Logo

Uradi sam

Sve rasprave vezane za tehniku, za autobuse, naravno.

Uradi sam

Postod volvos » Sub Jul 05, 2008 1:41 pm

Evo osmislio sam temu uradi sam,da svako napise svoje licno iskustvo o kvarovima i popravkama na putu i poneki savet

za pocetak kako startovati vozilo za praznim akumulatorima

Ako je akumulator ispraznjen,kablovima za pomoc pri startovanju,mozete se povezati sa drugim akumulatorom koji ima isti napon 12-24 v , dok kapacitet (Ah) ne sme biti znatno manji od ispraznjenog akumulatora.

Ispraznjen akumulator ne iskljucivati iz mreze,dok nepotrebne potrosace obavezno iskljuciti.

Kabl prikljuciti po sledecem redosledu :

jedan kabl prikljuciti na pozitivan pol (+) jednog i drugog akumulatora
drugi kabl prikljuciti na negativan pol (-) pomocnog – ’punog’ - akumulatora i povezati ga sa masom drugog vozila (npr.blok motora)
kabl ne prikljucivati na negativan pol ispraznjenog akumulatora
voditi racuna da kabl ne dodiruje rotirajuce delove motora


Motor voyila koje daje struju moze da radi za vreme startovanja.Pokusaj startovanja ne sme biti duzi od 15 sekundi,ukoliko se motor ne pokrene odmah – praviti razmak od jednog minuta da se prikupi ’snaga’ u akumulatorima.
Posle startovanja,oba motora ostaviti da rade u praznom hodu sa prikljucenim kablovima oko 3 minuta.

Skidanje kablova obaviti tacno obrnutim redosledom
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Uradi sam

Sponzor

 

Postod volvos » Sub Jul 05, 2008 1:43 pm

Startovanje guranjem ili vucom

Ukoliko motor ne moze da se pokrene zbog ne ispravnosti akumulatora,moze se startovati guranjem ili vucom vozila,naravno ako su svi drugi uredjaji ispravni.
Vozac vozila ce mnogo lakse startovati motor ukoliko se nalazi na nizbrdici,jer nije potrebno previse trositi ’snagu’ na guranje vozila.

Postupak startovanja motora guranjem podrazumevao bi sledece:


vozac ce dati kontakt kljucem
rucicu menjaca ce postaviti u drugi stepen prenosa (iskusni vozaci da bi olaksali startovanje rucicu menjaca postavljaju u treci stepen prenosa)
sa pritisnutim kvacilom pokrenuti vozilo sa mesta,nakon ubrzavnja vozila do minimalne brzine,brzim pokretom otpustiti kvacilo malo vise od pola i ukoliko motor pocinje da radi,olaksati mu start dodavanjem umerenog gasa.
Disel motori se mogu isto tako pokretati na navedeni nacin,s’tim sto akumulator mora imati dovoljnu kolicinu ’struje’ da izvrsi pregrevanje za uspesan start.

Vozila sa katalizatorom ili automatskim menjacem ne smeju se startovati guranjem ili vucom.
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod sasa-74 » Sub Jul 05, 2008 2:35 pm

Bobane a koliko nas treba da gura bus to nisi rekao :mrgreen:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod Luka » Ned Jul 06, 2008 11:52 am

Vidis, ovo za dizelasa nisam ni razmisljao sto si rekao za grejace da mora imati struje..
Luka
Gazda
 
Postovi: 409
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 12:36 pm
Lokacija: Novi Sad

Postod Stefan Bgd » Ned Jul 06, 2008 11:56 am

sasa-74 je napisao:Bobane a koliko nas treba da gura bus to nisi rekao :mrgreen:


Bogami,mom caletu i meni,kada nije hteo da pali zglob,njih 15-tak ga je guralo,i naravno,upalio je.Sta ces,ako hoce da se voze,moraju i da guraju. :mrgreen:
Fandjo Bgd,autobusi su zakon!!!
Korisnikov avatar
Stefan Bgd
Student mašinstva
 
Postovi: 13028
Pridružio se: Pon Mar 03, 2008 11:58 am
Lokacija: Beograd,Bezanijska kosa

Postod volvos » Ned Jul 06, 2008 7:42 pm

sasa-74 je napisao:Bobane a koliko nas treba da gura bus to nisi rekao :mrgreen:


pa bar ti znas koliko treba njih treba da gura.dovoljno je samo pola tocka da mrdne da upali ako je sve u redu...jaoooooo Saleeee
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod volvos » Ned Jul 06, 2008 7:43 pm

nego dajte neki savet,ima ovde dosta sofera sa licnim iskustvima,Sale,mozda nekom zatreba
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod sasa-74 » Pon Jul 07, 2008 12:59 am

pa samo vi kazite sta vas muci mozda i znam da pomognem ....ocu ja ... :wink:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod volvos » Pon Jul 07, 2008 11:39 am

Evo npr.mene zanima na koliko stezes glavu?Ne bitno na tip motora jer u glavnom su negde priblizno
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod sasa-74 » Pon Jul 07, 2008 12:46 pm

e sad cu da ti otkrijem jednu caku glave stezem bez kilo-kljuca i to na sledeci nacin ... zavijem srafove rukom do maximuma koliko hoce rukom da se stegnu onda svaki sraf zategnem po 90 stepeni gedorom i sipkom od 40 cm i to ponovim tri puta svaki sraf i to je to . tako moj otac steze glave a ja proveravao kilo-kljucem i sve su u kilo stegnute bez greske :wink:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod volvos » Pon Jul 07, 2008 3:25 pm

Eto vidis to nisam znao,ja imam neki kljuc sto steze do 25 kila,ali mi mere na njemu nisu nikako jasne te neki kilopondi uopste ne mogu da se orijentisem :? Os da ga slikam da vidis?
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod sasa-74 » Pon Jul 07, 2008 9:43 pm

volvos je napisao:Eto vidis to nisam znao,ja imam neki kljuc sto steze do 25 kila,ali mi mere na njemu nisu nikako jasne te neki kilopondi uopste ne mogu da se orijentisem :? Os da ga slikam da vidis?

os ja moj da slikam :roll: :wink:
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Postod milos265 » Pon Jul 07, 2008 10:04 pm

Ovo postaje ozbiljno :lol: :lol: :lol:
milos265
Profesionalni vozač
 
Postovi: 5248
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 8:43 pm
Lokacija: BEOGRAD

Postod volvos » Uto Jul 08, 2008 10:07 am

sasa-74 je napisao:
volvos je napisao:Eto vidis to nisam znao,ja imam neki kljuc sto steze do 25 kila,ali mi mere na njemu nisu nikako jasne te neki kilopondi uopste ne mogu da se orijentisem :? Os da ga slikam da vidis?

os ja moj da slikam :roll: :wink:


Ajde slikaj ga bas me zanima,a garant je neka poluga od 40 cm :?
Image
volvos
Član
 
Postovi: 4167
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 8:11 pm
Lokacija: Temerin

Postod sasa-74 » Uto Jul 08, 2008 10:55 pm

ja obeca i slika moj ajd sad ti pokazi tvoj :roll: :wink:

Image

Image
negas je napisao: Nema auta bez TAMica! Nekad su inzenjeri Dajca projektovali motor za bus bez goriva, al im bilo glupo zbog konkurencije, pa resili da ga naprave samo da radi bez vode :wink: :wink:
sasa-74
Mehaničar
 
Postovi: 3160
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 4:10 pm
Lokacija: Batocina

Sledeća

Povratak na Tehnika

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron