Logo

Pitanja vezana za pravljenje maketa

Samostalno izrađene makete od strane članova.

Postod Igor » Pon Nov 28, 2011 4:26 pm

Cone imao bih jedno pitanje ako nije problem,zanima me kako i od cega mogu da napravim sediste za turisticki autobus? :lol:
Korisnikov avatar
Igor
Član
 
Postovi: 1119
Pridružio se: Uto Sep 20, 2011 4:33 pm
Lokacija: Smederevska Palanka

Sponzor

 

Postod cone » Pon Nov 28, 2011 4:27 pm

mihaelsb je napisao:Oprostite na ot, ali moram se nadovezat, počeo sam pravit neku maketu busa, i nacrtao na kartonu i kad sam iskruľio, pre ruľno je ispao,joą savitljivo, fuj... Mene eventualno zanimaju neki savjeti za pravljenje makete, gdje ima one lepenke za kupit, mislim jel ima u velikim trgovinama poput Kauflanda, Spara i sl. I zanima me joą kako se ta lepenka moľe obojat.

Veliki pozdrav, Mihael.


Savetujem i tebi da prvo probaš da sastavljaš Revell makete, tu se vežba strpljenje, preciznost i osećaj za prostor.

Ako želiš da probaš nešto svoje da napraviš, moraš biti siguran da ti zalogaj nije prevelik i da ćeš to uspeti da uradiš. Mnogi bi voleli da prave savršene makete za dan-dva, ako može. To je rad od više meseci i njemu moraš biti posvećen.

U temama Busmodels i Chubura Customs imaš lepo opisanu tehnologiju izrade konstrukcije makete i kako se postiže njena čvrstoća i čime se postiže boja makete.

U kojim radnjama možeš kupiti karton zavisi od mesta gde živiš, to su uglavnom neke papirnice i knjižare.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod cone » Pon Nov 28, 2011 4:33 pm

Igor je napisao:Cone imao bih jedno pitanje ako nije problem,zanima me kako i od cega mogu da napravim sediste za turisticki autobus? :lol:

To pitaš samo ovako ili si uradio celu maketu autobusa, pa ti samo sedišta ostala? :wink:

Ja sam ih uradio od mekšeg kartona na koji je nalepljena tkanina, pa sam to isekao i savio tako da odgovaraju dimenzijama sedišta u razmeri.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod MILOŠ » Ned Dec 25, 2011 12:23 am

ljudi gde da kupim providnu plastiku kao stakla za maketu,i kako da je zakrivim da izgleda kao pravi vetrobran za bus :?:
Image kao kod ovog busa
MILOŠ
Član
 
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Dec 24, 2011 11:58 pm

Postod profa_chb » Ned Dec 25, 2011 11:45 am

zavisi gde živiš :wink:

u Beogradu imaš Papir Color u Golsfordijevoj, i tu ti tabla PVC-a od 0,5mm dimenzije 35x50cm košta oko 180-200din.

u Novom Sadu imaš NS Grafoprom u Alekse Šantića 72, i tu ti tabla PVC-a od 0,5mm dimenzije 100x70cm košta oko 300din. PVC od 0,3 je nešto jeftiniji :wink:

PVC možeš naći i u nekim ambalažama, ali sve zavisi da li je odgovarajuće debljine i da li ti odgovara parče :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod MILOŠ » Ned Dec 25, 2011 12:01 pm

Hvala profo prolazim svaki dan pored papir kolora tako da cu svratiti i kupiti, ali kako da iskrivim plastiku može li neko postaviti nekoliko slika i šta je sve potrebno od alata
MILOŠ
Član
 
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Dec 24, 2011 11:58 pm

Postod MILOŠ » Ned Dec 25, 2011 12:07 pm

Želeo bih da napravim iko 103 ovaj sa najnovijim branicica ali nemam tehnicke podatke da li bi neko mogao da ih postavi na forum
MILOŠ
Član
 
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Dec 24, 2011 11:58 pm

Postod profa_chb » Ned Dec 25, 2011 1:07 pm

što se tiče tehničkih karakteristika IK103, sve imaš na ikarbusovom sajtu, dužina, širina, visina, visina poda, međuosovinsko rastojanje, prepusti, itd... neke stvari moraš i sam da izračunaš putem proporcija, a neke i odokaivno da odrediš. moj ti je savet da pre početka izrade odrediš koju razmeru želiš da radiš, koliko detaljno (sa ili bez enterijra, elektronike, delova koji se pomeraju, itd), a onda i da napraviš tehničku dokumentaciju. tek kada sve isplaniraš, onda skalpel u ruke :wink:

što se tiče oblikovanja plastike, to se radi vakumiranjem, o tome ti cone može više reći :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod cone » Pon Dec 26, 2011 4:05 pm

Ja sam napravio svoju Vacuum Forming mašinu. To je kutija koja sa jedne strane ima odvod za usisivač koji stvara vakuum, a od gore ima rupice na koje se postavi model čiji oblik želimo da dobijemo. PVC se zagreva fenom dok se ne opusti i tada se uključuje usisivač. Vakum odvlači sav vazduh i tesno pripija PVC uz model.

Kako da napravite sebi spravu za Vacuum Forming, pogledajte ovde.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod MILOŠ » Čet Jan 05, 2012 5:01 am

ljudi od cega su su sipke na maketama , šta stvljate preko stepenika maketa gradskog autobusa jer su setepenici od onih metlnih limova i sta stvljate preko podova maketa , dali neko ima tehencike podatke krova ik 103 jer ih na sajtu ikarbusa nema :cry:
MILOŠ
Član
 
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Dec 24, 2011 11:58 pm

Postod profa_chb » Čet Jan 05, 2012 10:45 am

šipke su od žice, a na stepenice se lepi folija koju prethono izgrebeš nečim ne preterano oštrim :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod Mickey » Čet Jan 05, 2012 4:10 pm

MILOŠ je napisao:ljudi od cega su su sipke na maketama , šta stvljate preko stepenika maketa gradskog autobusa jer su setepenici od onih metlnih limova i sta stvljate preko podova maketa , dali neko ima tehencike podatke krova ik 103 jer ih na sajtu ikarbusa nema :cry:


sve dimenzije koje ne mozes da nadjes, pokusaj sam da izmeris, ili jednostavno improvizuj (trudeci se da to bude verno originalu sto je moguce vise)
Mickey
Član
 
Postovi: 3164
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:30 pm
Lokacija: Beograd

Postod profa_chb » Čet Jan 05, 2012 5:04 pm

kaži mi model i godište ikarbusa, i meru koja ti treba, znam ih skoro sve :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod cone » Pet Jan 06, 2012 3:30 pm

Molim vas, nemojte ovu temu zagušivati trivijalnim pitanjima. Ako želite konkretan odgovor, postavite konkretno pitanje.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Igor » Pon Feb 06, 2012 8:30 pm

Zamolio bi samo nekog da mi da dimenzije berkhofa axiala 70 troosovinca kao sto ima Severtrans Sombor.
Korisnikov avatar
Igor
Član
 
Postovi: 1119
Pridružio se: Uto Sep 20, 2011 4:33 pm
Lokacija: Smederevska Palanka

PrethodniSledeća

Povratak na Makete u samogradnji

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron