Logo

Kocnice i usporivaci

Sve rasprave vezane za tehniku, za autobuse, naravno.

Re: Kocnice i usporivaci

Postod miham » Sre Apr 19, 2017 11:34 am

Tihomir :) je napisao:Михаме мислим да грешиш. Нисам неки експерт али ту рачунари прате параметре и чим се очита пређена брзина која је већа од дозвољеног одступања које возач постави (кораци су ваљда 2,5 и 10км/ч) возило само активира ретардер и мислим да то ради само када је темпомат активиран.


Ne,evo ti konkretan primjer na irizaru kojeg sam licno vozio..

Image

Vidis da na rucici retardera/intardera imas dugme,vozis 60-70-80,stisnes dugme,cim predje zadatu vrijednost sam se pali i vrace ispod,usporava..tempomat ne moze da uspori autobus nizbrdo osim ako nije vezan sa retarderom..
miham
Mehaničar
 
Postovi: 3258
Pridružio se: Ned Dec 12, 2010 10:52 pm
Lokacija: Niksic,Montenegro

Re: Kocnice i usporivaci

Sponzor

 

Re: Kocnice i usporivaci

Postod Tihomir :) » Sre Apr 19, 2017 3:17 pm

Нигде нисам рекао да темпомат успорава, рекао сам само да су повезани у раду.
Ја имам Сканију 580 са ретардером и нема то дугме али има прекидач као овај поред ручице, можда је само другачије везано. Мрзело ме је да пишем али мораћу сада. Мислио сам на то да када задаш брзину темпоматом 80 на сат, возиш возиш возиш и долази низбрдица возило само добија убрзање и ту се ретардер аутоматски активира да би одржао брзину коју си задао.

Сад ме занима шта ако му поставиш лимит на 80 преко тог дугмета и наставиш да држиш гас?
Tihomir :)
Član
 
Postovi: 554
Pridružio se: Čet Jul 05, 2012 4:27 pm
Lokacija: Kursumlija

Re: Kocnice i usporivaci

Postod Zet109 » Sre Apr 19, 2017 3:22 pm

Ljudi dragi, taj gumb na ručici kad se stisne aktivira najjači stupanj retardera. Autobus nemora imat ni tempomat niti ništa! Tako imaju Mercedesi u Autotroleju.
MAN kann.
Korisnikov avatar
Zet109
Član
 
Postovi: 439
Pridružio se: Sub Maj 07, 2016 10:56 am

Re: Kocnice i usporivaci

Postod miham » Sre Apr 19, 2017 4:30 pm

Ovo dugme pored rucice ukljucuje/iskljucuje varijantu da ti se pali retarder prilikom stiskanja nozne kocnice..a ovo dugme na rucici kod ovog autobusa funkcionise tako sto idem 70 i stisnem dugme,on sam kad inercijom predje tu brzinu pali retarder i spusta ga na mozda 65 i sve tako..sve to bez diranja tempomata..a ja sam ga koristio samo na dugackim nizbrdicama,cim osjetim priliku da mi ne treba pomoc retardera stianem opet dugme i ono se deaktivira..i nije najjaci stepen,nego normalno usporava dok ne spusti brzinu..princip se vjerovatno razlikuje od modela do modela..
miham
Mehaničar
 
Postovi: 3258
Pridružio se: Ned Dec 12, 2010 10:52 pm
Lokacija: Niksic,Montenegro

Re: Kocnice i usporivaci

Postod Djole Pevcanin » Sre Apr 19, 2017 8:29 pm

Hvala svima na pojašnjenju :)
Zabaranjena je upotreba mojih fotografija u bilo koje svrhe bez moje saglasnosti.
Image
Korisnikov avatar
Djole Pevcanin
Član
 
Postovi: 867
Pridružio se: Sre Okt 26, 2016 8:51 pm
Lokacija: Beograd

Re: Kocnice i usporivaci

Postod becks89 » Sre Apr 19, 2017 10:19 pm

Sličnu f-ju ima dugme kod mečkine table na ručici retardera. S'tim što se aktivira tempomat nagore, pa potom pritiskom na dugme ograničavaš max brzinu. Ovo potvrđujem za Scaniu, dugme na ručici, i nema greške, neće za jedan km prekoračiti brzinu :)
BALKAN TRANSPORT - Portal posvećen javnom prevozu i prevoznicima na Balkanu!
Reklamiranje svih prevoznika i turističkih agencija do kraja godine na našem sajtu i facebook stranici je POTPUNO BESPLATNO!!!
Kontaktirajte na : marketing@balkantransport.net
Korisnikov avatar
becks89
Član
 
Postovi: 5515
Pridružio se: Sub Sep 29, 2012 8:16 pm
Lokacija: Beograd

Re: Kocnice i usporivaci

Postod profa_chb » Čet Maj 04, 2017 10:58 pm

Meni se čini da je to samo do načina regulacije rada. Zašto retarder ne bi mogao da održava zadatu maksimalnu brzinu?
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Kocnice i usporivaci

Postod Siera » Pon Sep 04, 2017 9:57 pm

U zavisnosti od konfiguracije terena, u neko trenutku bi doveo do prekomerne temperature rashladne tečnosti 100+° za to imaju kočnice i manja brzina
Siera
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1221
Pridružio se: Pon Jun 27, 2011 7:26 pm
Lokacija: Negde u zapadnoj Srbiji 3

Prethodni

Povratak na Tehnika

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju