Logo

Tahografi

Sve o neophodnim zakonima u prevozu, sabraćaju, neophodne dozvole, atesti, dokumentacija za tahografe i ostala tematika vezana za zakonodavstvo i propise.

Tahografi

Postod volvos » Uto Feb 12, 2008 9:25 pm

Tahograf je merni uredjaj koji sluzi za pracenje rada vozila i vozacke posade.On meri i zapisuje vreme rada,predjeni put i ostvarene brzine.Podaci se mogu videti na instrument tabli i na listicu na kojem ih merni uredjaj ispisuje.Upotreba ovih uredjaja je obavezna na vozilima preko 3,5 t nosivosti i autobusima preko 8 sedista.
Tahografi se prvi put ugradjuju u nemackom zakonu o bezbednosti saobracaja 1952.godine za sva vozila preko 7,5 tona nosivosti.
U novije vreme su postale popularne mahinacije na radu tahografa,pa se zbog toga sve vise koriste digitalni tahografi na kome ce to biti nemoguce raditi.Tahografi koji ce se koristiti tkz CIP Karticom se nazivaju digitalni a stari sa listicem ANALOGNI.Digitalni tahografi podatke cuvaju u samoj kartici i samom tahografu,a podaci mogu da se cuvaju i 365 dana unazad.U eu je od 5.8.2006. stupilo na snagu da sva vozila koja izadju iz fabrike moraju imati diitalne tahografe,a od 2010 sva vozila preko 3.5 t.
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Tahografi

Sponzor

 

Postod Milanche » Uto Feb 12, 2008 9:55 pm

Evo jedne prezentacije profesora Vladimira Momčilovića, baš o tahografima!
http://www.turboupload.com/download/PK0 ... omplet.pdf
Milanche
Član
 
Postovi: 713
Pridružio se: Pet Feb 08, 2008 2:54 am
Lokacija: Niš

Postod s215hdh » Čet Feb 21, 2008 5:37 pm

Evo izgled zute trake koju Austrijanci ne priznaju vise

Image
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod volvos » Sub Feb 23, 2008 3:35 pm

Sloba je danas konacno pred clanovima komisije polozio za D kategoriju,sada je na red,kako se ispunjava tahograf listic,a tu je stariji kolega zvani Setra

Image
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod Sloba » Ned Feb 24, 2008 9:50 am

volvos je napisao:Sloba je danas konacno pred clanovima komisije polozio za D kategoriju,sada je na red,kako se ispunjava tahograf listic,a tu je stariji kolega zvani Setra

Image

Dule, nisam li rekao da je džapanje cigara u mom busu zabranjeno? :twisted:
Inače, na busu samo što ne otpade šoferka leva, toliko se odvojila da kad sam vozio poslednji krug vozio ispod 20 :evil: .
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod s215hdh » Pon Feb 25, 2008 12:01 pm

Postoji vise vrsta tahografa, tj listica. Posto jednodnevni listici koji se svaki dan pisu, i moraju se cuvati 17 dana sa sobom, a u roku onda od 17og do 21og dana moraju se staviti zajedno sa putniim nalogom u arhivu firme, i cuvati 2 godine. Postoje i sedmodnevni listici, to je spojenih 7 taho listica i onda se automatski menja svaki dan. Mi smo to u autoskoli koristili, po meni bez veze. Ali ajd.

Na taho listic se upisuje prvo ime i prezime vozaca, pa pocetna stanica, krajnja stanica, datum, registarska oznaka vozila i onda postoje dole 3 crtice, gornja ostaje prazna, na srednju se pise pocetna kilometraza, pa kad se voznja zavrsi na liniju iznad se upise krajnja kilometraza i dole na trecu se upise razlika, jer je i predjeni put bitan, posto je dozvoljeno preci maksimalno 500 kilometara dnevno ili upravljati 8 sati vozilom. U kontinuitetu je dozvoljeno sada po novom 4,5 sata voznje (umesto ranije 5) pa pauza od 45 minuta (ranije 30 minuta) i onda nastavak voznje.
Ako idu dva vozaca, oba vozaca odmah pisu svoje listice i oba se stavljaju. Vozac koji vozi, njegov listic ide u donji pregradak ovom ispisanom stranom ka dole a u drugi gornji pregradak ide listic drugog vozaca i njemu se pise pauza dok ovaj drugi vozi.
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod s215hdh » Pet Apr 18, 2008 6:30 pm

Ma maltretiranja... sad svi traze trake od zadnjih mesec dana, budale, mjku im njihovu... Ako jedan dan ne radis, moras ili da nosis traku u autobus da ti se crta pauza, ili potvrdu od firme za sve dane koje nisi vozio. I sada nemam pametnija posla nego na slobodne dane da nosim da mi se crta pauza. A ja recimo koji vozim redje sada preko smestra, gde da nadjem budalu kojoj 13 dana stoji prazan bus i ne ide nigde. Onda svaki put pred put moram da idem u centralu firme da uzimam potvrdu koliko nisam vozio da imam pravdanje sto nemam listice, ako idem sa crvenom, ako idem sa sivom moraju mi to od dole nositi... Ma maltretiranje, inace odmah 2600 evra kazna, a u francuskoj za to isto po 8-9000... uzas
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod volvos » Sub Sep 27, 2008 2:12 pm

Da li neko zna,da li igla crta na listic ako ne radi km/sajla to jest ako ne pokazuje brzinu
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod Stefan Bgd » Sub Sep 27, 2008 4:35 pm

Da,na nekim busevima se desi da crta kilometražu na listić iako je tahograf ne ispravan.
Mada postoji mogućnost da ponekad ni ne crta.Sve zavisi od tahografa.
Fandjo Bgd,autobusi su zakon!!!
Korisnikov avatar
Stefan Bgd
Student mašinstva
 
Postovi: 13028
Pridružio se: Pon Mar 03, 2008 11:58 am
Lokacija: Beograd,Bezanijska kosa

Postod sasa-74 » Sub Sep 27, 2008 10:02 pm

s215hdh je napisao: gde da nadjem budalu kojoj 13 dana stoji prazan bus i ne ide nigde.


:shock: :mrgreen:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod s215hdh » Sre Okt 01, 2008 11:32 pm

sasa-74 je napisao:
s215hdh je napisao: gde da nadjem budalu kojoj 13 dana stoji prazan bus i ne ide nigde.


:shock: :mrgreen:


Hahahaha, gde si to citao pa nasao :) Tebi stoji iz opravdanih razloga :)
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod s215hdh » Sre Okt 01, 2008 11:34 pm

volvos je napisao:Da li neko zna,da li igla crta na listic ako ne radi km/sajla to jest ako ne pokazuje brzinu


Mani nije crtao jednom jer nije dobro legao a pokazivao je brzinu... Misli da bi trebalo da crta, mada ne znam... Sasa sigurno najbolje zna
s215hdh
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5598
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 5:47 pm
Lokacija: Negde po svetu

Postod sasa-74 » Čet Okt 02, 2008 9:28 am

pa igla pise kao da stojis u mestu :wink:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod choksi » Čet Okt 02, 2008 2:44 pm

Ako ne pokazuje brzinu moguće je da piše, ali ako pokazuje brzinu,a ne vrti kilometražu ili sat onda ne piše.
choksi
Član
 
Postovi: 339
Pridružio se: Ned Sep 14, 2008 6:13 pm

Postod petar » Ned Okt 05, 2008 4:13 pm

TRI IGLE IMAJU KOLIKO JA ZNAM

1.MERAC BRZINE KRETANJA
2.PREDJENOG PUTA ILI KILOMETRAZA
3.I RADNI SATI TJ,RADNO VREM

MEHANIZAM RADI STALNO PA CAK NAPRIMER DA VOZILO STOJI 24 SATA SVA TRI TRAGA CE OSTATI

KADA SE UDOSTVRUCE LINIJE ONDA JE TO POKAZATELJ DA JEDNODNEVNI TAHO-LISTIC STOJI U SATNOM MEHANIZMU TJ.TAHOGRAFU VISE OD 24 H
Korisnikov avatar
petar
Član
 
Postovi: 1388
Pridružio se: Pon Mar 03, 2008 6:31 pm
Lokacija: PRIBOJ

Sledeća

Povratak na Zakonodavstvo i papiri

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost