAA u Hanoveru traje od 22. do 29. septembra 2016. godine i sa nemačke strane je bio perfektno organizovan. Iako bismo hteli da ostanemo svih 8 dana na sajmu, mi smo prisustvovali Press danu 21. septembra, što je odlična prilika za fotografije jer nema gužve, i otvaranju 22. septembra. ;)

Naglasak ove godine je bio na urbanoj logistici, automatizaciji i elektromobilnosti. Prisustvovali smo press konferencijama tako da ćemo vam preneti atmosferu i reči čelnika autobuskih proizvođača. :)

Nažalost, vlada opšti utisak da autobuska industrija stagnira dok se kamioni razvijaju sve brže i brže i sve je veći akcenat na smanjenju troškova, a ne na poboljšanju radnog mesta vozačima i pouzdanosti vozila. Međutim, pohvalna je činjenica da se proizvodi sve više ekološki čistih vozila tako da su, u segmentu gradskih autobusa, dominirali autobusi na struju, a veliki proizvođači su ozbiljno pristupili pogonu na gas. Ipak, primetno je odsustvo britanskih, španskih, kineskih i ruskih proizvođača, što ranije nije bio slučaj. ;)

U narednim danima čitaćete, između ostalih, i o sledećem:
    Novi Neoplan Tourliner
    Premijera Iveco Evadys
    Novi SOR NB12 electric
    Solarisu uručena nagrada Bus of the Year 2017
i još mnogo toga... :)
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

IAA 2016, Hanover, Nemačka

Sponzor

 

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod cone » Sub Sep 24, 2016 10:21 pm

Dok ne stignu opširniji izveštaji, pogledajte po neku nasumice odabranu fotografiju. :D
Ovo je enterijer Mercedesove studije Autobusa budućnosti - Future Bus! :)

Image
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Ned Sep 25, 2016 1:10 pm

Ovako izgleda prednja maska novog Tourlinera! Očekuje vas reportaža vrlo uskoro! :D

Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Ned Sep 25, 2016 4:14 pm

IAA 2016: Ideje stigle u Hanover

Portal Autobusi.NET je posetio najveći svetski sajam komercijalnih vozila, IAA u Hanoveru, sa ciljem da zabeleži sva najnovija dešavanja i aktuelne trendove iz sveta autobuske industrije.

Iako je 66. Međunarodni sajam komercijalnih vozila IAA 2016 otvorio svoje kapije za posetioce 22. septembra 2016. godine, ekipa portala Autobusi.NET je sa ostalim akreditovanim novinarima počela obilazak sajma dan ranije. Na ovogodišnju izložbu pod sloganom „Vođeni idejama“, okupilo se oko 2.000 izlagača iz preko 50 zemalja. Svi oni su došli u Hanover da pokažu koliko su daleko odmakli u praćenju trendova budućnosti – alternativni pogoni, autonomno upravljanje, povezanost sa klijentima i praćenje njihove flote, unifikacija sistema napajanja – neki su od vodećih tema ovog sajma. Tako na primer, predstavljeni su brojni modeli sa alternativnim sistemima pogona. Pored autobusa na koje smo se fokusirali, primetan je sve veći broj kamiona i dostavnih vozila koji za pogon koriste električnu energiju. Čitava industrija prolazi kroz „digitalnu transformaciju“, pa se teži ka tome da komercijalna vozila budu povezana i voze autonomno.


Uz lajt-šou i skidanje plavog vela sa autobusa, Rudi Kuhta, direktor prodaje MAN autobuske divizije je novinarima predstavio novi Neoplan Tourliner! :D
Image

Kasnije, u toku dana, Solanž Olševska, vlasnica Solarisa, i Andreas Štreker primili su nagradu Bus of the Year 2017 od predsednika evropskog žirija. :)
Image
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Pon Sep 26, 2016 4:26 pm

IAA 2016: Novi Tourliner spreman za putnike
„Dame i gospodo, eto ga! Novi Neoplan Tourliner je pred vama!“ – započeo je svoje izlaganje Rudi Kuhta, direktor prodaje autobuske divizije MAN.
Iako je 66. sajam IAA u Hanoveru bio pun noviteta, jedna od najznačajnijih autobuskih premijera na septembarskoj fešti nalazila se pod plaštom na štandu MAN Truck & Bus grupe. Pred novinarima na konferenciji za štampu, uz „lajt-šou“, skinut je veo plave boje a ispod njega se ukazao najnoviji Neoplan Tourliner.


Novi Tourliner je konačno vizuelno identifikovan sa nemačkom braćom! :D
Image

Novi kostur apsorbuje dodatnih 50% energije i usklađen je sa novim pravilnikom koji stupa na snagu 2017. godine. :)
Image

Autobus ima manje blatobrane koji su pomogli dodavanju prtljažnog prostora.
Image

Tu je i video! ;)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Uto Sep 27, 2016 6:02 pm

IAA 2016: Iveco sve jači na nemačkom tržištu

Jedna od značajnijih premijera na hanoverskom sajmištu nalazila se i pod brendom Iveco, a novinarima je na press konferenciji svečano otkriven novi međugradski Evadys.

Nakon zahtevnog razvoja i vrlo obimnog testiranja, Pjer Lahut, direktor koncerna Iveco predstavio je javnosti novi Iveco Evadys, autobus koji je namenjen da upotpuni prazninu između prigradskog autobusa Crossway i turističkog autobusa Magelys, koji je prošle godine odneo nagradu Coach of the Year 2016.


Fokus u industriji se lagano prebacuje na međugradske autobuse! :D
Image

Novi Evadys se nudi samo sa dve osovine u dve dužine od 12 i 13 metara, sa maksimalno 59 sedišta. Poseduje Cursor 9 motor Euro 6 norme i isporučuje 400 konjskih snaga i 1700 njutnmetara. :)
Image

Prošle godine je Magelys bio Autobus godine. Osim što su izložili taj autobus, pored njega su izložili i trofej! A eno i mene unutra. :)
Image

Video je pred vama. ;)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Sre Sep 28, 2016 7:16 pm

IAA 2016: Lakši VDL za teži profit

VDL Bus & Coach je u Hanoveru imao tri premijere koje pokrivaju sve frontove – od midibusa na struju, gradskih autobusa do turističkih.

Nakon što je u uvodnoj reči pozdravio sve novinare i prisutnu konkurenciju, direktor VDL Bus & Coach-a Remi Henkemans je odmah prešao na stvar i pohvalio se izuzetno uspešnom poslovnom 2015. godinom pre svega značajnim povećanjem obrta i velikim brojem porudžbina. Celokupna gama vozila VDL Bus & Coach se bazira na ideji optimizacije Ukupnih troškova vlasništva (Total Cost of Ownership), a to se postiže malom masom vozila, smanjenom potrošnjom goriva i niskim troškovima eksploatacije. VDL Bus & Coach kao budućnost vidi električni pogon i uglavnom se forkusira na nultu emisiju izduvnih gasova u javnom prevozu u različitim verzijama vozila u smislu dužina i kapaciteta putnika.


Prisustvovali smo press konferenciji gde nam se obratio Remi Henkemans. :)
Image

Debitovala najmanja Citea od samo 9.9 metara! ;)
Image

I, naravno... :D
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Pet Sep 30, 2016 8:46 pm

IAA 2016: SOR - Lepota je u jednostavnom

SOR je pred publikom na ovogodišnjem izdanju IAA premijerno prikazao novi dizajn koji je uspešno implementirao u niskopodni autobus na baterije.

Iako mnogima antipatičan, dizajn autobusa iz velike češke fabrike ponovo je dokazao svoju lepotu kroz jednostavnost, a novinarima je predstavljen posredstvom Jidžiha Hudija, direktora prodaje fabrike SOR.


Novi NB12 Electric izgleda zaista dobro i ne liči na klasični SOR! :)
Image

I ima jako kul znak na pregradnom staklu koji svetli u više boja! ;)
Image

Kao što ste već navikli... :D
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: IAA 2016, Hanover, Nemačka

Postod Sloba » Sre Okt 12, 2016 12:10 pm

IAA 2016: MAN - Novi motor za nove radne pobede
Kada pogledamo na ovogodišnji nastup MAN-a na hanoverskom sajmu, mogli bismo reći da je autobuski segment prošao bez bitnih novina, izuzev nove game motora.

Osim novog kombija MAN TGE, koji deli platformu sa novim VW Crafterom, i premijere porodice dvanaestolitarskih motora D26, namenjene prvenstveno za dugolinijske autobuse i šlepere, MAN je, u zajedničkom nastupu sa Neoplanom i Volkswagenom, prezentovao više gradskih autobusa, čime je jasno stavio do znanja da gubi interesovanje za "coach" segment, za koji je u ovoj porodici ipak ostao zadužen Neoplan. Primetno je i traženje alternativnih pogona kod gradskih vozila, tako da je glavno mesto na štandu zauzeo zglobni autobus sa pogonom na struju.


Jako lep niskoulazni Lion's City u dužini od 14.8 metara! :D
Image

Odavde dolazi zvuk - gasni motor MAN E2876 zapremine 12.8 litara! ;)
Image

Električni Lion's City G sa petoro vrata! :)
Image

A, naravno, i video! ;)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad


Povratak na Reportaže sa putovanja

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost