Logo

Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Sve o neophodnim zakonima u prevozu, sabraćaju, neophodne dozvole, atesti, dokumentacija za tahografe i ostala tematika vezana za zakonodavstvo i propise.

Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Sub Jun 24, 2017 5:59 pm

Motorna vozila za prevoz lica, koja osim sedišta za vozača imaju više od 8 sedišta Za obuku je potrebna lična karta, lekarsko uverenje, posedovanje vozačke dozvole C kategorije najmanje 2 godine i navršene 23 godina. Obuka se sastoji od 7 časova teoretske obuke i 10 časova praktične obuke. Teoretski ispit se polaže po završenoj teoretskoj obuci. Sa navršene 24 godine kandidat stiče pravo da izađe na praktični ispit.
Kandidati koji poseduju vozačku dozvolu D1 kategorije ne vrše teoretsku obuku već samo praktičnu od 7 časova i polažu teoretski i praktični ispit za vozače D kategorije.
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Sponzor

 

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Sub Jun 24, 2017 6:00 pm

Poligonske radnje
ZAUSTAVLJANJE VOZILA NA PERONU, RADI IZLASKA I ULASKA PUTNIKA I POLAZAK SA PERONA

Izvodi se prema situaciji na slici. Kandidat se vozilom iz položaja „1”, kreće hodom unapred do položaja „2”, gde se zaustavlja, pri čemu prednji točkovi vozila ne smeju preći oznaku prostora, odnosno ivičnjak perona i u tom položaju vrši otvaranje i zatvaranje vrata za putnike. Nakon zatvaranja vrata, kandidat se vozilom kreće hodom unazad do položaja „1”, a zatim hodom unapred nastavlja kretanje.
Prikačeni fajlovi
zaustavljanje-vozila-na-peronu-radi-izlaska-i-ulaska-putnika-i-polazak-sa-perona.jpg
Obuka vožnje poligon
zaustavljanje-vozila-na-peronu-radi-izlaska-i-ulaska-putnika-i-polazak-sa-perona.jpg (12.04 KiB) Pogledano 5819 puta
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Sub Jun 24, 2017 6:01 pm

ZAUSTAVLJANJE VOZILA NA AUTOBUSKOM STAJALIŠTU, RADI IZLASKA I ULASKA PUTNIKA I POLAZAK SA AUTOBUSKOG STAJALIŠTA

Izvodi se prema situaciji na slici. Kandidat se vozilom iz položaja „1”, kreće hodom unapred do položaja „2”, gde se zaustavlja, pri čemu se celim vozilom nalazi u polju autobuskog stajališta i u tom položaju vrši otvaranje i zatvaranje vrata za putnike. Nakon zatvaranja vrata kandidat vozilom, hodom unapred, nastavlja kretanje.
Prikačeni fajlovi
zaustavljanje-vozila-na-autobuskom-stajalistu-radi-izlaska-i-ulaska-putnika-i-polazak-sa-autobuskog-stajalista.jpg
Poligonska radnja
zaustavljanje-vozila-na-autobuskom-stajalistu-radi-izlaska-i-ulaska-putnika-i-polazak-sa-autobuskog-stajalista.jpg (12.47 KiB) Pogledano 5819 puta
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Sub Jun 24, 2017 6:05 pm

Da li se neko obučava trenutno ? :)
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod sanos_a » Ned Jun 25, 2017 9:41 pm

ja sam zavrsio obuku kao i polaganje u petak, ali kod nas u MKD nije kao kod vas u SRB :wink:
Image
Prof. Dr. Sanos Avtobusovski redoven profesor na univerzitetot AUTOBUSI.NET
sanos_a
Član
 
Postovi: 10974
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:40 am
Lokacija: Kocani Makedonija

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod mix5201 » Ned Jun 25, 2017 9:53 pm

Ja sam nedavno položio za D kategoriju i ostvario sebi san. :) Podigao sam dozvolu, i dobio sam D1, D1E, D i DE kategorije uz to.

Prvi deo praktičnog (poligon) je bio baš takav kako je gore opisan, baš lagano (i pre početka vožnje spremi se i ubaci listić u tahograf i pregleda autobus, logično). Potom sam vozikao po gradu (navodi ispitivač sve vreme) u dužini od oko 10 kilometara i u trajanju tu do sat vremena čini mi se. Koliko se sećam, granica je 15 negativnih poena za "sitnije greške" (skretanje, reagovanje na upravljač, promena trake i slično, što nikog bitno ne ugrožava) i to policajac boduje u zapisniku (koji sadrži oko 60 stavki), što mislim da je sasvim tolerantno. Nisam imao nekih većih problema pri obuci i polaganjima, bus mi je bio dobar, tako da sam iz prve sve položio.

Moj neki savet svim mlađima koji planiraju da se nađu na polaganju je samo da lagno voze, bez žurbe i nervoze zbog komisije (a i generalno nekada kasnije bi umesto komisije bio neki drugi putnik, isto se hvata) ili toga što biste nešto sporijom vožnjom napravili kolonu ko na nekoj svadbi, i ispoštuju i slede signalizaciju i dr. pravila (kako i na tom ispitu, tako i u budućnosti) i ne bi trebalo da imaju nekih poteškoća.
Korisnikov avatar
mix5201
Član
 
Postovi: 809
Pridružio se: Pon Sep 16, 2013 11:04 pm

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod gospodin dzo » Pon Jun 26, 2017 3:07 pm

Pre svega cestitke Mico legendo :D
Hoces je koristiti ili...?
I ja cu uskoro upisati,pa cu Vam preneti i moje utiske..
Nego,cuo sam da se uz D dobija i DE iako nemas polozeno za E,sto je za mene sok,ne mora da znaci to sto si polozio za bus da znas da teras prikolicu :P
Cuvam i usvajam zensku decu od 17-18 leta,po mogucstvu sa stranim drzavljanstvom :mrgreen:
gospodin dzo
Profesionalni vozač
 
Postovi: 4772
Pridružio se: Pon Dec 27, 2010 9:39 pm
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod mix5201 » Pon Jun 26, 2017 7:08 pm

Hvala, Džo! Ne znam, ništa još nisam rešio (bavim se nekim drugim aktivnostima trenutno, možda ću da apliciram za GSP).
Meni se dogodilo slučaj kada sam menjao dozvolu da pored CE i DE kategorije ne postoji upisana BE kategorija. Kako to, nije mi jasno (nisam uspeo da saznam po preuzimanju, jer kada sam vadio i podizao, vladao je takav haos u SUP-u (menjale su se stare dozvole, sve na jednom šalteru) da se sat vremena čekalo samo da se preuzme dozvola). Apsurd.
Sa srećom, verujem da će ti biti zabavno. :)
Korisnikov avatar
mix5201
Član
 
Postovi: 809
Pridružio se: Pon Sep 16, 2013 11:04 pm

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod gospodin dzo » Pon Jun 26, 2017 7:28 pm

Mico,
Meni se nesto slicno desilo i isao sam da se zalim u Ljermontovoj, i izdali su mi novu za 24 h...
Nemoj gubiti kategoriju zbog njihovih gluposti..
Cuvam i usvajam zensku decu od 17-18 leta,po mogucstvu sa stranim drzavljanstvom :mrgreen:
gospodin dzo
Profesionalni vozač
 
Postovi: 4772
Pridružio se: Pon Dec 27, 2010 9:39 pm
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Uto Jun 27, 2017 2:56 pm

Cestitam Mico i srecno u daljim planovima,sa svim se slazem sto si naveo u vezi obuke :)
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod mix5201 » Uto Jun 27, 2017 9:49 pm

Hvala vam mnogo, momci!

Uopšte mi nije palo na pamet da bi mogla biti neka greška. Pozabaviću se s time. :)
Korisnikov avatar
mix5201
Član
 
Postovi: 809
Pridružio se: Pon Sep 16, 2013 11:04 pm

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod Lasta Obrenovac » Sub Jul 01, 2017 12:50 am

zvonkoman je napisao:Da li se neko obučava trenutno ? :)

Položio sam za CE pre 15ak dana ali nmg da se ubacim nigde svi traze iskustvo a j b g mora se početi negde. Jel zna neko jel ima neki konkurs za početnike bar za manji kamion, hoću da se ispraksam za bus. Sledeće godine ću moći za D jer tad punim 24 i 2 godine C :).
Image
Lasta Obrenovac
Član
 
Postovi: 1268
Pridružio se: Ned Jun 15, 2014 11:05 am
Lokacija: Obrenovac

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Sub Jul 01, 2017 12:55 am

Pa probaj ko nocni vozac u brzoj posti jeste nocni rad i voznja ali je dobar pocetak sto se tice iskustva voznje kamiona,mnoge znam koji su tako poceli da rade koju su hteli da voze kamione kasnije autobuse :) srecno
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod Lasta Obrenovac » Sub Jul 01, 2017 12:58 am

Hvala na savetu , moraću na pogibiju tamo :D.
Image
Lasta Obrenovac
Član
 
Postovi: 1268
Pridružio se: Ned Jun 15, 2014 11:05 am
Lokacija: Obrenovac

Re: Obuka vozača za D1 i D kategoriju(minibus,autobus)

Postod zvonkoman » Sub Jul 01, 2017 1:03 am

Jeste,jos istovaras i utovaras robu ne sam vec momcima u centralnom magacinu u Beogradu..Plata je krece od 28000 do 35000 zavisi od poste,ali leti vreme a i rutina za voznju :)
zvonkoman
Član
 
Postovi: 276
Pridružio se: Ned Jun 05, 2016 11:16 am
Lokacija: Čacak

Sledeća

Povratak na Zakonodavstvo i papiri

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost