Logo

Grad Mostar

Predstavljanje gradova članova.

Grad Mostar

Postod stefandelic » Uto Jan 31, 2012 12:49 pm

Image

Mostar se nalazi na jugu Bosne i Hercegovine, točnije rečeno nalazi se u centru Hercegovine. Gradsko područje (Mostar i njegova okolina) se geografski može opisati kao čvorište sjeverne, zapadne i istočne Hercegovine. Kroz centar grada se proteže kanjon rijeke Neretve pa je Mostar poznat i pod nadimkom "grad na rijeci Neretvi".


Geografski položaj Mostara.
U gradskom području (bivšoj općini) Mostar smještene su tri kotline. Na sjeveru je Bijelo polje, u kojoj je smještena većina sjevernih prigradskih naselja. U središtu je mostarska kotlina, u kojoj je smješten grad Mostar i većina zapadnih prigradskih naselja. Na jugu je Bišće polje, u kojoj je smještena većina južnih prigradskih naselja i mostarska industrijska zona. Bišće polje je lokalni naziv za spomenutu kotlinu, dok se na različitim zemljovidima koristi naziv Mostarsko polje.
Najpoznatija brda oko mostarske kotline su: Hum, Brkanovo Brdo, Galac, Orlovac, Mikuljača, Žovnica, Planinica i Fortica, a sam grad se nalazi na nadmorskoj visini 60-80 metara.[1] Dvije najpoznatije planine koje se nalaze u blizini Mostara su Velež i Prenj. Kroz Mostar teku rijeke Neretva i Radobolja, a u njegovoj bližoj okolici nalaze se: Drežanjka, Buna, Bunica i Jasenica. Mostar je kao i većina hercegovačkih gradova veoma krševit

Izvor: wikipedija.org
Kad će na Balkanu biti dobro?
Kad Slovenac Hrvatu piće plati,
kad se Hrvat i Srbin pobrati,
i kad to Bosanac shvati!
Korisnikov avatar
stefandelic
Član
 
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Apr 23, 2011 8:39 pm
Lokacija: Phoenix (Arizona)

Grad Mostar

Sponzor

 

Re: Grad Mostar

Postod stefandelic » Uto Avg 13, 2013 12:13 pm

Evo da osvjezim temu

Skokovi sa Starog mosta:

Image

Moja ulica:

Image

Pogled na obnovu Saborne Crkve Svete Trojice:

Image

I jedna panoramska slika:

Image
Kad će na Balkanu biti dobro?
Kad Slovenac Hrvatu piće plati,
kad se Hrvat i Srbin pobrati,
i kad to Bosanac shvati!
Korisnikov avatar
stefandelic
Član
 
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Apr 23, 2011 8:39 pm
Lokacija: Phoenix (Arizona)


Povratak na Moj grad

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron