Logo

Novi Sad

Predstavljanje gradova članova.

Novi Sad

Postod Sloba » Ned Mar 29, 2009 9:48 pm

Image





Novi Sad, grad na levoj obali Dunava u Srbiji, glavni grad Autonomne Pokrajine Vojvodine. Pored užeg dela grada, pod delove grada spadaju i mesta na desnoj obali Dunava, Sremska Kamenica i Petrovaradin, ali i 13 naselja, koja se srvstavaju kao širi deo grada.
Novi Sad predstavlja upravno, gospodarsko, kulturno i znanstveno središte Autonomne Pokrajine Vojvodine. Grad je drugi po broju stanovnika u Srbiji, posle Beograda.

Novi Sad se prvi put spominje u pisanim dokumentima 1640. godine, kao naselje oko mostobrana na bačkoj strani Dunava, preko puta znamenite Petrovaradinske tvrđave, pod nazivom Racka varoš odnosno Ratzenstadt. Službeno je uveden u katastar kao naselje 1694. godine. Nastao je kao pomoćno naselje Petrovaradinskom Šancu gdje su bili smešteni vojska, graničari i trgovci. Naseljavali su ga pretežno Srbi, Nemci, Jevreji, Mađari, Armenci i Grci. Godine 1748. bogati građani Racke varoši odlaze u Beč, gdje za 80.000 rajnskih forinti kupuju od carice Marije Terezije status slobodnog kraljevskog grada.

1918. godine Novi Sad postaje delom Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca, a promenom ustava 1929. godine i glavni grad Dunavske banovine. Tokom II. svjetskog rata njime upravljaju fašisti mađarske vojske i u tom vremenu dolazi do velikog stradanja kako srpskog tako i drugog stanovništva, uključujući i Nemce i Mađare. Oslobođen je od okupatorske vlasti 23. oktobra 1944. godine. U SFRJ postaje glavni grad AP Vojvodine kao i njen najrazvijeniji grad. Prema popisu iz 2002. godine na teritoriji grada živi oko 270.000 stanovnika, a na teritoriju cijele opštine Novi Sad oko 400.000.
Novi Sad se može podičiti raznolikim značajnim građevinama, kao što su Gradska kuća iz 19. veka, Saborna crkva i Vladičanski dvor Bačke episkopije Srpske pravoslavne crkve iz 19. veka, druga po veličini sinagoga u Evropi (nakon budimpeštanske) iz 1905., zgrada Izvršnog veća (bivše Banovine) iz 1936. arhitekte Dragiše Brašovana, zgrada Matice srpske (dar Marije Trandafil). Među spomenicima je najznačajniji spomenik gradonačelniku Novog Sada Svetozaru Miletiću ispred Gradske kuće, rad Ivana Meštrovića iz 1936., zatim spomenik žrtvama novosadske racije na Keju žrtava racije, rad Jove Soldatovića i mnogi drugi.

Novi Sad je kulturni centar Vojvodine. Od Turske okupacije Srbije i Balkana, Novi Sad kao slobodni kraljevski grad u Austro-Ugarskoj bio centar srpske kulture u osamnaestom i devetnaestom veku zbog čega je 1864 godine sedište Matice Srpske koje je preseljeno iz Pešte u Novi Sad. Grad je bio poznat kao Srpska Atina.
Danas se u gradu nalazi više ustanova kulture. Srpsko narodno pozorište, Pozorište mladih, koji imaju veliki ugled u Srbiji i regiji, biblioteka Marice Srpske sa oko 3.000.000 publikacija, kao i mnogobrojni muzeji i galerije.
Od 2000. godine, početkom jula održava se jedan od najvećih muzičkih festivala u Evropi, EXIT.
Grad je univerzitetski grad sa državnim univerzitetom, kao i mnogobrojnim privatnim fakultetima i višim školama. Pored viših i visokih škola, na teritoriji Novog Sada se nalazi 51 državna osnovna i srednja škola: 36 osnovnih škola i 15 srednjih (11 stručnih škola i 4 gimnazije).

Izvor: http://www.wikipedia.org
Poslednji put menjao Sloba dana Pon Mar 30, 2009 1:02 pm, izmenjena samo jedanput
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Novi Sad

Sponzor

 

Postod ivemaster » Ned Mar 29, 2009 9:51 pm

samo napred slobo,predstavi nam svoj grad u najboljem svetlu :D
ivemaster
Profesionalni vozač
 
Postovi: 1889
Pridružio se: Sub Okt 11, 2008 11:43 am

Postod Sloba » Ned Mar 29, 2009 10:10 pm

Ako dođete u Novi Sad, svaki autobus pa makar išao iz Nemačke ili iz prigradskog naselja će vas dovesti na veliki plato kod železničke stanice u Novom Sadu. Tu je i velika Međumesna autobuska stanica (MAS) izgrađena 1967. godine. Na tom velikom platou ćete videti ovaj mali spomenik ili, kako bih sad to nazvao... :D

Image

Od železničke stanice do najvećeg visećeg mosta u Srbiji se proteže jedan veliki bulevar koji se naziva Bulevar Oslobođenja, mada je to u novosadskom žargonu samo Bulevar. I naravno, vide se neumorni autobusi lokalnog prevoznika JGSP Novi Sad koji vrši sav javni gradski prevoz pored taksista.

Image

Ne bih mogao da vam ne predstavim najlepši deo grada, Centar! Kroz sam centar se proteže ulica koja se zove Zmaj Jovina u kojoj su mnoge prodavnice, knjižare, poslastičarnice i picerije. (preporučujem picu kod Adrijane) Na samom kraju ulice je Vladičin dvor ispred kog je spomenik velikom dečijem piscu, Jovanu Jovanoviću Zmaju.

Pored je Gradska biblioteka koja je na uglu Dunavske ulice koja je kratka a sadrži isto poslastičarnice i neke obućare. Zatim stižemo do Dunavskog parka gde je jedno malo jezerce u kome su labudovi, zatim čuvena Saletla i spomenik Đuri Jakšiću.

Image

Image

Image

Slike: www.novisad.cc
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Sloba » Ned Mar 29, 2009 10:14 pm

Kao i ostali gradovi, Novi Sad ne 'odoleva' velikim modernim građevinama. To prikazuju ove slike: Veliki tržni centar Mercator, zgrada NIS-a i čuveni SPENS.

Image

Image

Image

www.novisad.cc
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Sloba » Ned Mar 29, 2009 10:20 pm

I ono nezaboravno, mesto koje godinama izdržava EXIT.

Da, tako je, čuvena Petrovaradinska tvrđava!

Image

I panorama Novog Sada sa nje.

Image

Za sada je to to. I šta drugo reći osim:
POSETITE NOVI SAD!
www.novisad.cc
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Gligi » Ned Mar 29, 2009 10:45 pm

Meni se NS veoma svidja kao grad, vecina ljudi se lozi na BG... a ja se lozim na NS, ko zna mozda jednog dana :D Sve pohvale Slobo za predstavljanje :D
Gligi
Član
 
Postovi: 1458
Pridružio se: Ned Okt 12, 2008 11:28 pm
Lokacija: Beograd

Postod milos265 » Pon Mar 30, 2009 3:53 am

I jos jedna bitna stvar vezana za Novi Sad, grad sa najboljom Rock 'n' Roll scenom! Najbolji bendovi su dolazili iz N.S.-a oduvek ali vecito nekako, nazalost u senci Beograda. Inace ja sam sest meseci bio stanovnik grada Novog Sada, dok sam bio vojnik i to moje stanovanje je prekinulo nesrecno bombardovanje '99-te :twisted: I zato su mi jako drage ove panoramske fotke sa Petrovaradina, jer je sa njega jako lep pogled na grad, posebno nocu. A o tvrdjavi ne treba trositi reci.
milos265
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5248
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 8:43 pm
Lokacija: BEOGRAD

Postod Krle » Pon Mar 30, 2009 8:30 am

Ima mnogo lepih devojaka....(sto je i razlog mojih cestih dolazaka) :D , i grafit na izlazku iz tunela"Mrzim BG" :cry:
Krle
Profesionalni vozač
 
Postovi: 4986
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 12:55 pm
Lokacija: negde po Srbiji

Postod BOZ » Pon Mar 30, 2009 12:18 pm

Hvala ti na odlicnoj prezenatciji grada, Slobo. Novi Sad je starno lijep grad. Ako nekada budes imao vremena, ili neko od drugih clanova iz okoline NS, bilo bi lijepo prezentovati Sremske Karlovce.
Takodje, Milos265, slazem se da je NS uvijek imao odlicne bendove.
Bravo majstori!
BOZ
Član
 
Postovi: 66
Pridružio se: Sre Dec 31, 2008 9:08 am

Postod milos265 » Pon Mar 30, 2009 12:59 pm

Uvek odlicne bendove a devojke nisam smeo ni da pominjem, prelepe! Ali tu je moj drug Krle da ispravi to :wink:
milos265
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5248
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 8:43 pm
Lokacija: BEOGRAD

Postod Sloba » Pon Mar 30, 2009 1:04 pm

Hvala svima! Uskoro slede slike kvartova i prigradskih naselja. :D
Upotreba mojih fotografija u medijima, kao i u promotivne svrhe, nije dozvoljena bez moje pismene saglasnosti.

"Razvijena zemlja nije ona gde svaki čovek može da ima svoj auto. To je mesto gde se bogati voze javnim prevozom." - Enrique Penalosa
Korisnikov avatar
Sloba
Član
 
Postovi: 10781
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 6:45 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod milos265 » Pon Mar 30, 2009 1:06 pm

A slike devojaka? Hoces ti to da obavis? Ako Krle pocne da slika uradice vam popis zenskog stanovnistva u slici i reci :lol:
milos265
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5248
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 8:43 pm
Lokacija: BEOGRAD

Postod Marko » Pon Mar 30, 2009 1:18 pm

Image
I on je zedan
Image
Spomenik Janiki Balazu
Image
Pogled na Petrovaradin sa Varadinske duge
Veoma uskoro nove slike iz Novog Sada.
Žalosno je što današnja deca misle da je Mocart bio vlasnik kladionica, a ne da je prodavao čoko kugle

# Vratite Risa u Vojnu akademiju
Marko
Član
 
Postovi: 12129
Pridružio se: Uto Apr 29, 2008 10:54 pm
Lokacija: Nakon uništenja zvezde smrti planeta Endor

Postod milos265 » Pon Mar 30, 2009 1:20 pm

Janika Balaz i tamburaska muzika se podrazumevaju!
milos265
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5248
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 8:43 pm
Lokacija: BEOGRAD

Postod cone » Sre Apr 01, 2009 10:05 am

Da ne zaboravimo i novosadsko kupalište Štrand, veoma posećeno u letnjoj sezoni! :)

Image

Image

Image
Korisnikov avatar
cone
Gazda
 
Postovi: 10189
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:49 pm
Lokacija: Novi Sad

Sledeća

Povratak na Moj grad

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost