Logo

Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Slike i rasprave o gradskom prevozu u Novom Sadu, privatni prevoznici, linije, vozni parkovi.

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod cone » Pon Nov 24, 2014 7:57 pm

Evo i konačno će da se uvede dugo očekivana linija 13 o kojoj na našem forumu pričamo od kada je spomenuta priv put, 2008. godine :!:

Autobus na liniji 13 treba da vodi od okretnice na Detelinari na Bulevar Evrope do kružnog toka sa Somborskim bulevarom, levo u Cara Dušana, pa desno u Miše Dimitrijevića, pa opet desno u Braće Ribnikar, Bulevar Oslobođenja, Bulevar cara Lazara do univerziteta.
Ono što mi nije jasno, kako su zamislili skretanje iz Miše Dimitrijevića levo u Cara Dušana, pri povratku. Naime, na toj raskrsnici je jedino dozvoljeno skretanje iz Miše Dimitrijevića desno prema bolnici. :|

Meni je drago što se otvara nova linija, ali ne i to što će se uraditi "pretumbavanje" pojedinih linija. Tako npr. linija 7 će, umesto Bulevarom Evrope i Futoškim putem, saobraćati Somborskim bulevarom. Na ovaj način će ceo potez Futoškog puta od Vršačke do Bulevara kneza Miloša ostati bez i jednog gradskog autobusa! Ovim će bez autobuske veze ostati i Satelitska pijaca, što će biti veliki udarac, naročito za stanovnike Novog naselja koji su najčešći posetioci ove pijace. Stanovnici Bulevara Evrope će sada izgubiti vezu sa železničkom stanicom, Futoškom (pa i Satelitskom) pijacom, Novim naseljem, ali će zato imati dobru vezu sa fakultetima na limanu... :|

Linija 12 se takođe skraćuje, pa neće više okretati na Novom naselju, već na Telepu.

Šta vi mislite o svemu ovome?
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Sponzor

 

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod Sloba » Pon Nov 24, 2014 8:43 pm

Moguće je da će pri povratku autobus skretati u Đorđa Servickog ili Kolo srpskih sestara pa kod Medicinske da izađu na Cara Dušana.

Takođe, uz te izmene koje si naveo, hteo bih da napomenem da će, verovatno, prema novom redu vožnje linija 5 biti vraćena na staru trasu a "sedmica" će čekati vreme na Novom Naselju :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod cone » Pon Nov 24, 2014 10:47 pm

Mislim da bi sada trebali da produže liniju 8 do okretnice na Satelitskoj pijaci. Ili "dvojku" da produže do tamo. Mora i taj deo da se pokrije.
Ovo za sedmicu da čeka vreme na Naselju mi je ok. :)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod Sloba » Uto Nov 25, 2014 8:32 am

Što se tiče sedmice mislim da je to najbolje jer se uvek isprazni na Naselju, pa između Naselja i Limana uvek bude 10tak putnika :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod blokovi » Uto Nov 25, 2014 7:27 pm

Gde oni mislie da okrenu 12 na Telepu? Stvarno nisu normalni, ionako ortak koji zivi na delu gde se ukrstaju 6 i 12, ne moze da zivi od buke... 7 je skandal, umesto da ostave ovako, a da taj 13 ide trasom 8 od Novog Naselja do Detosa, pa da se na Bulevaru Evrope spusta prema Limanima, oni sakate sve zivo sto mogu :lol:
blokovi
Član
 
Postovi: 3628
Pridružio se: Sre Jan 05, 2011 3:00 pm

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod Sloba » Uto Nov 25, 2014 8:49 pm

Verovatno će 12 praviti krug po uličicama kao što rade 6 i 14, obzirom da je bivšu okretnicu pregazila izgradnja Somborskog bulevara :)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod cone » Čet Nov 27, 2014 1:55 pm

Tako je, možete videti mape novih trasa ovde. :)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod deni » Čet Nov 27, 2014 10:31 pm

Linija 13 je jako dobro uradjena ali to nije ništa revolucionarno. Capene su namenski naručena za tu liniju. Verujem da će biti to uredu, osim što Bulevar Evrope ima tendenciju porasta broja stanovnika, dok ova linija zbog svojih dinamičkih elemenata ima ograničen kapacitet protoka putnika, pa je neizvesna njena budućnost.
Stari produžetak linije 12 je nespretno uradjen, tako da njeno skraćivanje ima uveliko smisla, ako na to dodamo da linija 7 pokriva sada taj deo, upotpujunjemo čitavu koncepciju oko tog dela grada.
Daleko sam više očekivao od najavljene optimizacije rada linija, žalosno je što inžinjeri ne mogu od svoji poglavara da dodju do izražaja...
deni
Član
 
Postovi: 293
Pridružio se: Pet Feb 08, 2008 12:19 am
Lokacija: London UK

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod profa_chb » Pet Nov 28, 2014 12:23 pm

Ja sam se jednom vozio 12icom od Naselja do Centra, i bio je poprilično prazan u početku, a ceo put je trajao osetn duže nego dvojkom :)

Trebalo bi 13 produžiti do Veternika :mrgreen:
profa_chb
Mašinski inženjer
 
Postovi: 14067
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 10:28 pm
Lokacija: Beograd

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod primo 1 » Pon Nov 07, 2016 4:29 pm

deni je napisao:Linija 13 je jako dobro uradjena ali to nije ništa revolucionarno. Capene su namenski naručena za tu liniju. Verujem da će biti to uredu, osim što Bulevar Evrope ima tendenciju porasta broja stanovnika, dok ova linija zbog svojih dinamičkih elemenata ima ograničen kapacitet protoka putnika, pa je neizvesna njena budućnost.
Stari produžetak linije 12 je nespretno uradjen, tako da njeno skraćivanje ima uveliko smisla, ako na to dodamo da linija 7 pokriva sada taj deo, upotpujunjemo čitavu koncepciju oko tog dela grada.
Daleko sam više očekivao od najavljene optimizacije rada linija, žalosno je što inžinjeri ne mogu od svoji poglavara da dodju do izražaja...
Ne videh ja Capene na toj liniji, nego samo obične buseve. I na kraju, posle 2 godine, kakvi su utisci?
Image
Korisnikov avatar
primo 1
Član
 
Postovi: 559
Pridružio se: Uto Avg 16, 2011 10:02 am
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod Sloba » Pon Nov 07, 2016 8:19 pm

Vozio sam se pre nekih desetak dana prvi put linijom, pa su moji utisci sledeći:

- Linija je pogodak što se tiče Grbavice : autobus oko 17h je kroz Miše Dimitrijevića do kružnog toka na Telepu bio pun
- Društvo sa faksa koje živi na Novoj Detelinari masovno koristi 13 umesto 8 za predavanja: navodno dosta brža alternativa prepunoj osmici
- Lepo je videti autobus u studentskom gradu. Šteta što ova linija nije promovisana kao neka "zelena" linija ili slično, pa da se napravi marketinški potez angažovanjem npr. isključivo CNG vozila. JGSP ima kapacitete za ovo.
- Takođe je lepo videti autobus u užim ulicama. Zašto bi bulevar bio reper za gradski prevoz?

Ipak ne mogu da ne zamerim:
- Popunjenost: Kod ekonomskog fakulteta uđe određen broj ljudi ali su do Grbavice jako male izmene putnika. Ne znam kako je u špicu mada sam jutrom redovno viđao veoma solidan broj ljudi kako čeka autobus.
- Vikend: Ko vikendom ide na faks? Juče sam kod Merkatora izbrojao 5 ljudi ka Univerzitetu, i 7 ka Grbavici.
- Skretanje iz Miše Dimitrijevića u Kolo srpskih sestara, i iz iste ulice na Bulevar cara Lazara. Nema prostora u raskrsnici.
- Nelogična trasa: Lepo je da autobus ide brzim bulevarom, ali ko gravitira njemu? Ja bih izmenio deo trase pa bi sa okretnice na Detelinari produžavao bus pravo kroz Janka Čmelika do Branka Bajića i na BE. U povratku, iz Branka Bajića bih ga pustio kroz Birčaninovu. Mislim da bi se ovime bus još više popunio.

:)
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod primo 1 » Pon Nov 07, 2016 10:31 pm

Iz Branka Bajića na Bulevar Evrope je često veoma teško uključivanje i putničkim automobilom, a autobusom bi to moglo da potraje veoma dugo. To je izuzetno teško i opasno, pogotovo u špicevima. Drugačije bi moglo da bude jedino ukoliko bi se tu postavio semafor. Ne znam da li je to u planu. Takodje deo Janka Čmelika od Ruvimove do Bajića je veoma nezgodan i za mimoilaženje 2 automobila, a ovako ... hm, ne znam. Ok, suprotan smer bi išao Birčaninovom, pa se ne bi mimoilazila 2 autobusa, ali taj deo Čmelika je još uži od Dimitrijevića, a ne treba zaboraviti da je tu i auto servis ispred kog često bude parkiranih vozila, dakle veći deo dana.
Uska ulica ne bi bila problem kad tu mnogi ne bi ostavljali svoja vozila na kratko ili malo duže, ali pošto je ovo Srbija, a ne Nemačka, bude to često nezgodna situacija.
Za vikend bi baš mogle da se angažuju Kapene. Doduše dešava se pred ispitne rokove da i tada dosta njih putuje na faks.
Image
Korisnikov avatar
primo 1
Član
 
Postovi: 559
Pridružio se: Uto Avg 16, 2011 10:02 am
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod Sloba » Pon Nov 07, 2016 10:39 pm

Dobro, mogla bi se izvesti i kombinacija Janka Čmelika - Hadži Ruvimova pa uz semafor levo, opet bi bilo zgodnije za korisnike linije jer bi imali puno bliži prevoz. Sadašnja trasa skoro da i nema smisla bez izgradnje novog bloka između Novog Naselja i Nove Detelinare. :)

Zaboravio sam još jednu stvar da zamerim, a to je interval. Linija u špicu ide na 15, dok van špica i vikendom ide na 20 minuta. Kad bi išla na 10 minuta pretpostavljam da bi bila još popularnija. Ovako, između dva autobusa na liniji 13, kroz Novu Detelinaru prođu dva zglobna na osmici, kroz Liman prošpartaju sve moguće linije. Tako da ova linija bukvalno kupi ljude koji isključivo čekaju 13. :?
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod primo 1 » Uto Nov 08, 2016 12:35 am

E, to si u pravu. Bas ja sam danas na Novoj Detelinari seo u osmicu jer mi je pre dosla, a išao sam na Spens, pa mi je jednako bila udaljena i stanica od 13, samo s druge strane. Ovim drugim se nikad nisam vozio, tako da ne mogu da poredim vreme.
Image
Korisnikov avatar
primo 1
Član
 
Postovi: 559
Pridružio se: Uto Avg 16, 2011 10:02 am
Lokacija: Novi Sad

Re: Linija 13 Novo Naselje-Univerzitet u Novom Sadu

Postod cone » Čet Nov 17, 2016 10:13 pm

Ako se sećate, prvobitni plan je bio da na toj liniji saobraćaju midibusi, a to je trajalo samo jedan dan i potom su odmah pustili 12-metarske solo. Izgleda da su Kapene premalog, a 12-metarski su prevelikog kapaciteta za potrebe te linije.
Mislim da je provlačenje autobusa kroz Janka Čmelika celom dužinom dobra ideja za približavanje autobusa stanovništvu Detelinare, ali je neophodna rekonstrukcija te ulice na delu koji je pomenuo Primo1. Pored toga, treba imati na umu da je deo ulice Janka Čmelika kojom sada saobraća autobus - jednosmeran, dok je ostatak te ulice dvosmeran, uz istu širinu kolovoza. Verovatno bi to bio dobar svakdnevni fizički i psihički trening za vozača, s obzirom da je nekad teško proći tuda i automobilom uz silne parkirane automobile, dostavna vozila i pešaka. Ali baš zbog velike gustine naseljenosti bi trebalo tu dovesti prevoz! :)
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

PrethodniSledeća

Povratak na Gradski prevoz u Novom Sadu

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju