Logo

Podzemlje tvrđave Petrovaradina

Predstavljanje gradova članova.

Podzemlje tvrđave Petrovaradina

Postod Iosis » Pon Apr 26, 2010 11:01 pm

Nedelja 25.4.2010.
Bio sam u obilasku sa organizovanom grupom podzemlja Petrovaradinske tvrđave Petrovaradina. Tuneli su ukupne dužine oko 20 km, u četiri nivoa. Mi smo prošli oko 6-7 km dužine i sišli smo do trećeg nivoa koji je otprilike na dubini od 12 metara, u četvrti nismo mogli jer ima vode tako da nije baš prohodan. Pa da počnem sa slikama...

Ulaz kod Jelisavetinog bastiona. Ovaj ulaz je u prvom nivou, koji je inače uglavnom samo puškarnice, a drugi nivo služi za komunikaciju između bedema i puškarnica.
Image

Puškarnica na prvom nivou.
Image

Ovo je bunker u drugom nivou. Pošto je tunel relativno uzak, stražar stoji iza zida i kroz rupu je mogućnosti da ubode kopljem bilo kojeg uljeza koji prolazi kroz tunel.
Image

Sužavanje tunela koji vodi u drugi nivo. Jedino tuneli na prvom nivou su da tako kažem normalne visine, svi ostali su niski i onaj ko ima preko 170 cm visine mora da se sagne da ne bi zakačio glavom. Poslije 5 i po sati pod zemljom mislio sam da ću zauvjek tako pognut da hodam. :D
Image

Neki tuneli nisu ozidani nego su zemljani kao ovaj, sa plafona visi korjenje.
Image


Slijepi tunel, neki su namjerno tako ostavljani da bi se uljezi zbunili, a neki nisu završeni pošto cjelo podzemlje tvrđave nije završeno do kraja.
Image

Tabla sa oznakom nivoa i tunela.
Image

Zemljani tunel koji je počeo da se obrušava.
Image

Zemljani tunel, drugi nivo.
Image

Ovo je jedna od raskrsnica, na plafonu je nego iscrtao pentagram i neke satanističke simbole.
Image

Ventilacija u drugom nivou, a kroz rupu se vidi treći nivo. U prvom i drugom nivou je vazduh čist i svjež kao da niste nekoliko metara pod zemljom, već u tećem nivou je zagužljivije i ima vlage.
Image

Tunel kroz drugi nivo.
Image

Oznaka za nivo i tunel. Ovde se vidi da je drugi (II) nivo / tunel broj 105.
Image

Ovo je jedan od tunela koji treba da zbuni uljeza. Nalazi se u drugom nivou i napravljen je tako da izgleda da se penje i da vodi na prvi nivo, no to je samo obični tunel.
Image

Tuneli koji vode od nivoa do nivoa se nalazi ra raskrsnicama koje su proširene o na kojima je ventilacija kao na jednoj od predhodnih slika ili na raskrsnicama koje izgledaju kao strelica. Bolje se može vidjeti na sledećoj slici.
Image
Dakle dolaziš drugim nivoom tunelom koji je na slici desno, ako hoćeš na treći nivo skreneš u tunel koji je na slici lijevo.

Ovo su jedine spiralne stepenice u podzemlju.
Image

Kroz neke tunele je voda napravila razderotinu u podu.
Image

Image

Šišmiš kojih sam vidio par komada čak na drugom nivou. Par minuta prije nego što ću ovu sliku napravit mi je jedan proletio par centi iznad glave. :D
Image

Ovo je prvi nivo tu smo pravili pauzu, a odavde se vidi Novi Sad, Dunav i put za Kamenicu.
Image

Ulaz u tunel koji vodi do vjerovatno do Dunava, no ne zna se tačno jer je taj tunel u prilično lošem stanju pa tako nije moguće ga istražiti.
Image

To je taj tunel.
Image

Završavamo odmor i krećemo dalje ovim tunelom.
Image

Dolazimo do mjesta u drugom nivou gdje se uz ove stepenice ide na prvi nivo i dolazi do jedne sobe, a suprotno od ovih stepenica je tunel koji vodi u treći nivo.
Image

Ja sam otišao 10-ak metara ka trećem nivou ali naišao sam na vodu i morao sam se vratiti. Djelimično treći nivo je pod vodom, a djelimično je prohodan, jer to je već nivo Dunava pa tako da ima mnogo podzemne vode.
Image

Ovo smo u sobi i mislim da iznad ove sobe bude dance arena na festivalu EXIT.
Image

Ovo je izlaz iz sobe kroz uska vrata, jedva da mačka može da se provuče. A i ljudi su morali da ostave smeća iza sebe.
Image

Okno za miniranje. U to vrjeme mine su zamišljene tako što se ovim oknom spusti vojnik, zapali fitilj vrati se i zatrpa. U tunelu dalje su bačve sa barutom, a iznad tih bačvi je neprijateljska vojska koja se nalazi između 2 bedema. Dalje predpostavljam da zante šta bude sa neprijateljem iznad, BOOM!
Image

Ovo je građevinska oznaka, III nivo i tunel broj 337.
Image

Ovo je jedna od raskrsnica gdje je voda odnjela zemlju oko otvora za ventilaciju. Jer kada se kopalo te raskrsnice su jedna iznad druge ali bio je otvoreni kop koji se služio ujedno i za izvlačenje zemlje na površinu. A po završetku je sazidan svod i ventilacija, a prostor oko ventilacionog otvora napunjen zemljom.
Image

Ovde se vidi konstrukcija tunela. Gledano iznutra ka vani tunela nalazi se cigla koja služi kao oplata i ''drži'' tunel, poslije cigle je glina koja služi kao hidroizolacija i sprečava vodu.
Image

Penjanje ljestvama do tunela koji prolazi ispod kasarne VRS na Petrovaradinu.
Image

Iza ovog poklopca je vojno skladište, koje koristi VRS.
Image

Ploča skladišta.
Image

Još jedan šišmiš.
Image

Treći nivo, koji je jako neprijatan, pod nije završen tako da su cigle ostale razbacane i jako je teško hodati preko njih, plus je vlažno pa ima i blata, tako ili se cigla izvrće, kliže po blatu, a ako stoji u mjestu počneš da se ljepiš. :D
Image

Blato.
Image

Postoji priča da su u nedavnoj prošlosti ušli u tunele 3 vojnika, a neko kaže vojnik i nekoliko tinejdžera, onda su se izgubili i hodali su 5 dana kroz tunele, onda su počeli da kopaju vertikalno rupu, ali pošto su bili na trećem nivou trebali su da kopaju 12 metara. Uspjeli su iskopati oko 3 metra, ali nažolst nisu uspjeli izaći.
Podzemlje tvrđave nikad nije završeno tako da se u tunelima nalazi sa lijeve i desne strane samo otvori u zidovima tunela gdje su trebali biti nastavljeni tuneli, pa tako da je na trećem nivou zbog vlage zemlja ''istekla'' u tunele i tu je visina otprilike metar i tuda smo se jedva provlačili.

Eto to je sve za ovaj put, kada budem opet išao biće još. Jeste da sam se umorio, isprljao, i na lijevu nogu šepam, nije me briga bilo je super i opet ću da idem. :D
Ako neko želi neka mi se javi na pp pa ću da kontaktiram vodiča i da se dogovorim sa njim oko obilaska.
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad

Podzemlje tvrđave Petrovaradina

Sponzor

 

Postod Krle » Uto Apr 27, 2010 8:18 am

Odlicna reportaza! :D
Krle
Profesionalni vozač
 
Postovi: 4986
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 12:55 pm
Lokacija: negde po Srbiji

Postod profa_chb » Uto Apr 27, 2010 1:48 pm

svaka čast :!: ja sam bio tamo daaaavno, i mislim da je bila neka manja tura :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod The Dubster » Uto Apr 27, 2010 6:41 pm

čekao sam jedno 10 min da se otvore sve slike al je vrijedilo.
posebno je vrijedno jer me kao budućeg historičara ovo zanima.
hvala što si ovo podijelio sa nama :D
Korisnikov avatar
The Dubster
Član
 
Postovi: 2344
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 5:33 pm
Lokacija: Somewhere beyond

Postod Iosis » Uto Apr 27, 2010 8:22 pm

Nisam sve uspjeo da slikam, na jednom mjestu na trećem nivou smo našli kosti, ali nisam siguran da li su ljudske ili životinjske. Nisam uspio da ih slikam ostali su se okupili oko njih samo sam ih na tren vidio i nastavili smo dalje.
Kada budem drugi put išao biće opet slika. :D
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad

Postod s215hdh » Sre Apr 28, 2010 7:06 am

Pazi samo da neko tvoje kosti tamo ne nadje :)
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod miljkovac » Čet Mar 01, 2012 7:08 pm

Lepe slike...... :D :lol: :wink:
miljkovac
Član
 
Postovi: 317
Pridružio se: Ned Feb 19, 2012 9:45 am

Postod Kristy » Čet Mar 01, 2012 7:51 pm

Odlične su fotke, posebno ova gde je neozidani deo :)
Ja sam bila pre par godina, ali samo 1km, sećam se da je vodič spomenuo, da prilikom istraživanja pronalaze i životinjske, ali češće ljudske kosti :(
SCANIA!
Korisnikov avatar
Kristy
Član
 
Postovi: 171
Pridružio se: Sre Feb 08, 2012 3:40 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Iosis » Čet Mar 01, 2012 9:58 pm

Jesi to bila sa vodičima od gradskog muzeja ili Ladislavom?

Ja sam bio prije par mjeseci sa vodičom muzeja, ali to je kratko i malo se napravili bezveze sa onim osvjetljenjem koje se nalazi u podu. Dok hodaš svjetlo bukvano bode u oči, nit vidiš kuda hodaš, a i tuneli se slabo vide.
Reče mi da bi ove ili sledeće godine trebali otvoriti Veliki ratni bunar za posjete, bunar je dubok oko 60 metara. Spojit će ga sa muzejom, malo je bezveze što prave novi tunel, al' ajd'...
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad

Postod Kristy » Čet Mar 01, 2012 10:39 pm

Ne znam ko je bio vodič, to smo išli nekoliko razreda sa profesorom istorije, pa je sve on organizovao
SCANIA!
Korisnikov avatar
Kristy
Član
 
Postovi: 171
Pridružio se: Sre Feb 08, 2012 3:40 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Iosis » Čet Mar 01, 2012 10:42 pm

Onda 99% nisi išla sa Ladislavom.
Toliko laži oko jedne mačke...
Ako si vozač, uvjek si kriv, bez obzira na pravila...
Iosis
Član
 
Postovi: 2315
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 2:37 pm
Lokacija: Doboj / Novi Sad


Povratak na Moj grad

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju