Logo

Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Fotografije voznih parkova i rasprave o prevoznicima iz BiH.

Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod VTX » Ned Maj 12, 2019 3:13 pm

Otvaram jednu opštu temu za koju vjerujem da ce biti interesovanja za diskusiju.
Kao linije koje u zadnje vrijeme značajno privlače pažnju putnika i kompanija,najviše diskusije bi trebalo biti za linije BIH-Njemačka.Međutim,može se pisati i o ostalim zemljama s kojima je BIH povezana.
Zavisno iz kojeg mjesta ste u BIH,imate razlicite polaske za Njemacku.S obzirom da najviše pripadam centralnog Bosni,linije iz Sarajeva su startne za vecinu prevoznika. ''Zlatna žica'' Njemacke su linije Sarajevo-Dortmund gdje imamo najvecu konkurenciju,pa da krenemo:
Flixbus (Centrotrans,Biss Tours) (svaki dan,utorkom,srijedom,subotom 2x dnevno)
Kantic (svakodnevno 1x)
Prosic (srijeda,subota,nedelja 1x)
Halilovic (2x dnevno svaki dan)
Gold Tours (Hamburg zadnja destinacija,preko Dortmunda) (srijeda,subota,nedelja)
Touring/Globtour (svakodnevno)
Istim putem samo do Frankurta idu (Jelinak,svakodnevno?),Kantic Line (svakodnevno).Ako sam nekoga zaboravio dopisite.
Zvanicni dokument BIH-DE : http://www.mkt.gov.ba/dokumenti/transpo ... gTag=bs-BA

Vaša misljenja?S kim bi se odlucili.Sta vam je bitno,da ne ulazite u puno gradova u BIH ako ste iz centralnog dijela kao Kantic (za Halilovica nisam siguran,al mislim da rade neko prespajanje prije granice).Cijena,najjefitniji?Ili pak kvalitet autobusa?Ljubaznost osoblja?Da nema presjedanja?
Meni licno,1 presjedanje i mogu podnijeti,vise i ne.Autobus da ima dovoljan razmak za noge,sjedista udobna.Brz izlazak iz centralne Bosne.Cijena moze biti veca ukoliko su prethodni zahtjevi ispunjeni.

Pisite i za vase regije,a i oni koji su van BIH mogu dati svoje misljenje.
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Sponzor

 

Re: Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod toma » Ned Maj 12, 2019 3:48 pm

Sustina je da je izbor dobar. To o cemu pises su neki detalji, mozda ne toliko bitni kada je u odredjeni terminima velika guzva. Te stvari ljudi gledaju kada kod svih ima manje putnika pa onda tek biraju. Ali svakako, povezanost je vise nego dobra, vozni park skroz dobar, ostalo se resava u hodu.
toma
Član
 
Postovi: 1240
Pridružio se: Pet Dec 18, 2009 7:36 pm
Lokacija: Industrijski centar

Re: Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod Jovan » Ned Maj 12, 2019 8:58 pm

Kantic ide 3 puta dnevno iza Sarajeva, stara linija preko Tuzle do Dortmunda, jutarnja prwko Broda i preko Banja Luke(ove dvije do Frankfurta) , 3 puta sedmicno do Berlina preko Munchena i 4 puta do Hamburga preko Passau.
Kad se sve sabere i oduzme mislim da je Kantic broj 1
Korisnikov avatar
Jovan
Član
 
Postovi: 2369
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 1:42 pm
Lokacija: bih

Re: Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod мадагаскар » Pon Maj 13, 2019 9:44 am

I ja iz Banja Luke putujem Kantićem, do Freilasinga.

Zadovljan sam busevim, vozačima, jedino možda mogu i brže, ali ok, bitna je sigurnosti.

Samo sam s njima od prevoznika išao do Njemačke, i ne planiram mjenjati.
мадагаскар
Član
 
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Apr 19, 2017 5:43 pm
Lokacija: Banja Luka

Re: Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod jagermeister » Pon Maj 13, 2019 2:07 pm

Kantic definitivno broj 1!! Redovni, tacni, sposobni vozaci, o autobusima suvisno trositi rijeci. Minus jedini, sto se duze putuje, a i to zavisi iz kojeg mjesta i koja linija. Hamburg npr. jedini voze preko Passau, samim time su najbrzi.
Broj 2 je Flixbus, ali ako Biss-Tours vozi, odlicna usluga!
jagermeister
Član
 
Postovi: 21
Pridružio se: Sre Maj 13, 2009 9:57 pm

Re: Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod VTX » Pet Jun 04, 2021 5:00 pm

Tamam nekako kad je tema trebala ozivjeti u 2020-toj pojavi se korona i sprijeci nove linije, nabavke.. Smanjenje polazaka kod vecine, kompletna obustava prosle godine skoro 3 mjeseca.. Pomoc su dobijali prevoznici u oba entiteta.. Za FBIH je bila poprilicno nelogicna raspodjela, ne bih puno o imenima, al' se desilo da prevoznik koji ima 4-5 autobusa dobije skoro isto kao i onaj sto bila 20+.. O tom potom, ne bi duzio oko toga cisto da diskusija ode u nezeljenom pravcu.. Razlog posta, da vidimo da li se trziste pocinje oporavljati, da se napise ko koje linije vraca uskoro u odnosu na predkoronsko doba, eventualne planirane nabavke autobusa u skorije vrijeme, broj putnika..

Volio bi da se i ostatak forumske ekipe ukljuci u diskusiju, te iznese svoja zapazanja za linije prema zemljama gdje imaju informacije, posebno oni koji su cesti na terenu. Izdvojio bi neke najaktuelnije i najpoznatije prevoznike. Koliko sam primjetio, masovne prodaje autobusa srecom nije bilo al' ni nabavke. Neki prevoznici imaju i dodatne biznise pa lakse su podnijeli teret korone..

Kantic Touristik- Smanjena polazaka prema Njemackoj skoro i da nije bilo. Pred novogodisnje praznike su biljezili i po 8 autobusa (naravno, znali su imati i mnogo vise nekad prije). Bilo je jos dobrih perioda oko vjerskih praznika. Svakodnevno idu, vjerovatno prespajanjima i bude u konacnici neke racunice. Za Bec su mislim prestali voziti i prije korone. Benelux su poceli voziti s Semi Toursom od proslog ljeta, bilo je u medjuvremenu pauze s linijom.. Međutim, 15.6. s Semijem krecu na 2 polaska, a potome ubrzo i s trecim. Svicarska je isto imala par dobrih momenata i u zadnje vrijeme se moze samo u PCR test bez karantene, tako da i to je na nekom zadovoljajucem nivo. Tu je koliko znam bilo par ukidanja polazaka s svakodnevnog polaska na 2 sedmicno.. Voze vanredno za Tursku, dok nije bilo obaveznog PCR testa znale su i po 3x Setre 431 DT ici pune. I sad skoro svaku sedmicu imaju makar 1 bus pun za Tursku, a vjerujem da ce kroz sezonu biti i vise.Zimi su imali mnogo polazaka za BH planine. Tako da generalno, Kantic se poprilicno dobro drzi.

Halilović- Kod njega je isto situacija poprilicno dobra, ide i dalje svakodnevno uz presjedanja. Samo nocni polasci ne idu za Njemacku, ostalo ide i dalje.. Za Sloveniju su dodali liniju zajednicki s Rancasom. Benelux su također poceli voziti prosle godine. Za razliku od Kantica, nisu nesto aktivni na vanrednim linijama. Dakle, oni isto poprilicno dobro stoje i dalje makar po broju polazaka.. Po Goranovim slikama svjedoci smo da broj putnika zna varirati od praznog do punog..

Kantić Line- Svakodnevno i dalje. U vrijeme totalne obustave nabavili Setru 431 DT. Za njih sam bio neopravdano skeptican, al' dokazuju da znaju raditi posao. Sve vise i vise ljudi zna za njih, vrlo lako dostupni putem viber grupa, tacni s informacijama.. Vjerujem da će i u buducnosti biti sve jaci.

Globtour- Dobro poznata prespajanja, ide svaki dan i dalje za Njemacku. Dodao i Benelux u ponudi. On najavljuje nove projekte i kupovine autobusa pa sad vidjeti cemo. Po forumima se moglo procitati da mu slijedi crni scenarij, al' oni to dementuju.. Vrijeme ce pokazati sta ce ispasti..

Centrotrans- Smanjen broj polazaka prema Njemackoj. Francuska je vrlo malo radila, uskoro se ponovo uspostavlja od 18.6. Za Bec od 1.6. svakodnevno, u zadnjem periodu 4x sedmicno. Za Beograd od 1.6. ponovo idu. Domace linije idu takodjer u nesto manje polazaka, nazalost neke su i ukinute.. Na Hrvatskoj od 1.6. pojacavaju polaske na linija. Njima je vrlo bitan segment poslovanja linije koje obavljaju u podrucju Kantona Sarajevo, te se osjeti da pomalo prebacuju tu fokus i prije korone.

Biss Tours- Za Njemacku trenutno samo 1x. Skandinavija 1x. Austrija (Bec) ide svakodnevno i to im je po mom misljenju najbolja linija. Poceli su voziti GP Zenica, promoviraju domaci turizam u zadnje vrijeme. Danas su im isporucena 2 nova RO7 Lions Coach-a za Slovenski dio firme.


Ostali prevoznici, kao npr. Usora Turs, Prosic, Transturist itd. su imali smanjenja polazaka. Medjutim vjerujem da ce i oni pojacati uskoro. Livno Bus najavljuje uskoro i liniju za Franfkurt.. Optima vraca jos jedan polazak za Njemacku, dakle na 2 kao sto su imali i prije korone. Ima tu jos prevoznika, al' nemam bas vremena za svakog pojedinacno.
VTX
Član
 
Postovi: 271
Pridružio se: Ned Apr 05, 2015 2:43 pm

Re: Međunarodne linije (kvalitet,novosti)

Postod Jovan » Ned Jun 13, 2021 4:11 pm

Moje misljenje je da je i bez korone dolazilo do krize i da je nekako znatni period bio od 2011.pa do 2016-17.
Od propasti Touringa je krenuo rat sa cijenama, previse polazaka...
Korisnikov avatar
Jovan
Član
 
Postovi: 2369
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 1:42 pm
Lokacija: bih


Povratak na Prevoznici iz BiH

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju