Logo

Stare slike Niša

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Nišu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Stare slike Niša

Postod DraganNish » Pet Feb 13, 2009 2:15 pm

Posto sam veliki ljubitelj istorije (cak sam dosao i na ideju da studiram,i na vreme se srecom pokajao),otvorio sam ovu novu temu sa zeljom da se svi entuzijasti okupe ovde sa sto vecim brojem starih slika Nisa (podrazumeva se da su autobusi ili sta vise tramvaji,lokomotive,ma bilo koje prevozno sredstvo koje je prevozilo nislije jos od 19. veka..)
Start uploading :)
P.S:Naravno bilo koja slika starog Nisa moze dobrodoci...
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Stare slike Niša

Sponzor

 

Postod DraganNish » Pet Feb 13, 2009 2:29 pm

Image
Ovo je pogled na inzinjersku kasarnu u Nisu,nalazi se juzno od zeleznicke stanice,to je sada u stvari kasarna Filip Kljajic,na njemu se vidi detalj sina koje su bile namenjene za tramvaj,sa desne strane se islo za Zeleznicku stanicu,a sa leve se islo prema Niskoj Banji
Image
Na ovoj slici se vidi naravno spomenik oslobodiocima Nisa,i dalje se moze videti stari sinski most preko Nisave koji je nedugo posle ukidanja tramvaja zamenjen novim...Ako je za orijentir,zadnja kuca sa leve strane je u stvari sada McDonald :)
Image
Ovo je naravno isti deo grada...samo iz druge perspektive...
Meni i dalje nije jasno potpuno kako je nadalje isao tramvaj,tj kojim delom su bile postavljene sine...Mada imam jos slika,samo da ih iskobeljam iz nekog diska :)
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Postod DraganNish » Pet Feb 13, 2009 11:15 pm

Image
Ovo je u stvari sada Niska komanda 3. armije KoV-a....
Image
Lagao bih ako bih rekao da znam gde je ovo tacno :(
Image
Kao i ova zgrada ovde...
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Postod DraganNish » Pet Feb 13, 2009 11:23 pm

Image
U naslovu pise stab 5. armijske oblasti
Image
Jedna od retkih slika polaganja sina u gradu pre dolaska samih tramvaja....
Naravno,ako neko ne zna kako su dosli tramvaji u Nisu ide objasnjenje.
Nemacka je po Versajskom sporazumu dugovala zemljama pobednicama ratnu odstetu...koja se morala sastojati u novcanim sredstvima;citaj zlatu,jer je to bila najbolja valuta.Od kada je deo sporazuma,najverovatnije zbog ekonomske krize,pocela krahom Americke berze 1929 godine,i na taj nacin je Nemacka odlucila "pokloniti" svoje polovne stvari zemljama pobednicama,pa su Berlinski tramvaji tako i dosli u Nis,polovni.
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Postod markotar » Sub Feb 14, 2009 2:16 am

Koliko je linija radilo u Nišu?
markotar
Član
 
Postovi: 1785
Pridružio se: Sub Feb 23, 2008 7:44 pm
Lokacija: Beograd

Postod Milanche » Sub Feb 14, 2009 11:15 am

markotar je napisao:Koliko je linija radilo u Nišu?

Bila je samo jedna Železnička stanica-Niška Banja.
Trasa se protezala glavnim ulicama, odnosno ulicama gde danas saobraćaju autobusi na pomenutom koridoru.
Milanche
Član
 
Postovi: 713
Pridružio se: Pet Feb 08, 2008 2:54 am
Lokacija: Niš

Postod profa_chb » Sub Feb 14, 2009 11:41 am

odlične slike :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod CKD-KT4 » Sub Feb 14, 2009 12:07 pm

Tramvaji su u Niš stigli 1922. i 8 godina su stajali sve do izgradnje pruge.

Koliko znam došla su nova vozila, ovo da su "berlinci" došli prvi put čujem, a nešto mi ovi tramvaji ne izgledaju kao da su iz Berlina, jer je taj grad imao tramvaje koji su bili više "kockastijeg" dizajna i imali više od tri prozora između vrata.

EDIT: još slika izgradnje pruge i spremišta na Railserbia, kao i ovde.
CKD-KT4
Student saobraćaja
 
Postovi: 1291
Pridružio se: Čet Maj 22, 2008 11:21 pm
Lokacija: Beograd

Postod DraganNish » Sub Feb 14, 2009 1:19 pm

CKD-KT4 je napisao:Tramvaji su u Niš stigli 1922. i 8 godina su stajali sve do izgradnje pruge.

Koliko znam došla su nova vozila, ovo da su "berlinci" došli prvi put čujem, a nešto mi ovi tramvaji ne izgledaju kao da su iz Berlina, jer je taj grad imao tramvaje koji su bili više "kockastijeg" dizajna i imali više od tri prozora između vrata.

EDIT: još slika izgradnje pruge i spremišta na Railserbia, kao i ovde.

Podeli sa nama tu informaciju sto su stigli 1922 i 8 godina stajali?
Znam da je izgradnja mreze trajala 2 godine,a za to vreme,tramvaji bi bogami otisli u aut...Jos jedna cinjenica me intrigira kada kazes da su stigli novi tramvaji,desavalo se dosta puta,bar po pricama gradjana Nisa,da se tramvaj pokvari iz cista mira,koliko god da je nov tramvaj,cak i za to vreme,za novo vozilo to se ne bi trebalo desavati,doduse pitanje je koliko je dobar napon prolazio kroz elektricne stubove.
Pogledao sam slike iz Berlina i stvarno ne lice na Berlinske tramvaje,ali pouzdano se secam da sam na vise izvora procitao da su stigli iz Berlina,kao polovna roba.
E sada,ako oni su slagali cinjenicama,onda sam i ja.
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Postod brzi » Sub Feb 14, 2009 1:55 pm

Tramvaji u Niš su stigli 1922. kao ratna reparacija, ali nisam siguran da su bili novi. Do 1930. su stajali na Crvenom Krstu nezaštićeni i kad su krenuli u eksploataciju već su bili propali.
Inače, i sama pruga niškog tramvaja je bila loše urađena. Nažalost, ovaj tramvaj nije imao sreće od početka.
EDIT:
Prvo je otvorena deonica od Niške Banje do Pirotske rampe zato što ukrštanje sa železničkom prugom kod dotičnog mesta usled pogrešno izmerenog ugla nije funkcionisalo.
sve u ovom tekstu piše:
http://www.historiansclub.org/files/Tramvaj.pdf
brzi
Član
 
Postovi: 67
Pridružio se: Sre Okt 15, 2008 2:30 pm
Lokacija: Beograd

Postod DraganNish » Sub Feb 14, 2009 3:28 pm

Odlican tekst moram priznati,ali u tom tekstu se moze zakljuciti da je Nis nasilno izgubio tramvaje,jer su ponude i mogucnosti za obnovu tramvaju bili visestruki...Gledam sta je San Francisko uradio sa svojim tramvajima,prosto je milina gledati i voziti se u njima.
U intervjuu koji je sadrzan u clanku moze se zakljuciti da je Nis ostavio tramvaje,definitivno bi mogao da ih odrzava sa uspehom,kao sto kazu Jastrebac je bio tad maher za mnoge mehanicke masine,pa tu su bile i MIN,i Elektronska Industrija...
Samo mi se neke kockice ne poklapaju,kazu da je depo tramvaja bio u Znepoljskoj (Brace Taskovica),a po nekim tekstovima je pisalo da su ti isti depoi bili u parku Cair,nedaleko od danasnje Medicinske skole.
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Postod Milanche » Sub Feb 14, 2009 5:49 pm

Kada sam ja išao na praksu u Nišekspres sećam se dobro da je jedan dekica koji je tamo već bio pred penziom govorio da je depo tramvaja bio na mestu današnjeg stadiona, odnosno pored čaira i da je priga koja je spajala liniju i depo prolazila kroz Zetsku ulicu. Nažalost, više informacija nisam saznao!
Ali se sećam i priča moje bake i deke koji su takođe odrasli u Nišu i koji su pričali da su tramvaji bili prava "lepota za oko" upoređujući sa busevima.
Milanche
Član
 
Postovi: 713
Pridružio se: Pet Feb 08, 2008 2:54 am
Lokacija: Niš

Postod profa_chb » Sub Feb 14, 2009 6:06 pm

DraganNish je napisao:Odlican tekst moram priznati,ali u tom tekstu se moze zakljuciti da je Nis nasilno izgubio tramvaje,jer su ponude i mogucnosti za obnovu tramvaju bili visestruki...Gledam sta je San Francisko uradio sa svojim tramvajima,prosto je milina gledati i voziti se u njima.
U intervjuu koji je sadrzan u clanku moze se zakljuciti da je Nis ostavio tramvaje,definitivno bi mogao da ih odrzava sa uspehom,kao sto kazu Jastrebac je bio tad maher za mnoge mehanicke masine,pa tu su bile i MIN,i Elektronska Industrija...
Samo mi se neke kockice ne poklapaju,kazu da je depo tramvaja bio u Znepoljskoj (Brace Taskovica),a po nekim tekstovima je pisalo da su ti isti depoi bili u parku Cair,nedaleko od danasnje Medicinske skole.


nisam znao da su u Čairu bili depoi :) nešto mi ne deluje tako :)
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod DraganNish » Ned Feb 15, 2009 1:44 am

profa_chb je napisao:
DraganNish je napisao:Odlican tekst moram priznati,ali u tom tekstu se moze zakljuciti da je Nis nasilno izgubio tramvaje,jer su ponude i mogucnosti za obnovu tramvaju bili visestruki...Gledam sta je San Francisko uradio sa svojim tramvajima,prosto je milina gledati i voziti se u njima.
U intervjuu koji je sadrzan u clanku moze se zakljuciti da je Nis ostavio tramvaje,definitivno bi mogao da ih odrzava sa uspehom,kao sto kazu Jastrebac je bio tad maher za mnoge mehanicke masine,pa tu su bile i MIN,i Elektronska Industrija...
Samo mi se neke kockice ne poklapaju,kazu da je depo tramvaja bio u Znepoljskoj (Brace Taskovica),a po nekim tekstovima je pisalo da su ti isti depoi bili u parku Cair,nedaleko od danasnje Medicinske skole.


nisam znao da su u Čairu bili depoi :) nešto mi ne deluje tako :)

Belive so it is :) .... Mada i u Niskoj Banji je bilo nesto slicno tome,negde su morali da se ukljucuju tramvaji a da ne gube mnogo vremena na dolasku recimo u Nisku Banju...tu su koristi dosta ljudi pretpostavljam iz Jelasnice,Studene,Gadzinog Hana,i Brzog Broda naravno...
Samo negde sam citao da su tramvaji vozili dosta sporo do Niske Banje,pa su zato i uvedeni autobusi,a u tekstu prilozenom ranije kazu da je tramvajima trebalo,sa svim cekanjima,oko 40 minuta do Niske Banje,razlika je mozda nekih 5-10 minuta u odnosu na sadasnji autobus..
Mada prosto kada se setim starih Fapova sa onim belim volanima,bas su smekerski bili odradjeni
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Postod DraganNish » Sub Feb 21, 2009 2:02 am

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Ево неке раније сликице из Ниша које су биле актуелне из предходног форума али су заједно са њиме отишле у .......Надам се да ћу ускоро имати неке стварно старе слике градскога превоза...Надам се да нећу опет наићи на неразумевање као код Ниш Експреса
Dobrodosli u Kambodzu
DraganNish
Član
 
Postovi: 1058
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 9:53 pm
Lokacija: NRJ-Nis

Sledeća

Povratak na Gradski prevoz u Nišu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju