Logo

Lepljenja na autobusima

Sve rasprave vezane za tehniku, za autobuse, naravno.

Lepljenja na autobusima

Postod saviola » Sre Sep 17, 2008 7:09 pm

Pozdrav svim ljubiteljima autobusa!

Nigde nisam nasao (mozda nisam dovoljno trazio) nista o tehnologiji lepljenja koja je, koliko sam saznao, koristi vise nego zastupljena u proizvodnji i reparacija autobusa. Ajde ako imate informacija i znanja da o tome malo prodiskutujemo.
Veliki pozdrav,

Saviola
saviola
Član
 
Postovi: 3
Pridružio se: Pet Jul 25, 2008 10:46 pm
Lokacija: Beograd

Lepljenja na autobusima

Sponzor

 

Postod cone » Čet Sep 18, 2008 8:54 am

saviola je napisao:Pitanje za Nobus pr-a: koju tehnologiju koristite kod reparacije bocnih oplata. bio sam pre neki dan u auto banatu iz zrenjanina i video da su stakla na vasem autobusu zalepljena siliukonom. tacnije zaptivena jer ih drze lajsne.
hvala i pozdrav
saviola

Ja ne znam da ti navedem tačno imena lepkova, jer se periodično menjaju u zavisnosti od dobavljača, samo moram da te ispravim, lajsne ne drže stakla, one su tu samo ukras. Stakla se lepe lepkovima koji se nanose isto kao silikon, a na kraju se nanosi i sam silikon u svrhu dodatnog zaptivanja.

Bočne oplate se samo čeono zavare sa jedne strane, dok se ostatak lepi za konstrukciju kostura.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod saviola » Čet Sep 18, 2008 10:11 am

ako su zalepljena silikonom onda je to vrlo cudno jer silikon i nije neki lepak kada su u pitanju velika dinamicka opterecenja a priznaces da stakla na bus-u pored svoje tezine koja nije mala imaju i veliko dinamicko opterecenje u toku voznje.
saviola
Član
 
Postovi: 3
Pridružio se: Pet Jul 25, 2008 10:46 pm
Lokacija: Beograd

Postod cone » Čet Sep 18, 2008 10:58 am

Verovatno niso dobro pročitao moj post... Nisam rekao da se stakla lepe silikonom.
:?
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod sasa-74 » Čet Sep 18, 2008 11:57 am

saviola je napisao:ako su zalepljena silikonom onda je to vrlo cudno jer silikon i nije neki lepak kada su u pitanju velika dinamicka opterecenja a priznaces da stakla na bus-u pored svoje tezine koja nije mala imaju i veliko dinamicko opterecenje u toku voznje.

Ja sam menjao stakla na busu prepravio ramove na velicinu 2m sa 1 m i sva stakla zalepio silikonom za metalnu konstrukciju i nijedno nije mrdnulo a kamoli odlepilo se i palo i to vec 3 god i predjenih 250 000 km. Toliko za sad o jacini silikona javicu kad pocnu da padaju :wink:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod volvos » Pet Okt 03, 2008 12:15 pm

Jel na busu ima jos nesto da se lepi osim stakala?
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod profa_chb » Pet Okt 03, 2008 1:12 pm

možda neke vrste lajsni, npr kod maz-a one plastike va vertikalnim stubovima :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod cone » Pet Okt 03, 2008 1:19 pm

Današnjom tehnologijom se i limovanje karoserije vrši lepljenjem.
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

sta se lepi?

Postod saviola » Uto Okt 21, 2008 6:56 pm

Lepi se karoserija, bocne oplate, krovovi, sva stakla, pod, enterijer, kontrolna tabla, branici, elementi za apsorbciju buke i vibracija.
ZNACI SVE! Ali ne u Neobusu, Ikarbusu i Nibusu naravno tj. u nasim fabrikama autobusa lepi se samo nekoliko pozicija, pre svega stakla, krov, bocne oplate i neki delovi od poliestera.
Ukoliko nekoga zanima nesto detaljnije neka se javi, raspolozen sam da objasnim bilo koju poziciju i njenu tehnologiju ponaosob.
Veliki pozdrav svima!
saviola
Član
 
Postovi: 3
Pridružio se: Pet Jul 25, 2008 10:46 pm
Lokacija: Beograd

Re: sta se lepi?

Postod negas » Pon Jul 05, 2010 2:34 am

saviola je napisao:Ali ne u Neobusu, Ikarbusu i Nibusu naravno tj. u nasim fabrikama autobusa lepi se samo nekoliko pozicija, pre svega stakla, krov, bocne oplate i neki delovi od poliestera.


Pa dobro saviola, zar je to malo! Cela oplata je lepljena, sem onog lima gde je natpis firme koji je ceono varen, sve ostalo lepak!

N400.31 na primer, sve lepljeno spolja, sve, sem tog ceonog zavarivanja...A dobra je ta tehnologija, niz prednosti...pishi ako se time bavish kako se koja pozicija lepi, kolika je snaga lepkova i td...
negas
Diplomirani mašinski inženjer - master
 
Postovi: 7440
Pridružio se: Pon Feb 11, 2008 3:52 pm


Povratak na Tehnika

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju