Logo

Sistemi za oslanjanje

Sve rasprave vezane za tehniku, za autobuse, naravno.

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod profa_chb » Sub Jun 20, 2015 12:59 pm

Kompresor i rezervoar(i) ti svakako trebaju, osim ako ti kamper nije priključno vozilo pa uzima vazduh od kamiona :wink: Ubaci neku fotku, slobodno :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Sistemi za oslanjanje

Sponzor

 

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 1:24 pm

Od kog su materijala te šolje? Malo mi puno 20 dolara komad. .treba mi 4 komada... onda je bolja varijanta sam da ih uradim na strugu.. msm nema neke nauke zar ne.. gore prečnik gde naleže jastuk jedna krivina dole i to je sve... Razmišljam se od poliamida da pravim.. od toga doduše sa dodatkom molibdena sam pravio matice za stubnu dizalicu..
Slike mogu kacim kad nešto napravim za sad imam samo dva jastuka :-) . A ovo sa rezervoarom kako funkcioniše? Kompresor stalno drži neki pritisak u tom rezervoaru koliko to obično na busu bude? a iz njega po potrebi preko nivo ventila pusta u jastuke ako sam u pravu... Ako ne bi pravio nivo ventile onda mi rezervoar ne treba jer vazduh ne napušta jastuke ...uh to dosta komplikuje izradu ali je keva za krivine pogotovo što je visok a točkovi uski.. u pitanju je kratki ducato 92 godište..
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod profa_chb » Sub Jun 20, 2015 2:33 pm

Mislim da ne možeš jednom da naduvaš jastuke i da ostanu naduvani. Ako je i moguće, onda definitivno ne može da se vrši bilo kakva regulacija.

Jastuci se napajaju vazduhom iz rezervoara, koji je na određenom pritisku, najčešće nekih 6-10 bar. Nivo ventili određuju koliko će vazduha da uđe u jastuke, iz rezervoara, ili koliko će vazduha da izađe iz jastuka u atmosferu. :wink:

Kompresor ne radi konstantno, već samo održava pritisak u rezervoaru u određenim granicama. Ne znam kolika je snaga potrebna kompresoru, ali može da se desi da ti optereti motor, pa da ti kamper slabije vuče dok je kompresor aktivan... Možda postoji neka varijanta sa elektirčnim kompresorom, u tom slučaju kompresor ne opterećuje motor direktno, već vuče struju iz baterija. I to opterećuje motor, jer ti onda alternator više radi, ali je drugačiji režim rada, pa se manje opterećuje motor u datom trenutku :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 4:42 pm

Ne ne kakvih 10 bara haha pa da odletim do grcke... 644N na 1 bar drzi 500 kila ..na 6 bara 7 tona ako sam dobro procitao brosuru..ja vec gibnjeve imam koji kako tako ali drze tezinu...jastuci ce biti da podignem visinu ...oni fabricki sto imaju da se kupe kao specijalno za kempere ..sio mi ga djura..su oni kao za citroena gran pikaso npr...ali po ekskluzivnoj ceni od 200 e komad .... oni koriste obican kineski kompresor za gume..i oni veci od 7 metara kamperi tezine preko 3.5 t su na 2.5 bara nebu pod oblake ...znaci za moj od 3.5 t 2 bara ce biti previse .
Evo pola dana sedim na netu jos nisam nasao materijal za solje tj jesu gus aluminijum ili plastika..ovi za putnicka su svi plastika .

Sistem ovih sto prodaju kljuc u ruke su jastuci , solje , ploce i uzengije ,, kompresor ,ventil za ispustanje i prekidac ..bukvalno na prekidac palis kompresor dizes vozilo pustis dugme tako stoji..naravno mali manometar ..hoces spustis stisnes dugme ventil polako pusta vazduh i kamper ide dole ..
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod profa_chb » Sub Jun 20, 2015 5:04 pm

Čekaj, ti misliš da ostaviš gibnjeve i da dodaš jastuke?
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 6:09 pm

Da tako svi rade... na osovinu se stavi ploča sa uzengijama i na nju jastuk sa gornje strane na šasiju ojačanje i to je to... pun net takvih ugradnji ...ameri stavljaju na pikapove njihove one ogromne itd
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod profa_chb » Sub Jun 20, 2015 6:23 pm

Šta će ti gibnevi onda? Ti ako podigneš kamper jastukom, gibanj deluje manjom silom, zato što mu je manji ugib. :wink:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 7:00 pm

Zato što gibanj drži zadnju osovinu tu gde jeste... to bi već bila ozbiljna prepravka vešanja za koju nemam vremena a ni želje.... Čak ako bi bilo čisto vazdušno vešanje ako jastuk popusti sa jedne strane to bi značilo da ja na putu negde sa dvoje male dece unutra moram da menjam jastuk itd... ovako ako zvizne ili šta god gibanj zadržava funkciju oslanjanja ...
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod profa_chb » Sub Jun 20, 2015 7:53 pm

Ok, znači tebi gibanj tu igra ulogu vođice, i po potrebi elstičnog elementa za oslanjanje... Srećno sa prepravkom, pa javi utiske! :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod Dejan Ikarbus » Sub Jun 20, 2015 8:06 pm

Znači praviš ZIU9 :mrgreen:
Šalu na stranu,kompresor može da radi na struju,jastuci u kombinaciji sa gibnjem,deluju izvodljivo.Pominjes 4 jastuka,jel to znači da treba i napred da ima jastuke ili su 2 u rezervi?Ako treba i napred da ima jastuke onda opruge ne bi mogle da ostanu.Nisam siguran kakvi su kod nega amortizeri(da li imaju šolje ili ušice na sasiji).Ako su ovi sa usicama onda se samo umesto opruge ubace jastuci i to je sva prepravka,ali ako imaju šolje gore na košu neznam kako bi to moglo da se prepravi...
Dejan Ikarbus
Rukovalac građevinskom mehanizacijom
 
Postovi: 616
Pridružio se: Ned Feb 15, 2015 5:28 pm

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 8:43 pm

Ne 4 samo dva jastuka pozadi sad ću naći sliku. I dalje mi je bitno od čega da pravim šolje za jastuk..kompresor ide na struju to je odlučeno. Za sad ostaje povezani sistem tj bez nivo ventila.. pa možda nekad dodam i to.
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 8:52 pm

Image


Evo kako to izgleda sa malim jastukom ...ovaj je možda 15 -18 cm prečnik... moj je malo masivniji
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod Kassbohrer » Sub Jun 20, 2015 9:07 pm

Na ovim što su poručivani iz Kine je pisalo material: iron, što eliminiše aluminijum i plastiku, sad šta oni tačno podrazumjevaju pod ''iron'', gus ili nešto drugo to ti ne znam reći.
Kassbohrer
Član
 
Postovi: 2532
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 12:20 am
Lokacija: Bileća

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod KamperBGD » Sub Jun 20, 2015 9:12 pm

Ma razmišljam i ja nešto da je teško od plastike ipak su to ozbiljne težine na kamionima . Imaš li neki link u kini da bar vidim na slici kako izgleda ...samo mi izbacuje slike jastuka kad kucam 644N lower piston ili slično.. Hvala
KamperBGD
Član
 
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Jun 20, 2015 9:03 am

Re: Sistemi za oslanjanje

Postod Kassbohrer » Sub Jun 20, 2015 11:21 pm

Idi na alibaba.com pa kucaj ''644 air suspension boot'' tu bi trebalo da ti izbaci jastuke i šolje, pa pretraži...
Kassbohrer
Član
 
Postovi: 2532
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 12:20 am
Lokacija: Bileća

PrethodniSledeća

Povratak na Tehnika

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost