Logo

Pitanja vezana za pravljenje maketa

Samostalno izrađene makete od strane članova.

Pitanja vezana za pravljenje maketa

Postod profa_chb » Pet Avg 05, 2011 9:59 am

Dragi članovi, ako želite da napravite maketu, savetujemo vam da prvo raščistie sve nedoumice. Pre početka izrade se raspitajte o materijalima, razmerama, tehnologijama, tehničkim podacima, itd. Sve što vas zanima potražite u ovoj temi. Ukoliko ne nađete šta ste tražili, slobodno postavite pitanje i neko će vam odgovoriti.

Želimo Vam srećan rad :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Pitanja vezana za pravljenje maketa

Sponzor

 

Postod cone » Sre Avg 31, 2011 8:53 am

adakale je napisao:Bok

Ja sam David iz Slovenije i se svim izvinjavam zbog toga jer neznam dobro pisati i govoriti u vašem jeziku. Moj hobby su plastične makete u mjerilu 1:24 i radim samo kamione i avtobuse od firme Revell (Njemačka) i Italeri (Italija). Sada ko imam dovoljno vremena sam htio početi sa TAM avtobusom "harmoniko" ili "zgibnik" (neznam kako vi kažete), pa ga nemogu nigdje dubiti jer jih u Sloveniji nema više. One ljudi koje sam pitao ne znaju ni za jednoga tako da vas molim za pomoč dali znate ako još gdje postoji koji ovas bus samo za slikanje zbog makete. Tražim ovaj model na sliki ili bilo koji, važno je da je avtobus zgibnik:

Image

Image

Image




David
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod SGB » Ned Sep 18, 2011 5:54 pm

Kolega Profo, od kog materijala si radio pneumatike na IK-201?
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Postod profa_chb » Ned Sep 18, 2011 6:09 pm

pneumatici su conetova tehnologija, pravio ih je neki vulkanizer, po conetovim instrukcijama :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod Mickey » Ned Sep 18, 2011 8:51 pm

ja sam moje pravio tako sto uzmem tockove od neke igracke, pa onda to oblozim unutrsnjom gumom za bicikle, kako bi dobio zeljene dimenzije... ili napravi kolutove do spera ili sl (ali treba da budu bas pravilni) i onda oblozi gumom.... samo moras da stavis rartkapne onda, jel felne nisam (ni probao) radio
Mickey
Član
 
Postovi: 3164
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:30 pm
Lokacija: Beograd

Postod SGB » Ned Sep 18, 2011 9:13 pm

Hvala, Profo. :wink:
Mickey, dobra ti je ideja, taman mi dobro dodje, posto sam moje tockove pravio od kolutova kartona 2mm, pa ih posle slepljivao jedne uz druge(tamo gde nisam koristio gotove, od igracaka), i onda ih mazao farbom, ili u amaterskom izdanju markerom. To sto si ti radio ja mogu da uradim na ovim kartonskim, samo da smanjim dimenzije kartona, tako da mi obloga od gume "dotera" do zeljene dimenzije.
Hvala puno na ideji, da znas da mi je "legla".
Mozda budem kasnije postavio jos neka pitanja, nadam se da necu dosaditi iskusnijim kolegama. :D
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Postod profa_chb » Pon Sep 19, 2011 9:11 am

pitaj do mile volje, tome služi ova tema :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod Mickey » Pon Sep 19, 2011 9:36 pm

e, samo vodi racuna, posto guma steze, tako da ako tockovi nemaju cvrstinu, onda ce se deformisati i nece vise biti kako treba okrugli!
Mickey
Član
 
Postovi: 3164
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:30 pm
Lokacija: Beograd

Postod cone » Sre Sep 21, 2011 2:18 pm

Ovo je bio moj oproban način kako da pravim točkove u dimenzijama koje meni odgovaraju i u broju koji meni treba.

I ja sam ranije koristio točkove sa nekih starih igračaka, ali sam tako mogao da sastavim jednu ili dve makete.

Kad sam odlučio da sam pravim svoje točkove, pravio sam ih od hamera, po ovoj šemi na slici.

Image

Nacrta se točak, a iz njega kraci širine točka koji se nakon isecanja savijaju da formiraju valjak. Ispunu sam pravio od stiropora koje sam isecao u kolutove. Taj stiropor je praktično branio da se ceo točak zgužva.

Za osovine sam koristio drvene olovke, i njih sam zalepio sa unutrašnje strane. Točak sam zatvorio tako što sam prstenom od kartona formirao zadnji (unutrašnji) deo točka koji sam zalepio za savijene krake (trouglovi na kracima). Za sam kraj, od hamera ili crnog papira sam isekao trake i zalepio po obimu papira i tako dobio gazeći sloj točka.

Ovako napravljeni točkovi su dobro radili posao, a sama tehnika izrade je obezbeđivala da se oni dosta precizno kotrljaju. Ovom tehnikom sam napravio oko 50 maketa.

Na ovoj slici vidite maketu sa takvim točkom.

cone je napisao:Image
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Mickey » Sre Sep 21, 2011 9:41 pm

Cone je pravi profesionalac, ovakvim postovima to samo potvrdjuje ;)
Mickey
Član
 
Postovi: 3164
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:30 pm
Lokacija: Beograd

Postod SGB » Sre Sep 21, 2011 11:31 pm

Cone, hvala na detaljnoj skici i obrazloženju. Po tvom iskustvu, ako bih kombinovao tvoju i Mikijevu tehnologiju, da na ispunu od stiropora i sa nosačem osovine kako si ga predstavio "nabacim" gumenu oblogu, kako misliš da bi se to ponašalo? Tj. možda je bolje pitanje kako guma i stiropor "rade" zajedno kada su zalepljeni... Ne gine mi otvaranje improvizovane "laboratorije za materijale" na tavanu. :D
Šalu na stranu, hvala svima još jednom na idejama, tema je stvarno pun pogodak.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Postod Mickey » Čet Sep 22, 2011 5:59 pm

ako planiras da navuces gumu preko tocka, onda je stiropor previse slab (mozda stirodur, al opet nisam siguran), ako planiras da oblozis, onda je odnos ok... sad, pazi kojim lepkom lepis zbog stiropora (jer se topi)
Mickey
Član
 
Postovi: 3164
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:30 pm
Lokacija: Beograd

Postod SGB » Čet Sep 22, 2011 6:38 pm

Uh, dobro si me podsetio za topljenje stiropora, hvala. Možda probam sa varijantom da obložim gumom, ali da sam lepak ne ide na stiropor, nego da "opkolim" stiropor gumom. Uglavnom, da ne bude da mnogo pričam, a ne radim ništa, :D sledeće nedelje ću imati malo više vremena, pa ću početi da eksperimentišem, a rezultate ću prezentovati ovde. Do tada mi možda još nešto padne na pamet.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Postod cone » Pet Sep 23, 2011 9:15 am

Da, što se tiče lepka i stiropora (ili stirodura), treba izbegavati lepkove na bazi acetona kao što su OHO i slični.

Treba koristiti za tu primenu lepkove kao što je ovaj, što mi maketari zovemo "drvofix"... :D

Image

Ako već pričamo o gumama, najbolja varijanta je ta da nađete nekog gumara. Ja sam ga našao na pijaci. Njihove tezge prepoznajete po sitnoj gumenoj galanteriji za kuhinje, kupatila i ostalo. Pitao ga da li bi napravio kolutove od gume po dimenzijama koje sam odštampao na papiru, da je guma srednje tvrdoće. Čovek je pristao, i ja mu platio sledeće nedelje kad je došao na pijacu i doneo mi gume.

Naravno, da biste to uradili, morate se odlučiti na veći broj guma, jer čovek pravi alat za to i neće vam uraditi za 6 guma. Možda i hoće, ali će vam to dobro i naplatiti!

Ja sam uvek naručivao 100 guma po turi i to me koštalo oko 15-20 din po gumi.

Onda vam jedino preostaje da date akcenat na izradu felni.
U nekim od ovih mojih tema Busmodels možete da vidite kako sam njih radio.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Mickey » Pet Sep 23, 2011 6:18 pm

ali, moram da naglasim da ako trazis u radnji "drvofix" dobices bas to- lepak za drvo, bele boje koji je providan (mutno) kad se osusi, ali ako trazis momentfix, dobices bas ono o cemu je cone pricao ;)
Mickey
Član
 
Postovi: 3164
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:30 pm
Lokacija: Beograd

Sledeća

Povratak na Makete u samogradnji

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost