Logo

CAF Urbos 3

Samostalno izrađene makete od strane članova.

CAF Urbos 3

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 9:42 pm

U nameri da nešto slobodnog vremena iskoristim za izradu maketa, jer sam ih prilično zapostavio, krenuo sam u rad na nekim svojim modelima "iz glave", bez namere da pravim repliku stvarnog vozila. Taman što sam počeo da se bavim time, stiže predlog koji jednostavno nisam mogao da odbijem, CAF u bojama beogradskog GSP-a. Priznajem, prvo mi se digla kosa na glavi, ali vredelo je probati. Koliko sam uspeo u tom pokušaju, procenite sami.

Ovako je izgledao početak:

Image

Razmera je 1:35, kao i svi moji dosadašnji modeli.

Ovde ću postavljati slike modula redom kako stoje u vozilu, ali ih nisam tim redom izrađivao. Modul br. 1: trebalo je osmisliti kako da "upakujem" točkove u niskopodno vozilo i da ne ometam raspored u enterijeru, uz zadržavanje funkcije točkova. Odradio sam to ovako:
Image
Image

Posle toga ide postavljanje stranica, enterijera i upravljačke kabine. Nisam slikao sve detalje na svim modulima, tako da npr. pregled enterijera nije najbolji kod modula br.1, ali jeste na nekom drugom, i sl.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

CAF Urbos 3

Sponzor

 

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 9:44 pm

Modul br. 2 ( i modul br. 4):
Image
Image
Image
Image
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 9:47 pm

Modul br. 3:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 9:50 pm

Modul br. 5:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 9:54 pm

Po završetku modula, pristupio sam izradi zglobova. Izazov je bio spojiti ih zbog konfiguracije točkova na vozilu, tako da sam radio i krovne i podne zglobove, da bi tramvaj imao stabilnost. Posebno sam morao da obratim pažnju na centrisanje, jer sa 4 zgloba svaka greška bi dovela do toga da tramvaj ne bude prav.
Image

Zglobove sam umetao u žlebove ostavljene u podu modula:

Image
Image

Spojeni moduli:

Image
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 9:59 pm

Na kraju, detalji: harmonike, pantograf, boksovi za instalacije na krovu, i gotovo vozilo:

Image
Image
Image
Image
Image
Image

I nekoliko fotki na dnevnom svetlu:

Image
Image
Image

To bi bilo to, nadam se da ste zadovoljni ovim pokušajem. :wink:
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod profa_chb » Pon Jul 30, 2012 10:00 pm

svaka čast, mislim da ti je ovo najbolja maketa do sada :!: :o

kako si "farbao", jel' si lepio neku foliju, kolaž?
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Pon Jul 30, 2012 10:05 pm

Hvala! Crvena je hamer, bela i plava su neke ambalaže, sa jedne strane su sive (klasičan karton) a sa druge imaju malo finiju obradu, pa sam to iskoristio za oplatu.
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod cuburac1993 » Uto Jul 31, 2012 2:15 am

SGB jedva cekam da je preuzmem prvog i devetog kumčetu da dam za rođendan. Odusevio se kada je video kako si ga napravio.

A imaj u planu za svaki slucaj 3 naruđbine :D :D :D
cuburac1993
Student mašinstva
 
Postovi: 906
Pridružio se: Pon Nov 22, 2010 12:29 pm
Lokacija: Beograd

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod BataLukaBeograd » Sre Avg 01, 2012 2:31 am

Svaka čast majstore, ne mogu da verujem kako si ga dobro napravio....
Wartburg - od 0-100 na sat u njemu postigao bih otprilike u isto vreme kada i da sam otišao kod doce opšte praxe po uput, pa kod psihića, pa na hormone, promenio pol i našao sponzora da mi kupi BMW, a zatim u njemu dostigao tih 100 na sat...
Korisnikov avatar
BataLukaBeograd
Član
 
Postovi: 391
Pridružio se: Ned Jul 17, 2011 1:52 am
Lokacija: Beograd, Republika Srbija

Postod Ivan » Čet Avg 02, 2012 10:08 am

Imam samo dve reči da kažem: Svaka čast ! 8) :o :shock: :D

Inače. od kojeg materijala si napravio konstrukciju, mislim na pod, strane, krov, ... ? :)


Ako imaš vremena, molim te napravi jednog divaga, mislim Švajcarca ! :) :D
Korisnikov avatar
Ivan
Član
 
Postovi: 1622
Pridružio se: Pet Mar 16, 2012 8:21 pm

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Čet Avg 02, 2012 2:05 pm

Hvala, momci.
Ivane, osnova svega, tj. konstrukcija, je od kartona debljine 2mm, koji je posle obložen iznutra i spolja. Sedišta su od tanjeg kartona koji je lameliran, tj. zalepio sam dva sloja koji tako drže savijenu formu sedišta, a drugi sloj je ujedno i replika tapacirunga. Rukohvati su od spajalica za papir, i ono što sam "otrkrio" radeći rukohvate, na čemu posebno zahvaljujem svojoj lepšoj polovini, je koliko najobičniji lak za nokte olakšava posao. Naime, nisu sve spajalice u pakovanju crvene boje (sada pričam o crvenoj, jer CAF ima takve rukohvate). Lak se suši za 10 minuta i LEPI samo tako, pa sam odmah po farbanju, gde god je to bilo moguće, postavljao rukohvat na svoje mesto, i čim se osuši bio bi crven i zalepljen. :D Ubrzanje posla sa time je nekih 100 puta, jer farbanje spajalica običnom farbom zahteva dugotrajno sušenje i opet su dugo dugo lepljive na dodir. Tako da sam, posle radova na CAF-u, zamolio dragu da me snabde celom paletom lakova za nokte, što je izazvalo šok kod brata i nekih kolega koji su iste videli u mojoj sobi. :lol: :lol: :lol:
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Postod Ivan » Čet Avg 02, 2012 2:13 pm

Hvala ti puno, ja sam moj ikarbus isključivo od starih ambalaža napravio, zato je konstrukcija bila toliko komplikovana i teška... :shock: :(

Inače, u kojm radnjama se takav karton može kupiti ?
Korisnikov avatar
Ivan
Član
 
Postovi: 1622
Pridružio se: Pet Mar 16, 2012 8:21 pm

Re: CAF Urbos 3 by SGB

Postod SGB » Čet Avg 02, 2012 3:05 pm

Nema na čemu. U Beogradu karton može da se nađe u bolje snabdevenim knjižarama, ili radnjama koje su specijalizovane za papirnu galanteriju i slikarski pribor. Ja nabavljam u jednoj takvoj radnji.
Malopre ti nisam odgovorio za Divaga, imam ga u planu, s tim što sad imam manje vremena zbog skorog povratka na posao, pa će malo potrajati. U svakom slučaju kad bude, fotke će biti tu. A za Ikarbusa samo guraj, nije toliko bitno koji materijal i "tehnologiju" primenjuješ, bitno je da to voliš, i da isteraš strpljivo do kraja. Pa kad završiš da vidimo fotke. :)
becks89 o Niš Ekspresu je napisao:Već smo utvrdili da ne postoji na planeti nešto slično.
SGB
Član
 
Postovi: 2075
Pridružio se: Čet Sep 01, 2011 1:03 pm
Lokacija: Zemun

Postod Ivan » Čet Avg 02, 2012 3:48 pm

Imam neke planove divaga, ako ti trebaju daću ti ih preko PP. :wink:

Što se tiće ikarbusa:

Ja sam ga radio da bi se zabavljao kod nekih naših prijatelja u Hrvatskoj, a nažalost ga nisam slikao skroz gotovog, idem tek proleće 2013 opet kod nijh pa ga onda mogu slikati i u stvari je gotov, mogao bih još neke male korekture napraviti ali to je to ! :)
Korisnikov avatar
Ivan
Član
 
Postovi: 1622
Pridružio se: Pet Mar 16, 2012 8:21 pm

Sledeća

Povratak na Makete u samogradnji

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju